Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım Erzincan'da (1) -Yıldırım: "Biz Ankara ile…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım Erzincan'da (1)
  -Yıldırım: "Biz Ankara ile…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım Erzincan'da (1) -Yıldırım: "Biz Ankara ile ortak metro yapmadan önce İzmir'le yaptık. Bu Türkiye'de bir ilktir. Bunun altını çiziyorum. Hiçbir belediyeyle bir raylı sistem projesi yapmadık. Ne Türkiye'de ne dünyada örneği var" -"İstanbul, Adana neyse İzmir'de aynı konumda bunu bir kere tespit edelim"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Biz Ankara ile ortak metro yapmadan önce İzmir'le yaptık. Bu Türkiye'de bir ilktir. Bunun altını çiziyorum. Hiçbir belediyeyle bir raylı sistem projesi yapmadık. Ne Türkiye'de ne dünyada örneği var" dedi.
     Yıldırım, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Erzincan'da Vali Selman Yenigün'ü ziyaret etti. Ziyarette, gazetecilerin CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın'ın, İstanbul, Ankara ve İzmir metrolarının yapım süreçlerine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yıldırım, "Açıklamasına baktığımız zaman, tamamen gerçek dışı, bilgiye dayanmayan, bir takım sözlerden ibaret olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Gökhan Günaydın'ın Ankara'dan İzmir'i çok iyi göremediğini söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Bir İzmir milletvekili olarak, İzmir'e '35 projesi' ile hizmet eden birisi olarak, sayın Günaydın'ın söylediklerinin ne kadar çarpıtılmış, ne kadar gerçek dışı olduğunu sizlere tek tek rakamlarla izah edeceğim. Öncelikle iddianın bir tanesi nedir. 'İzmir'e hükümet gerekli yardımı yapmıyor. Ankara ve İstanbul'a yapıyor, İzmir'e yapmıyor.' Bu tamamen gerçek dışıdır, doğru değildir. Belediyelerin merkezi bütçeden aldıkları pay nüfusları ile orantılı olup, bunlar her ay hesaplarına aktarılmaktadır. Burada herhangi bir azalma söz konusu olmadığı gibi son yıllarda Büyükşehir Belediyelerinin lehine de bir düzenleme yaptık. Başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Diyarbakır, Erzurum olmak üzere birçok Büyükşehir Belediyemizin gelirleri yüzde 40'ın üzerinde artırılmıştır. Gelelim, metro işine, İzmir'le İstanbul'un ve Ankara'nın kıyaslanmasına. İddia nedir- Ulaştırma Bakanlığı Ankara ve İstanbul'a gerekli desteği sağlıyor, İzmir'e sağlamıyor."
     Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın görevinin ulusal düzeyde yurdun her tarafında demiryolu, karayolu, hava alanı, deniz limanı ve her türlü iletişim, internet ve telefon gibi hizmetleri götürmek olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Ancak son yıllarda özellikle raylı sistem yapan belediyelerin bu projeleri gerçekleştirmekte zorlandıklarını gördük ve dedik ki sadece bu projeleri Ulaştırma Bakanlığı onaylamasın, aynı zamanda isteyen belediyelere de bu konuda proje yapımına destek olsun. Böyle bir yasal düzenleme yaptık ve müracaatları aldık. Müracaat edenler kim; Ankara, İstanbul, İzmir bir de Adana. Peki durum ne- Ankara zaten başlamış belirli bir düzeye gelmiş, toplam 3 hat, 44 kilometrelik bir raylı sistemi olduğu gibi protokolle devraldık, kalan işleri ihale yaptık, yapımı süratle devam ediyor."
    
     -"İzmir'e farklı muamele yok"-
    
     Bakan Yıldırım, İzmir'in ise geçen yıl 6 Aralık'ta 4 yeni hat yapımı için müracaat ettiğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Arkadaşlar gerekli incelemeyi yapmış ve belediyeye, o hatları ulaşım mastır planına işleyin, tekrar bize talebinizi gönderin yönünde cevaplama yapmışlar. Bu cevap geldikten sonra yolcu talebine göre, öncelikli hatlardan başlamak üzere, önce proje yapımını gerçekleştireceğiz. Daha sonra ihale yapıp, yapımı gerçekleştireceğiz. Prensip olarak kabul ettik ancak yapım öncesi lazım olan işlemler şu anda devam ediyor. Bakanlık ve belediye arasında. Aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin talebi de yeni metro hattı olduğu için onlarda da aynı yol izleniyor. Onlar da hala hazırlık dönemi içerisindeler. Adana sadece müracaat etti, fazla bir işlem yapılmadı. Özetle, Ankara hazırdı, devam eden, yarım kalan metrolar vardı, devraldık yapıyoruz. İstanbul ve İzmir için yapmayı prensip olarak kabul ettik. Ancak belediyeler tarafından, gerek İzmir gerekse İstanbul'da gerekli hazırlıkların bakanlığın altyapı genel müdürlüğünün istediği bilgilerin, onayların yapılmasını, takiben proje ve daha sonra da yapım süreçlerini başlatacağız. Demek ki İzmir'e farklı muamele yok. İstanbul, Adana neyse İzmir'de aynı konumda bunu bir kere tespit edelim."
     İzmir'e hükümetin şaşı bakmadığını söyleyen Yıldırım, "Bu tamamen gerçek dışıdır. Biz Ankara ile ortak metro yapmadan önce İzmir'le yaptık. Bu Türkiye'de bir ilktir. Bunun altını çiziyorum. Hiçbir belediye ile bir raylı sistem projesi yapmadık. Ne Türkiye'de ne dünyada örneği var. Sadece İzmir'de yaptık. İZBAN diye EGERAY diye tanımlanan bu proje dünyada bir ilktir. Türkiye'de bir ilktir. Biz muhalefet partisine mensup belediye diye İzmirli vatandaşlarımızı cezalandıramayız. Hizmette siyaset olmaz, hizmet vatandaş içindir. Vatandaş tercihini hangi yönde kullanırsa kullansın hizmet yapılması lazım" diye konuştu.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 347 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir