Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Birol: -"Türkiye için enerjide üç tane önemli ülke varsa,…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Birol:
  -"Türkiye için enerjide üç tane önemli ülke varsa,…

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Birol: -"Türkiye için enerjide üç tane önemli ülke varsa, bunlar Irak, Irak ve Irak'tır" -"Türkiye'nin, Irak'ın hem kuzeyinde hem güneyinde hem de merkezinde petrol ve doğalgaz alanlarında söz sahibi olması gerek" -"Irak ekonomisi 20 yıl içerisinde, şu andaki Suudi Arabistan ekonomisine eşit olacak. Yani Türkiye'nin yanı başına çok zengin, büyük bir petrol üreticisi gelmek üzere"

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, Irak'ın gelecek yıllarda dünyanın en önemli petrol oyuncularından biri olacağını belirterek, "Türkiye için enerjide üç tane önemli ülke varsa, bunlar Irak, Irak ve Irak'tır" dedi.
     Birol, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen basın toplantısıyla Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "Irak Enerji Görünümü" raporunu açıkladı.
     Basın toplantısının ardından AA'ya konuşan Birol, Irak'ın dünya petrol piyasaları için önemini vurgulayarak, yayımlanan raporda buna dikkat çekildiğini belirtti.
     Dünya petrol üretimindeki toplam artışın yüzde 45'inin sadece Irak'tan geleceğinin raporda belirtildiğini ifade eden Birol, "Bu da, dünya petrol piyasalarındaki üretimle ilgili olarak Irak'ın en önemli ülke olacağını gösteriyor. Irak, önümüzdeki yıllarda dünyanın en önemli petrol oyuncularından biri olmaya aday" dedi.
     Fatih Birol, Irak'ın petrol piyasalarındaki etkisi dikkate alındığında, Irak'taki petrol artışı hızlı bir şekilde devam etmezse, bunun dünya petrol piyasalarında sıkışmaya ve petrol fiyatlarının artmasına neden olabileceğini vurguladı.
     Irak'ın mevcut petrol üretiminin günlük yaklaşık 3 milyon varil olduğunu, bunun 2020'de 6 milyon varile, 2035'te ise 8 milyon varile çıkacağını düşündüklerini kaydeden Birol, bunun önünde ise birkaç önemli engelin bulunduğunu söyledi.
    
     -"Türkiye ciddi bir pay alabilir"-
    
     Irak'taki merkezi hükümet ile bölgesel hükümet arasında yatırımların nasıl yapılacağına dair yasal bir anlaşma olması gerektiğini vurgulayan Birol, petrol ve doğalgaz yasalarının yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade etti.
     Birol, Irak'ın yeterince boru hattı ve ihracat terminali olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Ancak bunlar zaman içerisinde olacak şeyler. Çünkü Irak, petrol ihracatıyla çok ciddi anlamda gelir elde ediyor. Tahminlerimize göre gelecek 10 yıl içerisinde her yıl Irak, 200 milyar dolarlık petrol geliri elde edecek ki bu da Irak ekonomisinin çok hızlı bir şekilde büyüyeceği anlamına geliyor. Yine tahminlerimize göre, Irak ekonomisi 20 yıl içerisinde, şu andaki Suudi Arabistan ekonomisine eşit olacak. Yani Türkiye'nin yanı başına çok zengin, büyük bir petrol üreticisi gelmek üzere."
     Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyindeki yatırımlarının çok olumlu ve başarılı olduğunu ifade eden Birol, Irak'ın güneyinde ve merkezinde çok önemli petrol alanları olduğuna dikkati çekti.
     Birol, "Türkiye'nin öncelikle, petrol ve doğalgaz alanlarında Irak'ın hem kuzeyinde hem güneyinde hem de merkezinde söz sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Artı, önemli petrol ve doğalgaz gelirleri Irak ekonomisinin ciddi bir şekilde canlanmasına, büyümesine neden olacaktır. Bu kadar büyüyen bir ekonomi içerisinde, Türkiye gibi inşaat, gıda, hizmet sektörlerinde ciddi tecrübeleri olan bir ülkenin ciddi bir pay alabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.
     Bu çerçevede, hükümetin açtığı kapıdan özel sektörün de girmesi gerektiğini vurgulayan Fatih Birol, sadece petrol ve doğalgazda değil, elektrik santralleri, gıda sektörü, mühendislik hizmetleri gibi alanlarda da Türk firmalarının söz sahibi olabileceğini belirtti.
     Birol, Suriye krizi ve Orta Doğu'daki gelişmeler dikkate alındığında, bunun Irak'ın enerji görünümüne etkisine ilişkin, jeopolitik gelişmelere karşın Irak'ın petrol üretiminin ciddi bir şekilde artacağını düşündüğünü ifade etti.
     "Türkiye ile Suriye arasında yaşanan mevcut gerginliğin ve gelişmelerin, Irak'taki gelişmelerin gözden kaçırılmasına neden olup olmayacağının" sorulması üzerine ise Fatih Birol, "Umarım gözden kaçırılmaz. Türkiye'ye gittiğim zaman da söylüyorum; Türkiye için enerjide üç tane önemli ülke varsa, bunlar Irak, Irak ve Irak'tır" yanıtını verdi.
     IEA'nın "Irak Enerji Görünüm" raporunda, Irak'ın 2030 yılına kadar dünyanın ikinci büyük petrol ihracatçısı olacağı ve Rusya'yı geçeceği tahmininde bulunuluyor.
     Ankara doğumlu 54 yaşındaki Fatih Birol, 1995 yılından bu yana Uluslararası Enerji Ajansı'nda (IEA) çalışıyor. Forbes dergisi Fatih Birol'u, "dünya enerji sahnesini etkileyen en güçlü kişiler" arasında göstermişti.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir