Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Kruvaziyer limanını yaparak İzmir'i…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "Kruvaziyer limanını yaparak İzmir'i…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Kruvaziyer limanını yaparak İzmir'i kruvaziyer turizminin merkezi yapacağız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2012'nin ilk yarısında Türkiye'ye kruvaziyer ile gelen her 4 turistten birinin İzmir'e geldiğini belirterek, yeni yatırımlarla İzmir'i kruvaziyer turizminin merkezi haline getireceklerini söyledi.
     Bakan Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, dünya kruvaziyer turizm sektörünün cirosunun yaklaşık 120 milyar dolar olduğunu kaydederek, bu nedenle kruvaziyer turizmine büyük önem verdiklerini ifade etti.
     Türkiye'de kruvaziyer turizminin, verilen bu önemle birlikte 2003 yılından sonra büyük bir ivme kazandığını belirten Yıldırım, 2003 yılında sadece 11 limana yanaşan kruvaziyerlerle 580 bin kişinin ziyaret ettiği Türkiye'de, kruvaziyerlerin sefer düzenlediği liman sayısının 26'ya, bu yolla ülkeye giriş yapan toplam turist sayısının ise 2 milyon 192 bine çıktığına dikkati çekti.
    
     -Kruvaziyer turizmde İzmir-
    
     Yıldırım, kruvaziyer turizmde en hızlı gelişimi İzmir'in gösterdiğini belirtti.
     İzmir'in kruvaziyer turizmde 2003-2011 yılları arasında yaklaşık 60 kat büyüme gösterdiğini ve geçen yıl kruvaziyerlerle Türkiye'ye gelen 2 milyon 191 bin turistten 502 bin 904'ünün İzmir'i tercih ettiğini kaydeden Yıldırım, bu yılın ilk yarısında da Türkiye limanlarına yanaşan 362 gemiden 91'inin İzmir'e geldiğini ve böylece bu dönemde Türkiye'yi ziyaret eden 630 bin turistten 151 bin 733'ünün de İzmir'i tercih etmiş olduğunu bildirdi.
     Yıldırım, İzmir'i kruvaziyer turizminde daha ileri noktalara taşımak için yeni yatırım kararları bulunduğunu ifade ederek, "İzmir Limanı'nın bir kısmını ayırarak ve arka sahasını da genişleterek 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir kruvaziyer liman yapma kararı aldık. Bu kapsamda özelleştirme ihalesine de 22 Mayıs'ta çıktık. İhale süreci halen devam ediyor. Kruvaziyer limanını yaparak İzmir'i kruvaziyer turizminin merkezi yapacağız" dedi.
    
     -Efes Liman Projesi-
    
     Bakan Yıldırım, açıklamasında Efes Antik Kenti'ni yeniden denizle buluşturmayı amaçlayan liman projesine ilişkin bilgi verdi.
     Proje ile Efes Antik Kenti'nin yeniden bir liman kenti haline geleceğini ifade eden Yıldırım, "Projede, bir anlamda denizi Efes'e taşımış olacağız. Bu projenin de çok yakında yapımına başlanacak. Yaklaşık 6 mil mesafede denizden küçük teknelerle Efes'e gidilebilecek. Oradaki antik mekan ve kutsal mekanlar tekrar aslına uygun olarak elden geçirilmiş olacak. Bu bölgenin de turist akınına uğramasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir