Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Engellilere yönelik yapılan çalışmaların…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Engellilere yönelik yapılan çalışmaların…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Engellilere yönelik yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasında en önemli etken, farkındalığın artırılmasıdır" -"Bugün engelsizim diye övünme, yarın sende engelli olabilirsin" -"2002 yılında sosyal destekler için yapılan harcama 1 milyar 400 milyon lira civarındaydı. Bugün itibarıyla bu rakam 20 milyar lirayı aştı. Muazzam bir değişim"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, engellilere yönelik yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasında en önemli etkenin, farkındalığın artırılması olduğunu söyledi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde yürütülen hareket kısıtlılığı olanların taşımacılık hizmetlerine erişimini sağlayacak AB Projesi İstişare Toplantısı, Hilton Otel'de yapıldı.
     Bakan Yıldırım, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, engellilere yönelik yapılan çalışmaların başarıya ulaşmasında en önemli etkeni, farkındalığın artırılmasının oluşturduğunu ifade etti. "Farkındalık olgusunu; engelli, engelsiz tüm bütün vatandaşların hizmete erişmede aynı hakka sahip olduğu gerçeğini, toplumun bütün kesimlerine yayabilirsek, 10 milyona yakın engelli vatandaşı her yerde görmeye başlarız" diyen Yıldırım, AB destekli bu projenin, farkındalığı artıracak, tüm paydaşları konunun içine çekecek bir proje olduğunu ifade etti.
     Projeyle, havaalanlarında, demiryollarında, karayollarında, sokaklarda düzenleme yapmayacaklarını, zihinlerdeki engelleri kaldıracaklarını belirten Yıldırım, projenin en büyük çıktısının bu bilincin oluşturulması olduğunu kaydetti.
     Son 10 yılda engellilerin yaşamın içinde daha fazla yer almasını sağlamak, toplumda bu konuda bilinç oluşturmak için daha çok çalıştıklarını anlatan Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Bu konuda derli toplu bir yasamız yoktu. Gerekli yasal düzenlemeyi yaptık. Bu işe bakan, sosyal politikaları destekleyen bir bakanlık oluşturduk. 61. Hükümetin en önemli yeniliği budur. Engelliler, yaşlılar, gaziler, dul ve yetimler, soysal desteğe ihtiyacı olan tüm kesimler için bir dizi çalışma yapıldı. 2002 yılında sosyal destekler için yapılan harcama 1 milyar 400 milyon lira civarındaydı. Bugün itibarıyla bu rakam 20 milyar lirayı aştı. Muazzam bir değişim.
     Sosyal devlet; engelli, engelsiz tüm vatandaşlara layık olduğu hizmeti vermektir. Bizde bakanlık bünyesinde çalışıyoruz, 'biz de varız' diyoruz."
     Hareket kısıtlılığı olan vatandaşların, ulaşıma erişimini kolay hale getirmek için havaalanlarında, trenlerde ve garlarda tedbirler aldıklarını anlatan Yıldırım, engelsiz Havalanları ruhsat temininde yüzde 30 indirim uyguladıklarını ifade etti. Deniz taşımacılığında da tedbirler alındığını belirten Yıldırım, "Sağolsun sektörümüz bu konuda bizi hiç geri çevirmedi" dedi.
     Yıldırım 2002'de kamuda çalışan engelli sayısının 5 bin 777 iken, 2012 sonu itibarıyla bu sayının 27 bin 224'e çıktığını söyledi. Bakan Yıldırım, 2013'te de 8 binin üzerinde engelli vatandaşın kamuda istihdam edileceğini kaydetti.
     Herkesin bir gün engelli olabileceğini ifade eden Yıldırım, "Bugün engelsizim diye övünme, yarın sende engelli olabilirsin" diye konuştu.
    
     -"Sorun olsa Lokman Ayva tepemde"-
    
     Herkesin, engellilere her zaman hayata tutunabileceği duygusunu vermesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, engelli Bir Türk sporcunun azmettiğini ve olimpiyat şampiyonu olduğunu hatırlattı. Görme engelli eski milletvekili Lokman Ayva'yı da örnek gösteren Yıldırım, "Bana az çektirmedi bu konuda, THY'de, trenlerde sorun olsa anında tepemde. Böyle böyle bizi terbiye etti. Biz damdan düşenden öğrendik, gerekli tedbirleri aldık" dedi.
     Projenin, 3 milyon liralık çok da büyük olmayan bir bütçeye sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, yine de farkındalığın oluşturulmasında önemli katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Bakan Yıldırım, projenin "zihinlerdeki engellerin kaldırılmasına" vesile olmasını temenni etti.
     AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert'in konuşmasına da atıfta bulunan Yıldırım, AB-Türkiye ilişkileri ile ilgili "Biz şu anda şikayetçi değiliz. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Beklentimiz; AB'de, Türkiye'nin üyeliği konusunda farkındalığın oluşması, Türkiye'nin AB'ye yük olmak için değil, yük almak için gireceğinin anlaşılması" ifadesini kullandı.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğlu da toplumun tüm kesimlerine hizmet eden bir bakanlık olduklarını belirterek, bakanlıklarının alanının çok geniş olduğunu ve bunun sadece bir bakanlık eliyle yapılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Bu nedenle toplumun tüm kesimlerinin desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatan Zahteroğlu, bu konuda en fazla desteğini aldıkları kurumun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğunu söyledi.
     AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert de 2013 yılının Türkiye ile AB arasında güvene dayalı bir yıl olacağına inandığını söyledi. AB'nin engelli vatandaşlar konusunda haklara dayalı bir yaklaşım sergilediğini aktaran Ripert, engellileri desteklenmesine ilişkin çalışmalar içinden en önemli noktanın ulaşım hizmetlerine erişim olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir