Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Yasa dışı dinlemelerle ilgili hedefimiz bu…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Yasa dışı dinlemelerle ilgili hedefimiz bu…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Yasa dışı dinlemelerle ilgili hedefimiz bu yasama yılı bitmeden bu konuda bir sonuca ulaşmak. Ne yapacağız, yasa çıkaracağız" -"İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ile ilgili hazırlıklarımız büyük oranda tamamlandı. Zannediyorum 1 hafta içinde çıkmış olacağız ilana"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yasa dışı dinlemelerle ilgili hedeflerinin bu yasama yılı bitmeden sonuca ulaşmak olduğunu belirterek, "Ne yapacağız, yasa çıkaracağız" dedi.
     Bakan Yıldırım, PTT ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonuyla başlatılan Kayıtlı Elektronik Posta Hizmetleri'nin Rixos Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     TBMM'de yasa dışı dinlemelerle ilgili araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili soruya Yıldırım, kurulacak komisyonun, yasa dışı dinlemeler, bunların oluşturduğu mağduriyetler ve alınması gereken tedbirler konusunda çalışma yapacağını bildirdi.
     Bunun çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Toplumda yasa dışı dinlemelerin algılaması çok iyi değil. Böyle bir şüphe birçok vatandaşta var. Her ne kadar 2006 yılında yaptığımız düzenlemeyle yasa dışı dinlemelerin hukuken geçerli olmayacağı, delil sayılamayacağı karara bağlamışsa da aynı zamanda bu yolla yapılan her türlü dinlemenin hiçbir şekilde mazur görülemeyeceği ve şiddetli cezaların olmasına rağmen toplum nezdinde bu algıyı tamamen ortadan kaldırmış değiliz" diye konuştu.
     Bu nedenle yeni bir adım atma ihtiyacı olduğunu dile getiren Yıldırım, bir süredir hazırlık içinde olduklarını, Adalet Bakanlığı'nın da bu çalışmaya destek verdiğini söyledi.
     TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu'nun da bu konuda bir anlamda kendilerini rahatlayacağına dikkati çeken Yıldırım, bu çalışmanın bir an önce yasalaşması ve toplumda paranoya haline gelen yasa dışı dinleme algısının mümkün olduğunca gündemden kalkması için önemli bir başlangıç olarak gördüğünü kaydetti.
     Yıldırım, bu çalışmadan hukuk devleti adına iyi sonuçlar çıkacağına inandığını vurgulayarak, bakanlığın yürüttüğü çalışmalara ilişkin de şunları dile getirdi:
     "Bizim çalışmalar başladı, devam ediyor. Meclis Araştırma Komisyonu'nda zannediyorum 3 aylıktır. Eğer uzatma olmazsa 3 veya 4 aylık. Bizim çalışmanın bununla birleştirilmesi daha doğru olacaktır. Hedefimiz bu yasama yılı bitmeden bu konuda bir sonuca ulaşmak. Ne yapacağız, yasa çıkaracağız. Yapılacak olan bu. Düzenleme yapılacak, yasa çıkacak, ikincil düzenleme yapılacak. Bugüne kadar yapılanların sonuçları ortada, bundan sonraki yapacaklarımız da insanları daha fazla rahatlatmak. Böyle bir endişenin içinde hayatlarını sürdürmelerinin önüne geçmektir, amaç budur. Bu yönde çalışmalar sürdürülecektir."
    
     -"3. havalimanı ihale ilanına 1 hafta içinde çıkacağız"-
    
     İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı ile ilgili ihale ilanına ne zaman çıkılacağının sorulması üzerine de Yıldırım, hazırlıklarının büyük oranda tamamlandığını belirterek, ihaleye çıkışın gün meselesi olduğunu bildirdi.
     Yıldırım, "Zannediyorum 1 hafta içinde çıkmış olacağız ilana, bu proje şimdiye kadar İstanbul-İzmir-Gebze geçişi dahil olmak üzere parasal büyüklük olarak Türkiye'nin en büyük kamu-özel ortaklık projesi olacak" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir