Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: -"İnşallah 2015'in sonunda yüzde 100…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:
  -"İnşallah 2015'in sonunda yüzde 100…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: -"İnşallah 2015'in sonunda yüzde 100 Türk mühendisinin akıl teriyle ortaya çıkmış uydumuzu uzayda yörüngesine göndereceğiz. Ülkemiz iletişimde offline ülke olmaktan çıkmış, online ülke konumuna gelmiştir" -"3G hızında ve kalitesinde Türkiye ile boy ölçüşen hiçbir ülke yok"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "İnşallah 2015'in sonunda yüzde 100 Türk mühendisinin akıl teriyle ortaya çıkmış uydumuzu uzayda yörüngesine göndereceğiz. Ülkemiz iletişimde offline ülke olmaktan çıkmış, online ülke konumuna gelmiştir" dedi.
     Bakan Yıldırım, Cihan Tv Network'ün kuruluşunun 10. yıldönümü programında, Türkiye'yi bölünmüş yollarla donatan, milleti birleştiren, hava yolunu halkın yolu haline getiren, 50 yıllık hızlı tren özlemini dindiren, havada ve karadan yapılan akıl yollarıyla, iletişim yollarıyla, erişilemeyen, varılamayan yer bırakmayan bir iktidarın mensubu olarak konuştuğunu anlattı
     Bu tabloda ulaşım ve iletişim alanında son 10 yılda ortaya koyulan hizmetlerin çok büyük katkısı olduğuna işaret eden Yıldırım, Türkiye'de 2003 yılından önce bazen bağlanan bazen düşen bir internet altyapısından bugün gigabaytlar, terabaytlar kapasitesine erişildiğine vurgu yaptı.
     Türkiye'de bugün 3. nesille internete bağlanma oranının toplam nüfusun yüzde 60'ına ulaştığını dile getiren Bakan Yıldırım, "50 milyon vatandaşımız bugün internet aracılığıyla ticaret, devlet ve seyahatle ilgili işlerini yapar hale geldi. Türkiye'yi 3 kattan daha fazla büyüttük. Bir ülkede istikrar, güven ve güçlü bir siyasi irade olmazsa bizim böyle bir başarı yakalama şansımız yok. Onun için yatıp kalkıp milletimize dua etmemiz lazım. Millet önümüzü açtı, desteğini duasını bizden esirgemedi. Biz de milletin güvenine halel getirecek hiçbir işin içinde olmadık" diye konuştu.
     Göreve geldiklerinde Türksat uydularının doluluk kapasitesinin yüzde 50'nin altında olduğunu, şimdi ise yaklaşık 50 yayıncının sırada beklediğini aktaran Yıldırım, "2 tane uydumuz 2013'ün sonunda hizmete girecek. 3. uydumuzu da Türkiye'de kendi beyin gücümüzle yapmak için çalışmalara başladık. Türk insanı artık her türlü ileri teknoloji ürününü yapabilecek bilgiye, beceriye sahiptir. Yeter ki fırsat verin. İnşallah 2015'in sonunda yüzde 100 Türk mühendisinin akıl teriyle ortaya çıkmış uydumuzu uzayda yörüngesine göndereceğiz. Ülkemiz iletişimde offline ülke olmaktan çıkmış, online ülke konumuna gelmiştir" dedi.
    
     -"3G hızında ve kalitesinde Türkiye ile boy ölçüşen hiçbir ülke yok"-
    
     İletişimde Türkiye'yi Afrika düzeylerinden alıp Avrupa'da ilk 5, dünyada da 9. sıraya soktuklarını belirten Yıldırım, "Sosyal paylaşım sitelerini kullanmada Türkiye, Avrupa'da 2'inci, dünyada 5'inci sırada. 3G'de Avrupa'yı 2'ye katladık ve 3G hızında kalitesinde Türkiye ile boyu ölçüşen hiçbir ülke yok" diye konuştu.
     Medyanın güçlü bir araç olduğunu ama bu aracı doğru ellerde doğru bir şekilde kullanmanın önemli olduğunu ifade eden Yıldırım, basın yayın kuruluşlarının toplumun hafızası ve arşivi olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin emperyalist hayaller kuran bir ülke olmadığını belirten Yıldırım, "Türkiye, bölgesinde barışın, huzurun, güvenin artarak yaygınlaşması masum ve mazlum insanların artık acı çekmemesi için özveriyle gayret gösteren, dünyadaki çifte standardın artık son bulmasını, mazlum insanların ve devletlerin feryat figanlarına kulak verilmesini isteyen ve onların tercümanı olan bir ülkedir" ifadelerini kullandı.
     AK Parti iktidarında Türkiye'nin 10 yılda güven ve istikrar ortaya koyduğunu dile getiren Yıldırım, yerel yayın kuruluşlarına her zaman destek olduklarını ve onların toplumun kılcal damarlarına ulaşma yanlarıyla kamuoyunun sağlıklı oluşumunda önemli görevleri bulunduğunu sözlerine ekledi.
     Cihan Tv Network Genel Müdürü Abdülhamit Bilici ise Türkiye'de bir benzeri olmayan dünyada da örneği bulunmayan bir projenin 10. yılını kutladıklarını söyledi.
     Bilici, Cihan TV Network'ün Anadolu'nun sesi olan yerel televizyonlar ile Cihan Haber Ajansı'nın gücünü sinerji ve hizmete dönüştüren bir proje olduğunu da kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir