Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Demiryolları için hız kesmeden 2-3 yıl daha…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Demiryolları için hız kesmeden 2-3 yıl daha…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Demiryolları için hız kesmeden 2-3 yıl daha yatırıma devam edeceğiz. Daha sonrasında ise demiryollarının şahlanışını tüm Türkiye izleyecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Demiryolları için hız kesmeden 2-3 yıl daha yatırıma devam edeceğiz. Daha sonrasında ise demiryollarının şahlanışını tüm Türkiye izleyecek" dedi.
     Yıldırım, 25 Kasım'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Kütahya'daki Zafer Havalimanı'na uçakla geldi. Yıldırım, havalimanından Afyonkarahisar'a karayoluyla geçerek Demiryol-İş Sendikası'nın kuruluşunun 60. yıl dönümü nedeniyle bir otelde düzenlenen "Başkanlar Kurulu Toplantısı"na katıldı.
     Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, demiryollarının Türkiye için büyük önem taşıdığını belirterek, demiryollarının Türkiye'nin sadece yükünü, yolcusunu değil, savaş zamanı mühimmatını, askerini, barış zamanı ise kültürünü, geleneğini, güzelliğini, kuzeyle güney, doğu ile batı arasında taşıdığını, farklı yerlerde yaşayan insanları birbirleriyle kaynaştırdığını söyledi.
     Atatürk'ün demiryollarını Türkiye için "refah yolu" olduğunu ilan ederek demiryolu seferberliğini başlattığını anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:
     "1950 ve sonrasında otomotivin insan hayatına girmesinin ardından demiryolları, talihsiz bir dönem yaşadı. Sayın Başbakanımız, demiryollarının kalkındırılmasını devlet politikası haline getirdi ve demiryolları 2003 yılından itibaren tekrar ayağa kalkmaya başladı. Göreve başladığımda demiryolları için ayrılan bütçeyi ilk yıl iki katına çıkararak 250 milyon lira olarak belirledik. Artık 2013 yılı bütçesinde ise demiryollarına yaklaşık 8 milyar lira ayırdık. 10 yılda demiryolları çok farklı noktalara ulaştı. Bugün 1 yıla düşen ortalama yeni demiryolu uzunluğu 135 kilometreye ulaştı. 3 bin kilometrenin üzerinde halen devam eden projeler var. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir'e olan kısmını bitirdik. Ankara-Konya hattını bitirdik. Bugün iki hatta taşınan yolcu sayısı 6,5 milyonu geçti. Eskişehir-Ankara arasındaki yolcu trafiğinin yüzde 73'ü hızlı trenle yapmaya başlandı. Demiryolları için uzmanlaşmış 400 civarı yan sanayi gelişti ve binlerce istihdam oluşturdu."
    
     -"Dağları dize getirdik"-
    
     Yıldırım, Türkiye'nin artık demiryollarıyla ilgili A'dan Z'ye her şeyi yapacak bilgi, tecrübe ve güce sahip olduğunu belirterek, "Herkes buna gıptayla bakıyor. ABD Ulaştırma Bakanı, Eskişehir'deki demiryollarını inceleyince şaşırdı, 'bizde bu demiryolu yok' dedi. Eskişehir-İstanbul arasındaki Bilecik rampalarının her karışını delik deşik ettik, dağları dize getirdik. Viyadüklerin uzunluğu 2-2,5 kilometre, 100 kilometrelik kısımda 56 kilometre tünel var. Kars-Tiflis-Batum Projesi de Orta Asya'yı Anadolu toprakları üzerinden Avrupa'ya bağlayacak projeyi de 2014'de hizmete açacağız. Avrupa'da 6'ıncı, dünyada 8'inci yüksek hızlı trene sahip ülke olduk. Daha da çalışacağız."
     Yerli demiryolu sermayesine önem verdiklerini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Bu doğrultuda Ankara Metrosu'na alınan araçlarda yüzde 51, Marmaray'da ise yüzde 35 yerli şartı koyduk. Bundan sonraki bütün alımlarda, 'gelin Türkiye'de bu işi yapın' diyoruz. Birçok fabrika kuruldu. Eskişehir, bugün dünyanın en gelişmiş lokomotifinin 30 adedini İngiltere'ye sattı, 20'sini de demiryolu için üretiyor. Yine 80 elektrikli lokomotifi demiryolları için Koreliler ile ortak yapılıyor."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir