Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:(1) -"Siber Güvenlik konusunda en son bir…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:(1)
  -"Siber Güvenlik konusunda en son bir…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:(1) -"Siber Güvenlik konusunda en son bir çalışmamız var, yakın zamanda sonuçlanacak" -"Ne oluyor, ne bitiyor, kim nereden ne film çeviriyor bunu takip edecek kapasitede bir yapılanmaya gidiyoruz" "Başlangıçta BTK ile yaşadığımız bazı sorunlar oldu. Başlama noktası, bitme noktası, neye ne kadar siyasi irade müdahale edecek- Hangi konular siyasi iradenin, hangi konular düzenleyici kurumun işidir, bunlar epey tartışıldı. Ama artık BTK rüşdünü ispat etmiş bir konuma geldi"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım Binali Yıldırım, siber güvenlik konusunda bir çalışma yaptıklarını, yakın zamanda sonuçlanacağını belirterek, "Ne oluyor, ne bitiyor, kim nereden ne film çeviriyor bunu takip edecek kapasitede bir yapılanmaya gidiyoruz" dedi.
     Yıldırım, "Elektronik Haberleşme Sektöründe Eğilimler: Fırsatlar, Tehditler" konulu "7'inci Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı"nda yaptığı konuşmada, toplantının artık uluslararası boyutta yapıldığını hatırlatarak, bölgenin genişlediğini belirtti.
     Elektronik haberleşme ve bilgi iletişim teknolojileri alanında düzenleyicilerin başlangıçtaki rolü ile şimdi rolü ve görev alanı bakımından çok ciddi değişik yaşandığına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Bu neye bağlı olarak yaşanıyor- 90'lı yılların ortalarında geleneksel haberleşme araçları artık değişmeye başladı. Her şey postanın içinde yürüyordu. Artık internetin yaygınlaşmaya başlaması, elektronik piyasasının gelişmeye başlaması, yazılım sektörünün bütün alanlarda kullanılmaya başlanması gibi durumlar olunca, bu sefer bu artık Haberleşme Genel Müdürlüğü, Haberleşme İdaresiyle yürütülemeyecek bir konu olduğu anlaşıldı ve özellikle gelişmiş ülkelerde başlayan bu düzenleyici kurul uygulamaları gittikçe yaygınlaştı..."
     Bölgeler itibariyle bu kurumların oluşma yüzdesinin farklılık gösterebildiğine vurgu yapan Yıldırım, başlangıçta bu kurulların gerekli olup olmadığı ile ilgili çok değerlendirme yapıldığından bahsetti.
     Bakan Yıldırım şunları anlattı:
     "Siyasi iradenin görev alanına dalıyor, işte burada siyasetin içi boşaltılıyor' gibi şeyler söylendi. Tabii yeni bir kurum olduğu zaman, bunun kurumsal hafızasının oluşması zaman alacak. Türkiye'de de böyle oldu. Geçen 10 yıllık süreçte kurum, Bakanlık ilişkileri çok gelişti. Başlangıçta yaşadığımız bazı sorunlar, her ülkede olduğu gibi bizde de oldu. Başlama noktası, bitme noktası, neye ne kadar siyasi irade müdahale edecek- Hangisine edecek, hangisine etmeyecek, hangi konular siyasi iradenin işidir, hangi konular düzenleyici kurumun işidir, bunlar epey tartışıldı. Ama artık BTK rüşdünü ispat etmiş bir konuma geldi."
     BTK ile aralarında çelişkileri gidermek amacıyla işi bağlayıp, el sıkıştıklarını söyleyen Bakan Yıldırım, şunları anlattı:
     "Dedik ki, her türlü bilgi, iletişim, teknolojilerine yönelik politika belirleme ve bu politikalarla ilgili stratejileri ortaya koyma siyasi iradenin, dolayısıyla Bakanlığın işidir. Ama belirlenen bu politikaların sahaya yansıması, sahada oyuncuların adil rekabet, tüketici haklarının korunması, pazarın sağlıklı geliştirilmesi, denetlenmesi gibi hususlar mutlaka düzenleyici kurumun işi olmalıdır. Bizim kurum bunun daha fazlasını yapıyor, bir yandan da yatırım-promosyon ajansı gibi çalışıyor. Bölgesel anlamda, ulusal düzeyde bilgi iletişim teknolojileri alanına yönelik istihdamın geliştirilmesi, bölgesel anlamda bir harmonizasyonun sağlanmasına yönelik hizmet içi eğitim organizasyonlarının yapılması, bölge ülkeleri arasında çeşitli ticari etkinlikleri dolaylı ve doğrudan dolaylı ve doğrudan organize etme ve destekleme..."
     Yıldırım, bölge ülkeleri arasında imkanların paylaşılması gerektiğine işaret ederek, "Herkes imkanlarını ortaya koysun, bunlardan bilgi geçişi, bu bilginin istihdama, ticarete, bölgesel kalkınmaya katkı sağlanması... Sermaye bilgidir burada. Eskiden bilgi için para pul ödenmiyordu. Şimdi bilgi o kadar önemli hale geldi ki bilgiye sahip olan, onu kullanan ve üreten ülkeler önden gidiyor, verildiği kadarıyla bilgiyi alan ülkeler de arkadan takip ediyor" diye konuştu.
     Binali Yıldırım, düzenleyici kurumların kendi araların bilgi alışverişinde bulunmaları gerektiğine işaret ederek, Bakanlığın Siber Güvenlik alanında yaptığı çalışmalara da değindi. Yıldırım konuya ilişkin şu gelişmeleri aktardı:
     "Siber Güvenlik konusunda en son bir çalışmamız var, yakın zamanda sonuçlanacak. Teşkilat falan kurmuyoruz. Siber güvenlik direktörlüğü, direktör yardımcıları, şefler, öyle bir yapı yok. Bunlardan bir hayır gelmez. Onlar makinenin tozunu alıp, kablosu çıkmışsa yerine takar, internet çalışmıyorsa aç-kapa yapar, onun dışında başka bir şey yapmaz. Şimdi bunlara hiç karışmayacak, bulaşmayacak, ne oluyor, ne bitiyor, kim nereden ne film çeviriyor bunu takip edecek kapasitede bir yapılanmaya gidiyoruz. Burada önemli olan kurumların bu işin ehemmiyetini kavramasıdır."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir