"Ülken için BES, kendin için BES" -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli: -"Günümüzde en önemli finansal…

  • Yazı boyutu
"Ülken için BES, kendin için BES" 
  -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli: 
  -"Günümüzde en önemli finansal…

"Ülken için BES, kendin için BES" -AK Parti MKYK Üyesi Gedikli: -"Günümüzde en önemli finansal yatırım araçlarından olan ve yapılan son değişiklikle önemi daha da artan Bireysel Emeklilik Sistemi ile hem yatırımcılar hem de devlet kazanacak" -"Sistemin getirisi, daha önce uygulanan vergi indiriminin yerine getirilen devlet katkısı ile birlikte değerlendirildiğinde, uzun vadede en fazla kazandıran araç, BES olacak" -"Sistemdeki artan fon miktarı cari açığın finansmanına çözüm olacak, mevduat ve kredi vadeleri uzayacak. Yatırımcılar da riskten uzak bir şekilde rahat bir emekliliğe kavuşacak"

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ekonomist Bülent Gedikli, günümüzde en önemli finansal yatırım araçlarından olan ve yapılan son değişiklikle önemi daha da artan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile hem yatırımcıların hem de devletin kazanacağını bildirdi.
     Gedikli, "Sistemin getirisi, daha önce uygulanan vergi indiriminin yerine getirilen devlet katkısı ile birlikte değerlendirildiğinde, uzun vadede en fazla kazandıran araç, BES olacak" dedi.
     Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gedikli, BES'te birçok yeniliğin hayatımıza gireceği yeni dönemin 1 Ocak 2013'ten itibaren başladığını söyledi.
     Sistemin faaliyete geçtiği 2003 yılından bu yana katılımcıların büyük kısmının sistemdeki vergi avantajından yararlanmadığını ve bu nedenle sistemde vergi indirimi yerine devlet katkısı modelinin uygulanmaya başlandığını aktaran Gedikli, sistemdeki en önemli değişikliğin de devlet katkısı olduğunu ifade etti.
     Daha önce, vergi indirimi sistemi uygulandığı dönemde söz konusu avantajdan faydalananların oranının, sistemde bulunan katılımcıların sadece yüzde 35'i civarında olduğunu anımsatan Gedikli, "Devlet katkısı ile şimdi daha adil bir sistem gelmiş oldu. Böylelikle sadece vergi mükellefleri değil, sistemdeki 18 yaşın üzerindeki herkes, devlet katkısından yararlanacak" diye konuştu.
    
     -"BES'in gelişmesi herkesin yararına"-
    
     Bülent Gedikli, Türkiye'de BES'in gelişmesinin herkesin yararına olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Öncelikle, BES için şunu söyleyebiliriz. Sistem, riski olmayan, sağlam bir yatırım aracı. Bugün bireysel emeklilik fonlarının getirilerine baktığınızda, diğer bazı yatırım araçlarına göre getirisini daha az olarak görebilirsiniz ama devlet katkısı ile birlikte düşündüğünüzde, en çok kazandıran yatırım aracı olduğu çok net görülüyor. Günümüzde en önemli finansal yatırım araçlarından olan ve yapılan son değişiklikle önemi daha da artan BES ile hem yatırımcılar hem de devlet kazanacak. Yani ülke için de kendiniz için de BES, çok faydalı bir yatırım aracı diyebiliriz. Tabii ki isteyen istediği şekilde yatırım yapabilir ama sistemin getirisi, daha önce uygulanan vergi indiriminin yerine getirilen devlet katkısı ile birlikte değerlendirildiğinde, uzun vadede en fazla kazandıran araç BES olacak.
     Bu sistemin gelişimi herkes için fayda sağlayacak. Sistemdeki artan fon miktarı cari açığın finansmanına çözüm olacak, mevduat ve kredi vadeleri uzayacak. Yatırımcılar da riskten uzak bir şekilde rahat bir emekliliğe kavuşacak."
    
     -"Sisteme konulan her bir lira, cari açığın çözümüne katkıdır"
    
     Sistemin katılımcılara ve devlete katkılarına değinen Gedikli, BES ile katılımcıların uzun vadede yüksek getiriler sağlayacağını söyledi. Gedikli, yeni düzenlemeyle birlikte ayrıca, katılımcıların yatırımlarının, dünyadaki diğer gelişmelerden de etkilenmeden kazanmaya devam edeceğini ifade eti.
     BES'in devlet için de büyük faydalar sağladığını vurgulayan Gedikli, şöyle devam etti:
     "Yapılacak her bir BES sözleşmesi, bir bakıma cari açığın çözümü için de atılan bir adımdır, sisteme konulan her bir lira, cari açığın çözümüne katkıdır. Burada oluşacak büyük fon tutarı, Türkiye'deki cari açığın finansmanında etkili bir şekilde kullanılabilecektir. Ayrıca, oluşan bu fon sayesinde Türkiye artık, 'kredi kuruluşları notumuzu artırsın' diye beklemek zorunda kalmayacak. Çünkü, ülke notunun 'yatırım yapılabilir' seviyede oluşunun önemli bir sonucu, bireysel emeklilik fonlarının ülkeye gelebilecek olmasıdır. Biz eğer kendi bireysel emeklilik fonlarımızı bir büyüklüğe getirebilirsek, o zaman dışarıdan fon gelsin diye beklemek zorunda kalmayacağız.
     Öte yandan, bireysel emeklilik sistemindeki uzun vade, kredi ve mevduat vadelerini de etkileyecektir. Fon ne kadar büyürse, mevduat vadeleri de kredi vadeleri de o kadar artacaktır. Bundan devlet de millet de kazançlı çıkacaktır. Böylece devlet, daha uzun vadelerle borçlanabilecek, iş dünyası da yatırımlarını daha uzun vadeli kredilerle finanse edebilecek."
    
     -"BES'teki fon büyüklüğü 2023'te 160 milyar dolar olacak"-
    
     Bülent Gedikli, 2003 yılında uygulanmaya başlanan sistemdeki fon miktarının şu an 20 milyar lira civarında olduğunu belirterek, yeni düzenlemeyle birlikte bu miktarın daha hızlı bir şekilde artacağını bildirdi.
     Türkiye'nin 2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelire ulaşma hedefinin olduğuna işaret eden Gedikli, "BES'teki fon büyüklüğünün 2023'te milli gelirin yüzde 8'ine ulaşacağını tahmin ediyorum. 2023'te milli gelirimiz 2 trilyon dolar olduğunda, BES'teki fon büyüklüğü de 160 milyar dolar olacak" dedi.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir