Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin ağustos ayı ihracat rakamları -Birliğin ağustos ihracatı, geçen…

  • Yazı boyutu
Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin ağustos ayı ihracat rakamları
  -Birliğin ağustos ihracatı, geçen…

Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin ağustos ayı ihracat rakamları -Birliğin ağustos ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14'lük düşüşle 1 milyar 177 milyon 639 bin dolar oldu -2012'nin ilk 8 ayında ise ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 5'lik düşüşle 13 milyar 478 milyon 144 bin dolar olarak gerçekleşti -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: -"Avrupa Birliği ekonomisindeki durum, paritedeki gerileme, Orta Doğu'daki gelişmelere rağmen Türk ihracatçıları olarak ülkeye daha fazla döviz kazandırma çabası içerisindeyiz"

Üyelerinin büyük bölümünü otomotiv ve tekstil firmalarının oluşturduğu Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) kanalıyla ağustos ayında yapılan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14'lük düşüşle 1 milyar 177 milyon 639 bin dolar oldu.
     2012'nin ilk 8 ayında ise ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 5'lik düşüşle 13 milyar 478 milyon 144 bin dolar olarak gerçekleşti.
     UİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, UİB bünyesindeki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), ağustosta 913 milyon 351 bin dolarlık ihracata imza attı. Ağustosta, ihracatı yüzde 18,5 değer kaybeden OİB'in yılın ilk 8 ayında da kaybı yüzde 9,15'i buldu ve 8 aylık ihracat, 11 milyar 45 milyon 851 bin dolar, 1 Eylül 2011'den bu yana yıllık bazda OİB ihracatı ise 17 milyar 127 milyon 725 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
     Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) ağustos ayı ihracatında fazla bir değişim gözlenmezken, aylık ihracat, 85 milyon 764 bin dolar olarak gerçekleşti. UTİB'in yılın ilk 8 ayında toplam ihracatı da 2011'e oranla yüzde 7,19 artarak 807 milyon 243 bin dolara yükseldi. UTİB'in yıllık bazdaki toplam artışı da yüzde 7,34 olurken ihracat, 1 milyar 169 milyon 320 bin dolara tırmandı.
     Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise ağustosta yüzde 21,46 değer kaybıyla 36 milyon 713 bin 373 dolar oldu.
     UİB'e bağlı birlikler arasında, ağustos ayında ihracatını en fazla artıran birlik Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) oldu. UMSMİB ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 53,78 oranında artırarak, 19 milyon 595 bin 752 dolara ulaştı.
     Ağustos'ta ihracatını yüzde 16,27 oranında artıran Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 7 milyon 172 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin ihracatı ise ağustosta bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17'lik yükselişle 115 milyon dolar oldu.
     UİB'in ağustos ihracatı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14'lük düşüşle 1 milyar 177 milyon 639 bin dolar oldu. Yılın ilk 8 ayında ise ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 5'lik düşüşle 13 milyar 478 milyon 144 bin dolar olarak gerçekleşti.
     Geriye dönük 1 yıllık ihracat da 20 milyar 666 milyon 398 bin dolar seviyesinde kaldı.
    
     -Orta Doğu'daki gelişmelere rağmen, döviz kazandırma çabası-
    
     UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirerek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın "İkinci ve üçüncü çeyreklerde, Türkiye ekonomisi, ihracatla büyüyecek" şeklindeki açıklamasının kendilerine moral kaynağı olduğunu belirterek, Çağlayan'ın "İhracatçılarımızla pazar çeşitliliği yaratarak adeta tekeden süt çıkarırcasına ihracatımızı artırıyoruz" ifadelerine katıldığını kaydetti.
     Gençoğlu, "Avrupa Birliği ekonomisindeki durum, paritedeki gerileme, Orta Doğu'daki gelişmelere rağmen Türk ihracatçıları olarak ülkeye daha fazla döviz kazandırma çabası içerisindeyiz" ifadesini kullandı.
    
     -"Çin'in çağrısını gözardı edemeyiz"-
    
     Çin Başbakanı'nın "Küresel mali kriz ve Avrupa'daki borç krizinin etkileri gittikçe derinleşiyor. 2008'deki küresel krizden bu yana en derin ekonomik düşüşler yaşanmaya başladı" açıklamalarını hatırlatan Gençoğlu, şunları kaydetti:
     "Moral ve motivasyonumuz elbette yüksek olmalı ancak global ortamda etkileşim de bir gerçek. Çin Başbakanı, küresel ekonomik krizin etkilerinin daha da kötüleşmekte olduğunu belirtti ve Avrupa'ya harekete geçme çağrısında bulundu. Dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin'in çağrısını gözardı edemeyiz."
    
     -"Son iki ayda ihracat rakamlarında önemli bir gerileme var"-
    
     Gençoğlu, avro bölgesindeki belirsizliklerin, enflasyonun ve işsizliğin artmasına sebep olduğunu ve bölgedeki ekonomik güven verilerinin 2009 yılının seviyelerine kadar gerilediğini bildirdi.
     Almanya'daki perakende satışlarında görünen beklenmedik düşüş hakkında değerlendirmelerde bulunan Gençoğlu, şöyle devam etti:
     "Bu durum ihracatının büyük bölümünü Avrupa ülkelerine yapan bizleri elbette etkiliyor. İhracatta temel sektörlerimiz başta olmak üzere, son iki ayda ihracat rakamlarında önemli bir gerileme var. Ekonomistler, küresel finansal krizin mutasyona uğramaya devam ettiğine ve politik risklerin ekonomik risklerden hala daha yüksek olduğuna dikkat çekiyorlar."
     Avrupa'daki ekonomik zayıflamaların daha birkaç yıl süreceğinin öngörüldüğünü belirten Gençoğlu, Türkiye'nin, Avrupa'daki ekonomik zayıflamanın birkaç yıl daha devam edeceği varsayımıyla yeni pozisyonlar alması gerektiğini, bunun için de rekabetçi, dengeli ve istikrarlı bir kur politikasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir