Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin haziran ayı ihracat rakamları -Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv…

  • Yazı boyutu
Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin haziran ayı ihracat rakamları
  -Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv…

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin haziran ayı ihracat rakamları -Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv ve tekstil firmalarının oluşturduğu UİB kanalıyla yapılan ihracat, haziran ayında yüzde 5, yılın ilk yarısında ise yüzde 1 oranında geriledi -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: "Geride kalan 6 ay incelendiğinde dünya ekonomisindeki çalkantılı süreçte Türkiye yumuşak inişini başarmış görünüyor. Orta vadedeki bu yumuşak iniş ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğinin de en iyi yansıması"

Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv ve tekstil firmalarının oluşturduğu Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla yapılan ihracat, haziran ayında yüzde 5, yılın ilk yarısında ise yüzde 1 oranında geriledi.
     UİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, UİB'de haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 5'lik düşüşle 1 milyar 778 milyon 556 bin dolar oldu. Ocak-Haziran döneminde ise ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1'lik gerilemeyle 10 milyar 748 milyon 962 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. 1 Temmuz 2011 ve 30 Haziran 2012 dönemini kapsayan bir yıllık ihracat ise bir önceki yılın verileriyle kıyaslandığında yüzde 7'lik artışla 21 milyar 303 milyon 882 bin dolar oldu.
     UİB'in ihracattaki lokomotif birliği olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), mayıs ayındaki yüzde 2'lik değer kaybının ardından haziran ayında da yüzde 10'luk düşüşle 1 milyar 437 milyon 887 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Otomotiv ihracatının yılın ilk 6 ayındaki kaybı ise yüzde 4,70'i bulurken, ihracat 8 milyar 865 milyon 494 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
     Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ise mayıs ayındaki yüzde 14'lük ihracat artışının ardından haziran ayında da yüzde 10,47 artış gerçekleştirdi. Haziran ayında 107 milyon 827 bin dolara ulaşan tekstil ihracatı, yılın ilk 6 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 10 artarak 631 milyon 661 bin dolara yükseldi.
     Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise haziran ayında yüzde 1 değer kaybıyla 47 milyon 622 bin dolar oldu. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, yılın ilk 6 ayındaki ihracatı ise geçen yılın ay dönemine oranla yüzde 6 değer kaybıyla 253 milyon 309 bin dolar oldu.
     Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği de (UMSMİB) haziran ayını yüzde 1'lik düşüşle kapattı. Haziran ayı ihracatı 13 milyon 533 bin dolar olan meyve-sebze mamulleri ihracatı, Ocak-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7'lik düşüşle 80 milyon 705 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
     Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ise (UYMSİB) haziran ayını rekor ihracat artışıyla kapattı. Haziran ayında ihracatını yüzde 50'lik artış ve 17 milyon 532 bin dolar ihracat ile kapatan sektör, yılın ilk yarısında de yüzde 5'lik artışla 44 milyon 713 bin dolar ihracat yaptı.
    
     -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu-
    
     UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Türkiye ekonomisinin mevcut koşullarda dünya geneliyle kıyaslanmayacak derecede iyi yönde ilerlediğini, ekonomi kurmaylarının özellikle AB'deki ekonomik krizin Türkiye'ye yansımalarını en aza indirmeye yönelik aldığı tedbirlerin başarılı olduğunu belirtti.
     Gençoğlu, 2012 başlarında Türkiye ekonomisinde büyümenin yavaşlayacağı öngörüsüne bağlı olarak yaşanan endişenin, uygulanan başarılı reformlar sayesinde azaldığını ifade eden Gençoğlu, şunları kaydetti:
     "2012 yılında tüm ülkelerde büyümenin yavaşlayacağı genel bir kanıydı. Biz de bu süreçten geçiyoruz. Bu yıl ekonominin yüzde 4 civarında büyümesi bekleniyor ve dünyada yaşananlara baktığımızda bu tablo çok da kötü değil. Geride kalan 6 ay incelendiğinde dünya ekonomisindeki çalkantılı süreçte Türkiye yumuşak inişini başarmış görünüyor. Orta vadedeki bu yumuşak iniş ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğinin de en iyi yansıması."
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Türkiye'nin 2012 yılı ilk çeyreğindeki yüzde 3,2'lik büyüme oranının, yılın tamamında da devam etmesi ve yüzde 4'lük büyüme hedefine ulaşılmasının en büyük temennileri olduğunu anlatan Gençoğlu, cari açıktaki son duruma dikkati çekti.
    
     -"Cari açık iyileşme trendinde-
    
     Gençoğlu, son dönemde cari açığı azaltmaya yönelik birçok tedbir alındığını vurgulayarak, cari açıkta bu yılki verilerin geçtiğimiz yılla kıyaslandığında iyileşme gösterdiğini ifade etti. Gençoğlu, şu bilgileri verdi:
     "Dış açık mayıs ayında 8,6 milyar dolar oldu. 5 aylık açık da yüzde 18,9 düşüşle 35,6 milyar dolara indi. Cari açığın iyileşme trendine girmesi çok önemli bir gelişme. Öte yandan, Mayıs 2011'de 51,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı 2012 Mayıs ayında yüzde 60,5'e yükseldi. Mayıs 2011'de yüzde 46,8 olan AB'nin ihracattaki payı da 2012 Mayıs ayında yüzde 36,2'ye geriledi. Bu durum AB'de yaşanan kriz ortamında alternatif pazarlara yönelik girişimlerin başarıya ulaştığının göstergesidir."
     Haziran ayı içerisinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "2023 Türkiye İhracat Stratejisi Eylem Planı"na da değinen Gençoğlu, şöyle devam etti:
     "2023'te dünya ticaretinin 34,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Eylem Planı'nda, Türkiye'nin dünya ticaretinden aldığı 0,8 dolayındaki payın, 2023 yılında yüzde 1,46'ya yükseltilmesi hedefleniyor. Ayrıca ihracatın her yıl ortalama yüzde 11,7 artması öngörülüyor. 4'er yıllık 3 dönem halinde tasarlanan Strateji ve Eylem Planı, yürürlüğe giren Teşvik Paketi ve Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye'nin dünya ekonomisindeki başarısını ve ihracat performansını üst sıralara taşıyacak araçlar olacaktır."
     Gençoğlu, Yeni Teşvik Paketi ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ise Türkiye'nin yeni bir ihracat seferberliği başlatmasını sağlayacak çok önemli basamaklar olduğunu vurgulayarak, ithalatı kontrol altına alacak, üretimi ve ihracatı cazip kılacak bu önlemlerle, Türkiye'nin güvenli liman arayan uluslararası büyük fonların yatırımlarını çekeceğini belirtti.
     Rekabetçiliğin sürdürülebilirliği açısından, dolar sepetinin 2,10'lar seviyesinde olması ve kesinlikle 2,05 altına düşmemesi gerektiğini kaydeden Gençoğlu, ani düşüş ve yükselişlerin firmalar üzerinde ciddi baskı kurduğunu, kuru belirtilen aralıkta tutmak için Merkez Bankası'nın bütün imkanlarını kullanmaya hazır göründüğünü bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir