Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Akıl teri alınterinin önüne geçmiş…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: 
  -"Akıl teri alınterinin önüne geçmiş…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Akıl teri alınterinin önüne geçmiş durumda... Teknolojisi yoğun ürünlere yatırım yapmamız şart" -"Telefonum hiç sesi soluğu çıkmadan 50 lira para yazdı" -Bakan Yıldırım'dan Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori'ye: -"Çok şey söylüyorsun ama hiçbirşey söylemiyorsun"

Turkcell'in yeni akıllı cep telefonu üretme projesi "Gebze"nin tanıtımına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Akıl teri alınterinin önüne geçmiş durumda. Teknolojisi yoğun ürünlere yatırım yapmamız şart" dedi.
     Barcelona'daki tanıtımda Bakan Yıldırım, Turkcell'in Gebze projesi ile yerli üretim ağırlık girişimini tebrik etti.
     Bakanlık olarak 3G lisanlarını verirken AR-GE'ye yönelik bazı şartlar koyduklarını hatırlatan Yıldırım, bunun meyvelerinin yavaş yavaş alınmaya başladığını vurguladı.
     Konuşmasında "Fatih Projesi"ne de değinen Bakan Yıldırım, "Fatih projesinin duyulmasından sonra dünyanın bilinen markaları Türkiye'ye akın akın gelmeye başladılar. Başkanlar düzeyinde geçenlerde Microsoft geldi haftaya Motorola da geliyor, her gün bir dünya markası Türkiye'ye geliyor. Fatih projesi herkesin gözünü kamaştıran bir proje ve dünyada örneği yok. Sadece, eğitimde sayısallaştırma projesi değil. Topyekün bilgi toplumuna dönüşümü sağlayacak bir projedir. Öğrencimize sadece tablet bilgisayar vermiyoruz. En az 60 milyona hitap edecek bir alt yapıyı hazırlıyoruz. Gençler tam donanımlı yetişecek" şeklinde konuştu.
     Bakan Yıldırım ayrıca,"Milli gelirin yüzde yarımından daha az olan AR-GE'ye ayrılan kaynakları yüzde 1'e çıkardık ve 10 yıl içinde bunu 2,5 kat artırmayı hedefliyoruz" dedi.
    
     -"Fazla akıllı telefon"-
    
     Bu arada Barselona'ya geldiğinden bu yana "Telefonum hiç sesi soluğu çıkmadan 50 lira para yazdı" diyerek, akıllı cep telefonlarının kullanıcı için büyük maliyetleri olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldırım, daha sonra sözlerine şöyle devam etti: "Hatta telefonuma (50 lirayı buldunuz oraya yönelirseniz az mutsuz olursunuz) diye mesaj bile geldi. Akıllı telefonlar ama biraz fazla akıllı. Her çeşit hizmetin bir keyfi bir de külfeti var. Külfetine katlanmak gerekiyor onu biliyoruz."
     Yıldırım, akıllı cep telefonlarında maliyeti düşürüp daha fazla insanın faydalanmasını sağlamanın yolunun "yerli üretimden" geçtiğini belirterek, "Geçen sene Türkiye'ye 16 milyon cep telefonu girmiş ve bunun sadece 6 milyonu akıllı. Belki yakın bir gelecekte bunun tersi olacak" dedi. Turkcell'in ABD şirketi olarak Qualcomm'u seçmesini de tebrik eden Yıldırım, her şeye rağmen Türkiye'de yerli algısının daha fazla hissedilmeye başlaması gerektiğinin altını çizdi.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, teknolojinin getirdiği bazı yan etkenler olduğunu söyleyerek, "Teknolojinin yan unsurlarında bazı sıkıntılar oluşmaya başladı. Bunun tedbirlerini almak gerekiyor ama tek başınıza tedbir almanız yetmiyor. Küresel bir işbirliğine ihtiyaç var. Tabana yayacak bir yöntem bulunmalı. Akıllı telefonların İspanya'da, Japonya'da, Amerika'da veya Türkiye'de olması yetmez, Moritanya, Etopya ve Sudan gibi ülkelerde de bu işler olursa dünya online olur. Online bir dünyada da dostluk, küresel barış kalıcı olur" dedi.
    
     -"Duydun mu Enrico-"
    
     Öte yandan Gebze projesinde çip set üretimi konusunda Turkcell ile anlaşma yapan ABD şirketi Qualcomm'un Avrupa başkanı Enrico Salvatori ile Bakan Yıldırım arasında geçen diyalog ilgi çekti.
     Konuşmasının sonunda "Qualcomm'un Türkiye'de yatırımı var mı- Duydun mu Enrico- Gelecek adımın ne Türkiye'de-" diye esprili bir şekilde seslenen Bakan Yıldırım, "Türkiye'yi bir partner olarak görüyoruz" diye cevap veren ve bazı girişimlerini anlatan Salvatori'ye, İngilizce olarak "You said a lot you said nothing" (Çok şey söylüyorsun ama hiçbirşey söylemiyorsun) diyerek yine esprili bir karşılık verdi.
     Bakan Yıldırım, Türkiye'de iş yapan yabancı firmaların yatırım yapması gerektiğine dikkat çekti.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir