Uluslararası Enerji Ajansı: -"ABD, gelecek 10 yılda dünyanın en büyük petrol üreticisi…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Enerji Ajansı: 
  -"ABD, gelecek 10 yılda dünyanın en büyük petrol 
  üreticisi…

Uluslararası Enerji Ajansı: -"ABD, gelecek 10 yılda dünyanın en büyük petrol üreticisi olacak" -"Irak, petrol ihracatında Rusya'yı geçecek"

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), gelecek 10 yılda ABD'nin petrol üretiminde Suudi Arabistan'ı geride bırakacağını tahmin ettiklerini bildirdi.
     Ajansın yayımladığı "2012 Dünya Enerji Görünümü" raporunda, küresel enerji haritasında değişiklikler yaşanacağı ve bu gelişmelerin çok sayıda ülke ve bölgedeki enerji sistemlerini etkileyeceği kaydedildi.
     Petrol üretiminde ABD'nin, Suudi Arabistan ve Rusya gibi diğer üretici ülkeleri geride bırakarak, ilk sıraya yerleşeceği öngörülen raporda, ABD'nin ayrıca 2020 yılına kadar doğalgazda net ihracatçı olacağı belirtildi. Raporda, ABD'nin 2035 yılına kadar ise enerji anlamında kendi kendine yeten bir ülke olacağına dikkat çekildi.
     Enerji ajansı ayrıca, günlük 88 milyon varil olan küresel petrol talebinin, petrol fiyatlarının varil başı 125 dolar olacağı öngörülen 2035 yılına kadar günlük 99 milyon varile yükseleceği tahmininde bulundu.
     Raporda, Irak'ın da 2035 yılına kadar Rusya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı olacağı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir