Uluslararası Faktoring Konferansı -BDDK Başkanı Mukim Öztekin: -"Faktoring sektörünün büyüme…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Faktoring Konferansı
  -BDDK Başkanı Mukim Öztekin:
  -"Faktoring sektörünün büyüme…

Uluslararası Faktoring Konferansı -BDDK Başkanı Mukim Öztekin: -"Faktoring sektörünün büyüme eğilimini koruması, gelişim potansiyelinin en önemli göstergelerinden biri" -"2006 yıl sonu itibariyle 6 milyar lira olan faktoring sektörünün aktif toplamı Haziran 2012 itibariyle 17 milyar lira düzeyine yükselmiştir" -TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Geçtiğimiz yıl Türkiye, Çin'in ardından ihracat faktoringi kullanımını en fazla artıran ülke oldu"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, faktoring sektörünün büyüme eğilimini korumasının gelişim potansiyelinin en önemli göstergelerinden biri olduğunu belirtti.
     "Faktoring: Küresel Ticarette Köprü" konferansında konuşan Öztekin, denetim otoritesi olarak görevlerinin mali sektörün gelişmesi ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere gerekli tedbirleri almak olduğunu anlattı.
     Faktoring sektörü açısından denetim yaklaşımlarının öncelikle sektörü tanıma ve sektörün belirlenen ortak standartlara uyumlu şirketlerden oluşmasını temin etme olduğunu aktaran Öztekin, sektörde kurumsallaşma ve şeffaflık sağlanabilmesi adına Hazine Müsteşarlığı'ndan devralınan 88 faktoring şirketinden ancak 58'ine faaliyet izin belgesi verildiğini bildirdi.
     "Bu anlamda, intibak sürecini zorunlu bir konsolidasyon süreci olarak adlandırmak mümkündür" diyen Öztekin, bununla birlikte sektöre yeni girişler olmasının da kaçınılmaz olduğunu, belirterek, şöyle devam etti:
     "Faktoring şirketlerinin günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen yasal düzenlemeler çerçevesinde faaliyet göstermelerini teminen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Taslağı hazırlanarak Meclis'e sunulmuş ve taslağın, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri tamamlanmıştır. Taslakta, faktoring şirketleri finansal kuruluş olarak tanımlanmış, şirketlerin birlik çatısı altında örgütlenmeleri zorunlu hale getirilmiştir. Böylelikle, yasalaşması halinde taslağın sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir"
     Faktoring şirketlerinin kendilerinden beklenen mali aracılık fonksiyonunu başarılı bir şeklide yerine getirebilmeleri için güçlü bir mali ve yönetsel yapıya sahip olmaları gerektiğini söyleyen Öztekin, "Bu amaçla, yapılan düzenlemeler ile şirketlerin mali yapılarının güçlendirilebilmesini teminen asgari ödenmiş sermayeleri 7,5 milyon liraya yükseltilmiş, taslakta da minimum sermaye tutarının 20 milyon lira olması öngörülmüştür. Ayrıca, yapılan düzenlemelerle sektörün kurumsal yapısının iyileştirilmesinde önemli gelişmeler sağlanmıştır" şeklinde konuştu.
     Altı yıl öncesinin çok ilerisinde bir faktoring sektörüyle karşı karşıya olduklarının altını çizen Öztekin, "Nitekim, bu gelişme sektör rakamlarına da yansımaktadır. 2006 yıl sonu itibariyle 6 milyar 3 milyon lira tutarında aktif büyüklüğüne sahip olan faktoring sektörünün aktif toplamı Haziran 2012 itibariyle yaklaşık 17 milyar lira düzeyine yükselmiştir" diye bilgi verdi.
     Finansal sistemde bankacılığın en büyük sektör olmayı sürdürdüğünü, buna karşın faktoring sektörünün büyüme eğilimini 2012 yılının ikinci çeyreğinde de devam ettirdiğini kaydeden Öztekin, faktoring şirketlerinin toplam aktiflerinin Haziran 2012'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında arttığını, faktoring alacaklarının da yaklaşık yüzde 13'lük bir büyüme kaydettiğini söyledi.
     Faktoring sektörünün karlılık performansının ise 2012 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre olumlu seyrettiğini, sektörün dönem karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 arttığını aktaran Öztekin, ihracat faktoringi işlem hacminin 2011 yılsonunda 7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2012'nin ilk yarısı itibariyle de yaklaşık 4 milyar dolara ulaşmış olduğunu söyleyen Öztekin, "Görüldüğü üzere, ihracatımızın 2011 yılsonunda yüzde 5'i, Haziran 2012 döneminde ise yüzde 5,4'ü ihracat faktoringi ile finanse edilmiştir. Bu rakamlar da Türkiye'de ihracat faktoringi için önemli bir potansiyelin bulunduğunun göstergesidir. Nitekim, İhracattaki büyümeye paralel olarak Türkiye bugün Çin'den sonra ihracat faktoringi kullanımını en fazla artıran ülke konumuna gelmiştir" diye bilgi verdi.
     Öztekin, "Bu dönemde, finansal aracılık işlevinin yerine getirilmesi açısından önemli bir rol üstlenen sektörün, önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmesini ve ülke ekonomisinin gelişimine olan katkısını arttırmasını bekliyoruz" dedi.
    
     -TİM Başkanı-
    
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Büyükekşi ise Faktoring Derneği ile işbirliği olanaklarının güçlendirilmesi için ortak çalışmalara başladıklarını belirterek, TİM, Eximbank ve Faktoring Derneği ile bir teknik komite oluşturduklarını belirterek, şunları kaydetti:
     "İhracatçılarımızın rekabet gücünü artıracak finansman desteklerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. İhracat faktoringi her geçen gün daha da önem kazanıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye, Çin'in ardından ihracat faktoringi kullanımını en fazla artıran ülke oldu. İhracat artışındaki rekora paralel olarak, ihracat faktoringine olan ilgi de arttı. Faktoring kullanan ihracatçılarımız arttıkça, ihracatçılarımızın daha fazla güçleneceğine inanıyoruz. İhracatçılar, ihracat faktoringinin daha fazla kullanılmasıyla alacaklarını garanti altına alacaklar. Risklerini azaltacaklar."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir