Uluslararası Gemi Yapımı, Makinesi ve Teknolojisi Fuarı Almanya'da başladı -Türkiye fuara ilk…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Gemi Yapımı, Makinesi ve 
  Teknolojisi Fuarı Almanya'da başladı
  -Türkiye fuara ilk…

Uluslararası Gemi Yapımı, Makinesi ve Teknolojisi Fuarı Almanya'da başladı -Türkiye fuara ilk kez "milli katılım" gösteriyor

Almanya'nın Hamburg kentinde gemicilik alanında dünyanın önde gelen fuarlarından olan ve bu yıl 25'incisi düzenlenen "Uluslararası Gemi Yapımı, Makinesi ve Teknolojisi Fuarı" (SMM) kapılarını açtı. Türkiye fuara ilk kez milli katılım gösteriyor.
     Yaklaşık 90 bin metrekare üzerinde 12 holde düzenlenen fuara, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 62 ülkeden yaklaşık 2 bin 100 şirket katılıyor.
     Şimdiye kadar bireysel olarak fuara katılan Türk firmaları bu yıl fuarda ilk kez "milli bir katılım"la yer alıyor.
     Milli katılım çerçevesinde Türkiye'den 18 ihracatçı firma ürünlerini sergiliyor. Sektörde dünyanın önde gelen firmaları ile iş fırsatları oluşturmak isteyen Türk şirketleri, fuarda çeşitli bağlantılar da kuruyor.
     Fuara katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapılar Genel Müdürü Hızırreis Deniz ve İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, fuara katılan Türk şirketlerini ziyaret etti.
     Deniz, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'de bu sektörün alt yapısı ve potansiyellerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Türkiye "Türkiye yatırımcılar için güvenilir bir ülke, partner olunması gereken bir ülke. Bu fuarda Türkiye geçmiş yıllara göre daha geniş katılımla temsil ediliyor" dedi.
     Fuara Türkiye'den, İhracatçılar Birliği bünyesinde 18 Türk firması ve ihtisas hollerindeki katılımla birlikte toplam 44 Türk katılımcının olduğuna dikkati çeken Deniz, hedeflerinin Türkiye'de yatırım yapılması ve Türkiye'deki üreticilere sipariş boyutuyla girdi sağlanması olduğunu kaydetti.
     Deniz, Türkiye'nin üretim ve istihdam boyutuyla dünyada cazip ülkelerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.
     Bayrak da, Hamburg kentinde düzenlenen bu fuarın tamamen dolu olduğuna işaret ederek bu organizasyonun sektör için dünyanın en önemli fuarlarından olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin fuara 40'ın üzerinde firmayla katıldığını ifade eden Bayrak, "Önemli oyunculardan biriyiz. Payımızı artırmak için gayret içerisindeyiz" şeklinde konuştu.
     Fuar 7 Eylül'e kadar sürecek.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir