Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Köprülerdeki bakım çalışmasını eylülden…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Köprülerdeki bakım çalışmasını eylülden…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Köprülerdeki bakım çalışmasını eylülden hazirana kadar planlasaydık, trafikte yaşanan olumsuzluklar kat kat fazla olacaktı" -(Karayolları Genel Müdürü'nün açıklaması) İyi niyetle fakat yanlış anlamaya müsait bir açıklamadır"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki çalışmanın zamanlamasına yönelik, "Köprülerdeki bakım çalışmasını eylülden hazirana kadar planlasaydık, trafikte yaşanan olumsuzluklar kat kat fazla olacaktı" değerlendirmesini yaptı.
     Yıldırım, "7'inci Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı"nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerindeki çalışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Bakan Yıldırım, çalışmanın 18 Haziran'da başlayıp 17 Eylül'de tamamlanacağını hatırlatarak, bu tarihlerin seçilmesinin nedenini okulların kapanması olarak açıkladı.
     Yıldırım, şunları aktardı:
     "Yaz tatilinin başladığı dönem olması dolayısıyla, özellikle bu dönemde çalışmaların yapılmasını öngördük. Bu çalışmayı, eylülden hazirana kadar planlasaydık, trafikte yaşanan olumsuzluklar kat kat fazla olacaktı. Zaten normal zamanlarda da en önemli konu olan İstanbul trafiği, çok daha içinden çıkılmaz bir hal alabilirdi. O yüzden bu tarihleri seçtik" dedi.
     Gazetecilerin, Karayolları Genel Müdürü'nün açıklamalarını hatırlatması üzerine Binali Yıldırım, şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Aslında genel müdürün söyledikleri yanlış yöne çekildi, yani biz bu çalışmayı yapıyoruz, ancak İstanbulluların da tatil zamanı, tatillerini İstanbul dışında geçirirlerse işimiz kolaylaşır... Tabii Genel Müdür'e düşmez o... Biraz maksadını aşan bir şey söylemiş, herkes tatilini ne zaman yapacak kararını kendi verecek. Ama iyi niyetle fakat yanlış anlamaya müsait bir açıklamadır."
     Bakan Yıldırım köprülerde yapılan çalışmaların içeriğine yönelik bilgiler vererek, "Her iki köprüde de 3 aylık kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Belki yapılan çalışmalardan bir kaç başlık verirsem bu iş gerekli mi, gereksiz mi tartışması da bitmiş olur. Fatih Sultan Mehmet köprüsünde, en son kapsamlı köprü bakımı 2002 yılında yapıldı. Her 10 yılda bir köprünün ana bakımlarının mutlaka yapılması gerekir" diye konuştu.
     Yapılan çalışmaların ikişer şerit halinde gerçekleştirildiğini, diğerlerinin trafik için ayrıldığını belirten Yıldırım, "İlk gün bu konuda trafik akışının yönüne göre bazı eksik uygulamalar oldu, bunlar düzeldi, şimdi normal akışına girdi. Benzer uygulamalar Haliç köprüsünde de yapılıyor, orası da en son 1996'da yapılmıştı, onun da zamanı geldi, hatta biraz da gecikmeli oldu" ifadelerini kullandı.
     İki köprüyü farklı zamanlarda bakıma almadıkları için eleştiriler olduğunu anımsatan Yıldırım, bu eleştirilere yönelik ise şu yorumlarda bulundu:
     "Bazıları diyor ki, birini yapın sonra diğerini yapın. Ne olacak- 3 ay Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde insanlar eziyet çekecek, sıkıntı yaşayacak, hadi bitti derken bir 3 ay da Haliç köprüsünde aynı sorun yaşanacak. Ve üstelik de artık tatillerin bittiği, okul dönüşlerinin başladığı tarihte olacak... Bütün bunların hesabı kitabı, detay çalışmaları yapıldı, trafiğin en az şekilde etkilenmesi için gerekli tedbirler alındı ve bunun duyurusu da günler öncesinden yapıldı ve işe başlandı."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir