"Uludağ Ekonomi Zirvesi" -Bursa Valisi Harput: "Uludağ Ekonomi Zirvesi, Bursa'nın Türkiye ve…

  • Yazı boyutu
"Uludağ Ekonomi Zirvesi" 
  -Bursa Valisi Harput: "Uludağ Ekonomi Zirvesi, Bursa'nın 
  Türkiye ve…

"Uludağ Ekonomi Zirvesi" -Bursa Valisi Harput: "Uludağ Ekonomi Zirvesi, Bursa'nın Türkiye ve dünya ölçeğinde çok iyi tanınması için yakalanmış en büyük fırsatlardan bir tanesidir" -"Anadolu Ajansı ana yayın sponsorluğunu üstlenmiştir. Toplam 121 kişilik bir basın grubu zirveyi takip edecektir"

Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Uludağ Ekonomi Zirvesi"nin kentin Türkiye ve dünya ölçeğinde çok iyi tanınması için yakalanmış en büyük fırsatlardan biri olduğunu söyledi.
     Harput, Heykel'deki Valilik binasındaki basın toplantısında, Valiliğin, Capital ve Ekonomist dergilerinin işbirliğiyle bu yıl ikincisini düzenleyeceği zirvenin, 29-30 Mart tarihlerinde gerçekleştirileceğini hatırlattı.
     Geçen yılki zirvenin onur konuğu olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu zirvenin devam ettirilmesi yönünde görüş bildirdiğini söyleyen Harput, "Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın önerisi, bizim bu programı devam ettirmemizin en önemli gerekçelerinden bir tanesi oldu. Yarın itibariyle Bursa'ya gelecek olan Başbakan Yardımcımız Ali Babacan, programın en güçlü şekilde gerçekleşmesini sağlayacak" dedi.
     "Uludağ Ekonomi Zirvesi, Bursa ve Türkiye için tarihi bir olaydır" diyen Harput, programa katılacak konuşmacıların itibarları ile işlenecek konuların Türkiye'nin ve dünya ekonomisinin geleceğine ışık tutacak konular olmasının bu zirvenin en önemli ve belirleyici yanlarını gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:
     "Sayın Başbakanımızın da zaman zaman Davos Zirvesi ile ilgili, 'Neden Uludağ böyle bir şey olmasın-' şeklindeki temennileri bize verilen bir mesaj olmuştur. Bu yolda da Uludağ emin adımlarla ilerlemektedir. Davos'u Davos yapan ne kış sporları merkezi olmasıdır ne yeşili ne de ormanıdır. Tamamı ile oranın güçlü ekonomi devlerinin ya da siyaset liderlerinin katılarak dünyanın ekonomik meselelerini ve geleceğini tartışıyor olmalarıdır. Yani oranın önemi oraya katılanlarla doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla biz bu yıl, bu gerçekten hareketle Uludağ'daki katılımcıların çok daha güçlü katılımcılar arasından olmasına özel önem verdik. Katılımcılar ile konuların çok önemli olması Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne damgasını vuran ana unsurdur."
    
     -60 kişilik konuşmacı grubu-
    
     Zirveye, kendi alanında önemli bir yere sahip 60 kişilik konuşmacı grubunun katılacağını vurgulayan Harput, şunları kaydetti:
     "Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Coca-Cola Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, New York Üniversitesi'nden 'Ekonominin Kahini' olarak adlandırılan dünyaca ünlü Ekonomist Nouriel Roubini, Boyner Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Eczacıbaşı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 60 kişilik bir konuşmacı grubu var."
     Dinleyici kitlesine yönelik bir kısıtlamanın söz konusu olmadığını anlatan Harput, 500 kişilik salonda yapılacak zirveye katılacakların da konuyla ilgili olmalarının önem arz ettiğini bildirdi.
     Zirvedeki oturumlarda işlenecek konular hakkında da bilgi veren Vali Harput, "Oturumlarda, son yıllarda ülkemizde ve Bursa'da çok önem verdiğimiz 'İnovasyona Dayalı Büyüme' konusu ile 'Sürdürülebilir İş Stratejileri', 'Türkiye'nin 2023 Hedeflerinin Önündeki Zorluklar ve Bu Konuda Yapılması Gerekenler', 'Bankacılık ve Finansın Geleceği', 'Global Marka Yolculuğu ve Fırsatlar Ülkesi Türkiye', 'Yeni Pazar Stratejileri', 'Yeni Nesil Girişimciler', 'Enerji', 'Türkiye'nin Sağlık Potansiyeli' konuları gündeme gelecek ve Nouriel Roubini'nin 'Dünya Ekonomisinin Yönü ve Türkiye Ekonomisinin Geleceği' konulu sunumu olacak" diye konuştu.
    
     -Zirvenin ana yayın sponsoru Anadolu Ajansı-
    
     Harput, zirveye ulusal 12 gazete, 11 televizyon kanalı, 4 dergi, 5 yabancı haber ajansı ile 3 yabancı basın kuruluşunun katılacağını belirterek, "Anadolu Ajansı ana yayın sponsorluğunu üstlenmiştir. Toplam 121 kişilik bir basın grubu zirveyi takip edecektir. Bizim en büyük sıkıntımız Uludağ'da büyük bir kongre merkezi olmaması nedeniyle istediğimiz kadar basını ve dinleyiciyi alamıyoruz" dedi.
     Uludağ ikinci bölgedeki imar planlarının onayının kesinleştiğini ve itirazların reddedildiğini bildiren Harput, "Uludağ'a bir kongre merkezi ve spor kompleksi yapımı konusunda bakanlık ilana çıktı. İnşallah bu sene bu işi gerçekleştirirsek bundan sonraki senelerde büyük bir kongre merkezinde, çok daha geniş bir katılımla bu organizasyonların üçüncüsü, dördüncüsü gerçekleştirilecektir. Uludağ Ekonomi Zirvesi, Bursa'nın Türkiye ve dünya ölçeğinde çok iyi tanınması için yakalanmış en büyük fırsatlardan bir tanesidir. Bu organizasyonun Bursa'ya, ülkemize ve herkese hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir