"Uludağ Ekonomi Zirvesi" -Ana teması "Yeni Fırsat Penceresi" olan zirvenin 1. günü tamamlandı…

  • Yazı boyutu
"Uludağ Ekonomi Zirvesi"
  -Ana teması "Yeni Fırsat Penceresi" olan zirvenin 1.
  günü tamamlandı…

"Uludağ Ekonomi Zirvesi" -Ana teması "Yeni Fırsat Penceresi" olan zirvenin 1. günü tamamlandı -Zirvede, Başbakan Yardımcısı Babacan'ın yanı sıra bankacılık sektörünün ve iş dünyasının temsilcileri, konuşma yaptı -Anadolu Ajansı, organizasyonu 5 dilde dünyaya duyurdu

Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergileri işbirliğiyle düzenlenen ve ana teması "Yeni Fırsat Penceresi" olan "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin 1. günü tamamlandı.
     Uludağ'daki Grand Yazıcı Otel'de düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın ana yayın sponsoru olduğu zirvenin ilk gününde, açılış konuşmalarına geçilmeden önce, ihracatın ve ihracatçının rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Faktoring Derneği ve Türk Eximbank arasında iş birliği protokolü imzalandı.
     Protokole imzaları, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ve Faktoring Derneği Başkanı Zafer Ataman attı.
     Protokol, ihracatçıların rekabet gücünü artırmak için TİM, Türk Eximbank ve Faktoring Derneği ortaklığında politikalar belirlenmesi, finansal enstrümanların bilinirliğini artıracak çalışmalar yapılması ve ihracatçıların finansmana erişimde karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri hazırlanmasını amaçlıyor.
     Daha sonra geçilen açılış konuşmalarında kürsüye gelen Ağaoğlu Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Rahvalı, "Bireysel emeklilik sigortası projesi, ekonomimiz açısından çok önemli. Projeyi Avrupa'da yaşayan 3 milyon Türk vatandaşına anlatarak, burada biriktirdikleri tasarrufları Türkiye'ye aktarmaya çalışacağız" dedi.
     Ardından söz alan Capital ve Ekonomist dergilerinin yayın direktörü Rauf Ateş de zirveyi bundan sonra globalleşen bir çerçevede yapmak istediklerini söyledi.
     Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da açılış konuşması yaptı.
     Coca-Cola Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent ise "Benim Hikayem" başlıklı oturumda yaptığı konuşmada,kariyerine 1979'da Atlanta'da başladığını dile getirdi.
     Kent, "İlk 10 ayımı kamyonlarda geçirdim. Sabah saat 04.00'te kalktım, kamyonları yükledim ve marketlere ve büyük satış noktalarına kamyonlarda Coca-Cola sattım" ifadesini kullandı.
    
     -Oturumlar-
    
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da konuşma yaptığı zirve kapsamındaki ilk oturum, "Yeni Türkiye, Yeni Fırsatlar" başlığıyla yapıldı.
     Moderatörlüğünü Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner'in yaptığı oturumda, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, DOĞAN Tv Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Franke Yönetim Kurulu Başkanı Michael Pieper konuştu.
     Muharrem Yılmaz, konuşmasında, "Türkiye, bu barış sürecini inşallah sağlıklı ve kalıcı bir şekilde tamamlarsa, silahtan, terörden, şiddetten kurtulup uzlaşarak büyük bir toplumsal mutabakatla bir anayasaya kavuşursa Türkiye'yi kimse tutamaz" dedi.
     "Yeni Bankacılık: Paradigma Değişiyor" başlıklı oturum ise Accenture Türkiye Finans Sektörü lideri ve ortağı Dilnişin Bayel'in moderatörlüğünde yapıldı.
     Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, konuşmasında, "Türk ekonomisinin dengeli ve sürdürülebilir bir patikaya oturması, Türk bankacılık sektörünün kırılganlığını azaltıyor. Bu, çok çok önemli, geçmişte yaşamadığımız bir şey" dedi.
     Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de "sürdürülebilir ve karlı büyüme" denildiğinde özellikle finans sektörü gibi gerçekten hassas bir sektörde ilk akla gelenin "kurumsal yönetişim" olduğunu vurguladı.
     ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise Türkiye'deki nüfusun yüzde 67'sinin 40 yaşın altında olduğunu belirterek, önümüzdeki 5-6 yılda bunun yüzde 5-6 daha artmasının beklendiğine işaret etti.
     Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup Üst Yöneticisi (CEO) Dr. Ömer A. Aras da bankacılık sektöründe 2001 sonrasında yeni bir döneme geçildiğini belirtti.
     Moderatörlüğünü Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane'nin yaptığı "Sınır Ötesi Perakendeciler" oturumunda da LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Mudo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu, Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Kurdoğlu, görüşlerini katılımcılarla paylaştı.
    
     -Medya sponsoru AA, zirveyi 5 dilde dünyaya duyurdu-
    
     "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin ana yayın sponsoru olan Anadolu Ajansı (AA), organizasyonu 5 dilde dünyaya duyurdu.
     Zirveyi geniş bir ekiple takip eden AA, Boşnakça, Rusça, İngilizce, Arapça ve Türkçe olmak üzere 5 dilde yayın yaptı, tüm yansımaları "aa.finans.com" üzerinden de canlı yayınladı.
     Çok sayıda basın mensubunun katıldığı zirvede, televizyon kanalları bankacılık sektörü ve iş dünyasının temsilcileriyle canlı programlar gerçekleştirdi.
     Çeşitli oturumların düzenleneceği zirve, yarın sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 369 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir