Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: (2) -"İstanbul'da her gün sabah-akşam…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: (2)
  -"İstanbul'da her gün sabah-akşam…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: (2) -"İstanbul'da her gün sabah-akşam saatlerinde trafikte kaybolan zaman ve boşuna yakılan yakıtın 1 yıllık maliyeti 3,5 milyar lira" -"İstihdamın Avrupa'da yüzde 7'sini ulaşım sektörü oluştururken, Türkiye'de bu oran yüzde 13" -"Şu anda İstanbul'da devam eden projelerin toplamı 60 milyar lira" -"700 binin üzerinde İstanbullu, her gün Kadıköy'den TÜYAP'a kadar kesintisiz bir şekilde seyahat ediyor"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da her gün sabah-akşam saatlerinde trafikte kaybolan zaman ve boşuna yakılan yakıtın 1 yıllık maliyetinin 3,5 milyar lira olduğunu söyledi.
     İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 3. Toplu Ulaşım Haftası Transist 2012 V. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı'na katılan Yıldırım, programın temasının 4 e'den oluşan ekonomi, enerji, ekoloji ve etkinlik olduğunu kaydetti.
     Bunların hepsinin toplu ulaşımı çağrıştırdığını aktaran Yıldırım, İstanbul'da her gün sabah-akşam saatlerinde trafikte kaybolan zaman ve boşuna yakılan yakıtın 1 yıllık maliyetinin 3,5 milyar lira olduğunu ifade etti.
     Boğaza yapılacak 3. köprü ile otoyolları 5 milyar liraya mal edeceklerini aktaran Yıldırım, "1,5 yılda bir 3. köprü ve 100 kilometrelik otoyol karşılığı bir kayıpla karşı karşıyayız" dedi.
     Bugün enerjinin yüzde 30'unun ulaştırma için kullanıldığı bilgisini veren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
     "Enerji bizim yumuşak karnımız. Cari açığımızı sürekli artırma eğilimi gösteren sektör ulaştırma. Burada bireysel taşımacılığı bir tarafa bırakıp, halkı toplu taşımacılığa yönlendiremezsek faturayı bu şekilde ödemeye devam edeceğiz. Hem egzoz gazı salımının azaltılmasında da başarılı olamayacağız. 4 e'yi en iyi şekilde sağlamanın yolu, toplu ulaşım altyapısına yatırım yapmaya devam etmek. Türkiye son 10 yılda bu anlamda büyük mesafeler katetti. Türkiye, transit taşımacılıkta ortaya koyduğu projelerle, havacılıkta yaptığı yatırımlarla ve denizlerin daha etkin kullanılması yönündeki teşvikleriyle bugün ciddi anlamda altyapısını hazırlamanın yanında mevcut sorunlarını da sürdürülebilir bir çözüm sürecine taşımıştır."
    
     -"Mutlaka insanları toplu ulaşım araçlarının götürmesini sağlamalıyız"-
    
     Yıldırım, Marmaray'ın hayata geçmesi, 3. köprünün devreye girmesi, 2. büyük tünel geçişi olan Avrasya Projesi'nin devreye girmesi, 3. havalimanının faaliyete geçmesi ve buna ilaveten Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninin çalışmaya başlamasıyla, İstanbul'un merkezinde yoğunlaşan trafiğin merkezden çevreye kaymaya başlayacağını belirterek, orta vadede İstanbul'u daha sürdürülebilir bir toplu ulaşım altyapısına ulaştıracaklarını söyledi.
     Ulaştırma talebinin AB ülkelerinde her yıl yüzde 2,16 arttığı bilgisini veren Yıldırım, ulaşımın GSYİH'e katkısının yüzde 10 civarında olduğunu ifade etti.
     Türkiye'de ise bu oranın yüzde 15,4 olduğunu anlatan Yıldırım, ulaşım altyapısına yatırım yapmaya devam edeceklerini vurguladı.
     İstihdamın Avrupa'da yüzde 7'sini ulaşım sektörü oluştururken, Türkiye'de bu oranın yüzde 13 olduğunun altını çizen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Ortalama binde 17 nüfus artışı olan ve son 25 yıldaki büyüme eğilimlerini dikkate aldığımızda ülkemizde toplu taşıma talebi bugünkünün en az 3 katına çıkacak. Bu toplu taşımaya daha çok zaman, daha çok kafa yormamız demek. 'Binin otobüse, binin trene' demekle bunu çözemeyiz. Nasıl- Kapıdan kapıya taşınmanın sağladığı konfora erişim sağlamalıyız. Mutlaka insanları toplu ulaşım araçlarının götürmesini sağlamamız lazım. Bunu Türkiye geneline yaygınlaştırmamız lazım. Bunu İstanbul'dan Türkiye'ye taşıyabiliriz."
    
     -"İstanbul için yapılanları hiç kimsenin küçümsemeye hakkı yok"-
    
     İstanbul için yapılanları hiç kimsenin küçümsemeye hakkı olmadığını aktaran Yıldırım, dünya şehirlerinin hiçbirinde olmayan projelerin İstanbul'da olduğunu söyledi.
     Bugün mega projelerin tamamının İstanbul'da yer aldığını kaydeden Yıldırım, şu anda İstanbul'da devam eden projelerin toplamının 60 milyar lira olduğunu ifade etti.
     Bu projelerin bir kısmının başlamış durumda olduğunu, bir kısmının da bitme aşamasına geldiğini aktaran Yıldırım, 2020'ye kadar İstanbulluların daha rahat, daha konforlu seyahat etmesi için büyük projelerin yetişmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Hizmette siyaset olmayacağını anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:
     "Dün İzmir'deydim. İzmir'e bugüne kadar altyapı için milyarlarca liralık yatırım yaptık. Siyaset, meydanda, sandıkta olur. Hizmet sürekli vatandaşa gider. İETT günde 3,5 milyon İstanbulluya hizmet veriyor. Metrobüs projesi Avrupa'da ziyaret ettiğim, görüştüğüm bütün meslektaşlarım tarafından çok başarılı bir proje olarak anlatılıyor. 'Bu projeyi bu kadar sürede nasıl bitirdiniz-' diyorlar. 700 binin üzerinde İstanbullu her gün Kadıköy'den TÜYAP'a kadar kesintisiz bir şekilde seyahat ediyor. Şimdi bunun normal yollarla olduğunu düşünün, yaklaşık 3 saat. Şimdi ne kadar- 1 saat-40 dakika. Bu proje çok kısa sürede yapıldı ve çok ucuza mal edildi. Bu bir akıllı projedir. Şimdi 4-e'yi konuşuyoruz. Eskiden 3 ç'yi konuşurduk. Ne idi 3 ç- Çöp, çukur, çamur. Nereden nereye. "
     Yıldırım'a, konuşmasının ardından İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı tarafından plaket takdim edildi.
     Daha sonra Bakan Yıldırım, programda sunum gerçekleştiren hocalara günün anısına plaket verdi.
     Etkinlikte, 3. Toplu Ulaşım Haftası sebebiyle düzenlenen kompozisyon, şiir, resim, karikatür ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri de dağıtıldı.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir