Uluslararası Demiryolu İşletme kursu Eskişehir'de yapılacak -Uluslararası Demiryolları Birliği…

  • Yazı boyutu
Uluslararası Demiryolu İşletme kursu Eskişehir'de yapılacak
  -Uluslararası Demiryolları Birliği…

Uluslararası Demiryolu İşletme kursu Eskişehir'de yapılacak -Uluslararası Demiryolları Birliği tarafından Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi olarak belirlenen Eskişehir Eğitim Merkezi'nde 1-2 Ekim tarihleri arasında ilk kez uluslararası eğitim faaliyeti gerçekleşecek

Uluslararası Demiryolları Birliği tarafından (UIC) "Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi" olarak belirlenen Eskişehir Eğitim Merkezi'nde 1-2 Ekim tarihleri arasında ilk kez uluslararası eğitim faaliyeti gerçekleşecek.
     TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, UIC'nın Katar'da gerçekleştirdiği 10. Ortadoğu Bölgesel Kurul Toplantısı'nda (UIC-RAME) bölgesel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve işbirliğinin geliştirilmesi için Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi (Middle East Railways Training Center- MERTCe) olması kararlaştırılan TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi'nin, uluslararası eğitim kursuna ev sahipliği yapacağı belirtildi.
     TCDD ve UIC işbirliğiyle MERTCe kapsamında düzenlenen "Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu" ve bu toplantıya paralel olarak "Yüksek Hız Komite Toplantısı"nın 1-2 Ekim tarihlerinde Eskişehir'de gerçekleştirileceğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "1 Ekim Pazartesi günü başlayacak olan Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu ile Yüksek Hız Komite Toplantısı'nın ilk gününde yurt içi ve dışından toplantıya katılan uzmanlar, Küresel demiryolu standartlarına doğru, Altyapının Finansmanı, Demiryolu Taşımacılığın Serbestleştirilmesi ve Demiryollarının Gelişimine Etkileri, Altyapı ve İşletmenin Ayrımı Deneyimleri ve Avrupa örneği-İspanya, Serbestleşme Sonrası Başarı Hikayeleri gibi konularda bilgi verecek.
     2 Ekim Salı günü gerçekleşecek toplantının 2. gününde ise Demiryolu Yük Taşımacılığının Geleceği, Orta Asya ve Ortadoğu Yük Taşımacılığına Bir Bakış, Ticari Bakış Açıları; Küresel ve Kıtalararası Yük Koridorları konuları hakkında açıklamalar yapılacak."
    
     -TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi 1896'da hizmete girdi-
    
     Türkiye'de demiryolları konusunda ilk eğitim faaliyetleri Eskişehir'de 21 Kasım 1896 yılında başladı. Bu tarihten itibaren değişik adlarla isimlendirilen eğitim birimimizde hizmet içi eğitim programları sürekli gerçekleştirilirken, 1957 yılında Kurslar Müdürlüğü olarak düzenlenen bu eğitim ocağı, 1971 yılından sonra Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak yeniden yapılandırıldı. Eskişehir Eğitim Merkezi, TCDD'nin ilk kurulan ve en köklü Eğitim Merkezi oldu.
     UIC ise 3-4 Temmuz 2012 tarihinde Katar'ın DOHA kentinde yaptığı 10. Ortadoğu Bölgesel Kurul Toplantısı'nda, Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi'nin Eskişehir Eğitim Merkezi bünyesinde kurulmasıyla ilgili kararı aldı.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir