Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"OGS'den HGS'ye geçileceğini daha önce…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"OGS'den HGS'ye geçileceğini daha önce…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"OGS'den HGS'ye geçileceğini daha önce açıkladık, ancak bunun için bir süre vermedik" -"HGS'yi devreye soktuk ya eskiden 50-60 lira, 30-40 dolar alan bankaların bazıları OGS'yi bedava vermeye başladı. Madem bedava verilebiliyordu, daha önce niye vermediniz-"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, geçişlerin tek sisteme düşürülmesi konusunda çalışıldığını, fakat bunun için bir süre veremeyeceğini bildirdi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, e-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecenin, "Turkcell'de temettü dağıtımı konusunda bir beklenti oluştu, bu konuda siz ne düşünüyorsunuz-" şeklindeki sorusu üzerine Yıldırım, Turkcell'in özel bir şirket olduğunu, neye ve nasıl karar vereceğini de şirketin bileceğini söyledi.
     Bakanlığın sadece Turkcell'in kamuya açık hisselerini satın alan vatandaşların, hak sahiplerinin mağdur olmaması için bir girişim başlattıklarını, daha sonra SPK'nın da bunu yasal mevzuata dönüştürerek halka açık şirketlere bağımsız üye atanmasına başlandığını ifade eden Yıldırım, bunun ötesinde konuların şirketlerin karar vereceğini bildirdi.
     Bir basın mensubunun "6 ay içerisinde OGS'nin kaldırılmasının düşünüldüğü doğru mu-" sorusu üzerine Yıldırım, daha önce OGS'den HGS'ye geçileceğini açıkladığını, ancak bunun için bir süre vermediğini söyledi.
     KGS'nin trafiği ciddi anlamda yavaşlatması nedeniyle HGS'yi getirdiklerini belirten Bakan Yıldırım, şu anda otomatik geçiş üzerine iki sistem bulunduğunu, bundan dolayı da yanlış geçişlerden dolayı sorunlar oluştuğunu kaydetti.
     Bu nedenle geçişlerin tek sisteme düşürülmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, yeni sistemin de kolay ulaşılabilir olması gerektiğini vurguladı. HGS'ye geçişin bu nedenle düşünüldüğünü dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:
     "HGS'de etiketleri birçok yerden bedava alabiliyorsunuz. OGS'nin cihaz maliyeti çok daha yüksek. Vatandaşlar, 'HGS'ye geçiş olursa OGS'ye ödediğimiz paralar ne olacak-' diye soruyorlar. Biz bunu bankalarla konuşup vatandaşın mağdur olmaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Ama bu geçiş süreci makul bir sürede olacak. Çok acelemiz yok. HGS'ye geçişin sebebi mağduriyetlerin önlenmesi.
     Açıkçası HGS'yi devreye soktuk ya eskiden 50-60 lira, 30-40 dolar alan bankaların bazıları OGS'yi bedava vermeye başladı. Madem bedava verilebiliyordu, daha önce niye vermediniz- Bu soruyu da ben vatandaş adına bankalara sormak istiyorum. Demek ki bu süre zarfında vatandaşlardan haksız yere yüksek ücretler almışlar. Bunun hesabını da vatandaşlara, müşterilerine bankaların vermesi lazım."
     Vatandaşın HGS etiketine geçişte vatandaşların OGS cihazına ödedikleri paraların iadesinin söz konusu olup olmadığı sorusuna da Yıldırım, bu konunun bankalar ile cihazı satın alanlar arasında olduğunu söyledi. Yıldırım, Bakanlığın sistem değişikliğine giderken ilave bir yük getirmediğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir