Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "İzmir'de, geçen yılın ilk 5 ayında 3,1…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "İzmir'de, geçen yılın ilk 5 ayında 3,1…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "İzmir'de, geçen yılın ilk 5 ayında 3,1 milyon olan havayolunu kullanan kişi sayısı bu yılın aynı döneminde 3,5 milyonu buldu" -"EXPO, İzmir'e daha fazla hizmet getirmek için önemli bir araç"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de, geçen yılın ilk 5 ayında 3,1 milyon olan havayolunu kullanan kişi sayısının bu yılın aynı döneminde 3,5 milyonu bulduğunu bildirdi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Yıldırım, İzmir'i havacılığın merkezi yapacak projeler ortaya koyduklarını belirterek, bu kapsamda çalışmalarını bir bir sürdürdüklerini ifade etti.
     35 proje içinde Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nin de olduğuna değinen Yıldırım, yap-işlet-devret modeliyle 600 milyon liralık yatırımı bir kalemde İzmir'e yaptıklarını kaydetti.
     Yeni terminalin 14 ay içerisinde tamamlanıp hizmete gireceğini ve bambaşka bir Adnan Menderes Havalimanı'nın ortaya çıkacağını ifade eden Yıldırım, "Bunu yapıyoruz çünkü İzmir büyük bir organizasyona, EXPO 2020'ye hazırlanıyor. Onun için bu büyük marka projelerin zaman kaybetmeden İzmir'e kazandırılması lazım" dedi.
     Bakan Yıldırım, İzmir'den önceki yıllarda yurt içinde sadece iki noktaya hava taşımacılığı olduğunu şimdi ise bunun 18 noktaya çıktığına dikkati çekerek açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "İzmir'den Anadolu'ya gitmeniz için İstanbul'u tavaf etmeniz gerekiyordu. Şimdi buna ihtiyaç yok. Birçok vilayetimize rahatlıkla gidilebiliyor. Bu durum da İzmir'in, İzmirlinin havayolunu daha çok kullanmasını sağladı. İzmir'de 2,5 milyonu bulmayan havayolu yolcu sayısı, yüzde 243 artarak 8,5 milyon yolcuyu geçti. İzmir'de, geçen yılın ilk 5 ayında 3,1 milyon olan havayolunu kullanan kişi sayısı bu yılın aynı döneminde 3,5 milyonu buldu. Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin yenilenmesiyle bu artış hızı daha da artacak. Çünkü İzmirliler havayolunu sevdi."
     Adnan Menderes Havalimanı'nın sadece 2011 yılında 1,1 milyon yolcu artışı yakaladığını belirten Yıldırım, bu yıl sonunda da yapım çalışmalarına karşın 1 milyonun üzerinde yolcu artışı beklediklerini, gelecek yıllarda İzmir'e hem iç hem de dış hatlarda seferlerin daha da artacağını bildirdi.
    
     -"EXPO, İzmir'e hizmet getirmek için araç"-
    
     Bakan Yıldırım, EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenebilmesi için hız kesmeden çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, şunları ifade etti:
     "EXPO, İzmir'e daha fazla hizmet getirmek için önemli bir araç. Ancak EXPO olsa da olmasa da hizmetlerimiz devam edecek çünkü 2023 gibi daha büyük bir hedefimiz var. Ancak bu kapsamda da herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Sadece bizim yaptıklarımız değil, yerel yönetimlerin de durumlarını muhasebe yapıp, İzmir'in değişimine Fransız kalmaması için gereken adımları atması gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir