Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Başta denizcilerimiz olmak üzere ulusumuzun…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Başta denizcilerimiz olmak üzere ulusumuzun…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Başta denizcilerimiz olmak üzere ulusumuzun Kabotaj ve Denizcilik Bayramı'nı tebrik ediyorum"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, başta denizciler olmak üzere tüm ulusun Kabotaj ve Denizcilik Bayramını'nı tebrik ettiğini bildirdi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
     Türkiye karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı ile ticaret haklarını yabancıların kontrolünden kurtararak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu'nun kabul edilişinin 86'ıncı yılının kutlandığını hatırlattı.
     Türkiye'nin artık bir Denizcilik Bakanlığı olduğunu, bu gelişmeyle birlikte bayram coşkularının ikiye katlandığını kaydeden Yıldırım, mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Ancak, bayramın anlamlı hale gelmesi, denizin dilini konuşmakla, denize ve denizciliğe yatırım yapmakla, milletimize yeniden denizci millet kimliğini hatırlatmakla mümkündür. Özellikle son yıllarda denizciliğe ait pek çok önemli gelişmenin yaşanmış olması, denizcilik bayramının ayrı bir neşe ile ülkenin her tarafında kutlanmasına vesile olmuştur. Nitekim denizciliğin ülkemiz için sadece bir gün değil yılın her günü hatırlanmaya ve geliştirilmeye çalışılacak kadar önemli bir yeri vardır. Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile hayal bile edilemeyen başarılar gerçekleştirilmiş, Türk Bayraklı gemilerin 'Kara Liste'den 'Beyaz Liste'ye geçmesi sağlanmıştır.
     Kabotaj taşımacılığının artması gerektiği sadece söylemlerde kalmamış kabotajda çalışan gemilerin ucuz yakıt kullanmaları sağlanarak sektöre büyük bir ivme kazandırılmıştır. Denizi ve denizciliği sadece kıyı şeridimizde değil, yurdumuzun her yerinde sevdirmeyi amaç edinerek, son yıllarda Anadolu'nun pek çok yerinde; Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlanmış ve 'denizci millet, denizci ülke' olmak için denizcilik tüm ülkeye yayılmaya çalışılmıştır. Köklü geleneği ve büyük bir tarihi geçmişi olan Türk denizciliğinin geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun uluslararası alanda rekabet gücünün yükseltilmesi, global rekabet ortamında gücümüzü ve ekonomik etkinliklerimizi de artırıyor. Bu nedenledir ki; bu yıl 1 Temmuz-u daha anlamlı kutluyoruz..."
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir