Uluslararası İş Forumu -Avrupa Odalar Birliği Başkanı Alessandro Barberis: -"Birlik olarak…

  • Yazı boyutu
Uluslararası İş Forumu
  -Avrupa Odalar Birliği Başkanı Alessandro Barberis:
  -"Birlik olarak…

Uluslararası İş Forumu -Avrupa Odalar Birliği Başkanı Alessandro Barberis: -"Birlik olarak geleceğin ekonomisi için önemli rol oynayacağız. Avronun geleceğine de bakmalıyız. Belki Almanya Merkez Bankası bu süreci hızlandırabilir" -İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Salah Kamil: -"Ekonomik buhranın olmasını önlemek istiyorsak yeni bir para politikası uygulamamız gerekiyor. Aksi halde benzeri buhranlar olabilir"

Avrupa Odalar Birliği (Eurochambres) Başkanı Alessandro Barberis, "Birlik olarak geleceğin ekonomisi için önemli rol oynayacağız. Avronun geleceğine de bakmalıyız. Belki Almanya Merkez Bankası bu süreci hızlandırabilir" dedi.
     Barberis, TOBB'un 60. yılı için düzenlenen Uluslararası İş Forumu'nda, "Kriz Zamanında Özel Sektör: Avrupa ve Ortadoğu Arasında" konulu panelde yaptığı konuşmada, Avrupa'nın her yerinde bütçe konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, "Euro gelecekte ne olacak- Bu sorunun cevabına göre bir çok şey farklı gelişecek. KOBİ'lerin yatırımları durdurulmuş durumda, uzun vadeli yatırımlar durduruldu. Borç ve avronun sıkıntısı var. Özel sektörün kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Avrupa'nın geleceğine dair iyimserliğimi koruyorum" dedi.
     Barberis, Avrupa Komisyonu ile mümkün olduğu kadar yakın çalışmaya gayret gösterdiklerini ifade ederek, "Komisyonla çalışıyoruz ki finansmana erişimi kolay olsun. Finansal açıdan KOBİ'lere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Birlik olarak geleceğin ekonomisi için önemli rol oynayacağız. Avronun geleceğine de bakmalıyız. Belki Almanya Merkez Bankası bu süreci hızlandırabilir" diye konuştu.
    
     -"KOBİ'ler tsunami ile karşılaştı"-
    
     Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Genel Sekreteri Jean-Guy Carrier de dünya ekonomisinde kötüye gidişi önlemek için yapılan şeylerin bulunduğunu anlatarak, şunları söyledi:
     "Son 60 yıldaki en büyük krizi yaşıyoruz. Bu, hepimizin gözünün önünde olan bir şey. KOBİ'ler birden kendilerini okyanusta buldu ve tsunami ile karşılaştı. ABD ve Avrupa krizleri ortaya çıktı. Kürselleşmiş bir ekonomide bulunuyoruz ama küresel bir yönetişim yok. Yavaş yavaş bu yönde gelişmeler olmaya başladı. G-20 üyesi ülkeler, IMF'in müdahale kapasitesini kriz döneminde arttırma üzerinde hem fikirler. G-20 yapısına bakıldığında dünya gelirinin belli bir kısmını arz ediyor. Bu ülkeler, IMF'e fonlar veriyor. Bir dönem, küresel problemlere çok taraflı çözüm arama çabaları başarılı olmuştu, şimdi hükümetler çekilmeye başladı."
    
     -"Yeni bir para politikası uygulamamız gerekiyor"-
    
     İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Şeyh Salah Kamil de hiçbir konuşmacının bu ekonomik buhranın sebeplerine değinmediğini belirterek, "Özel sektörün üzerinde oynanan olumsuz rolden bahsedildi. 2008 yılları sonrasında likidite sıkıntısı, finansman bulunamaması büyük sorun oldu. Ekonomi aradığını bulamadı. Projeler uygulanamadı. Şayet böyle bir ekonomik buhranın olmasını önlemek istiyorsak yeni bir para politikası uygulamamız gerekiyor. Aksi halde benzeri buhranlar olabilir" şeklinde konuştu.
    
     -"Helal kara ağırlık verilmesi gerekmektedir"-
    
     Uluslararası finans mekanizmasının faize dayandığını ifade eden Kamil, şunları söyledi:
     "Faiz ise semavi dinlerin hepsinde yasaklanmış bir uygulamadır. Paranın işletilmesinde faydalı ve helal kara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Ekonomi buhranının sebeplerini irdelememiz gerekiyor. Fakir ve gelişmekte olan ülkeler bu buhranın kurbanlarıdır. Allah, Türkiye ve Malezya'yı krizden korudu. Körfez ülkelerine Allah petrol serveti vermiş petrol sayesinde etkisinden kurtulabilmişti. Bu iki güçlü ülkeler olmasaydı, petrol olmasaydı ne olacaktı-"
     Bu arada, forumda, TOBB ve Latin Odalar Birliği (AICO) arasında iş birliği anlaşması, TOBB-DEİK ve Uganda Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş konseyi kuruluş anlaşması imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir