Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Gürsoy: "Fındık üreticisine 3 yıldır ödenen…

  • Yazı boyutu
Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Gürsoy:
  "Fındık üreticisine 3 yıldır ödenen…

Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Gürsoy: "Fındık üreticisine 3 yıldır ödenen Alan Bazlı Destek Ödemelerinin kesinlikle devam etmesi gerekiyor" -"Alan Bazlı Destek Ödemeleri devam etmezse bu üretici için iç açıcı olmaz"

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası (OTB) Başkanı Nejdet Gürsoy, fındık üreticisine 3 yıldır ödenen Alan Bazlı Destek Ödemelerinin kesinlikle devam etmesi gerektiğini söyledi.
     Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık üreticisine dekar başı 150 liralık ödemenin bu yıl sona erdiğini hatırlattı.
     Fındık üreticisine Alan Bazlı Destek Ödemeleri adı altında yapılan ödemelerin mutlaka devam etmesi gerektiğini savunan Gürsoy, şunları kaydetti:
     "Fındık üreticisine 3 yıldır ödenen Alan Bazlı Destek Ödemelerinin kesinlikle devam etmesi gerekiyor. Alan Bazlı Destek Ödemeleri devam etmezse bu üretici için hiç de iç açıcı olmaz. Son 3 yıldır ödenen 150 liralık alan bazlı desteğin bu yıl sona ermesinin ardından defalarca, gerek raporlarda, gerekse de fındığın sorunu ile ilgili görüşmelerde alan bazlı desteğin fındık üreticisi için çok önemli olduğunu dile getirdik. Zira bu desteğin üreticinin ekonomik açıdan nispetenden de olsa güçlenmesine, hatta fındık fiyatını beğenmediği takdirde bekletmesine bile imkan sağlayacağını belirttik."
     Söz konusu desteğin özellikle bu yıl da verilmesinin şart olduğunu yine söylediklerini vurgulayan Gürsoy, şöyle devam etti:
     "Maalesef bu vakte kadar bununla ilgili net bir açıklamanın veya kararın ortaya konulmaması, ister istemez fındık üreticisini düşündürüyor ve tedirgin ediyor. Zira bol rekolteli sezona girerken üreticinin de bu desteğe kesinlikle ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Zaten doğru olan da fındık bir sisteme kavuşana kadar üreticinin yanında olacak bu desteğin kesinlikle devam etmesidir. Bence bu yıl alan bazlı desteğin devam etmesinin en az fiyatlar kadar ehemmiyeti vardır. Bunun da kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir."
     Gürsoy, üreticinin yararına olan desteklemenin devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve süreci yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir