Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Yıldırım: -"Türkiye'yi 2002'de ekonomisi çökmüş, insanlarının…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Yıldırım:
  -"Türkiye'yi 2002'de ekonomisi çökmüş, insanlarının…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Yıldırım: -"Türkiye'yi 2002'de ekonomisi çökmüş, insanlarının morali bozulmuş, bankaları batmış, 50 katrilyonu hortumlanmış vaziyette devraldık. Milletimizin duası ve desteği ile 10 yıldır ülkede destan yazıyoruz" -"Dünya krizlerde 'tuş' oldu, Türkiye krizlere aldırmadan yoluna devam etti. Türkiye'nin farkı da budur" -"Kanuni Sultan Süleyman'a atfedilen senaryoların, gerçek yaşamı ve mücadelesiyle, 'muhteşem' unvanını aldığı büyük işlerle asla bağdaştırılması mümkün değil"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti iktidarı olarak Türkiye'yi 2002 yılında ekonomisi çökmüş, insanlarının morali bozulmuş, bankaları batmış, 50 katrilyonu hortumlanmış bir vaziyette devraldıklarını belirterek, "Milletimizin duası ve desteği ile 10 yıldır ülkede destan yazıyoruz" dedi.
     Yıldırım, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, İzmir'in dünya genelinde en fazla büyüyen metropol kentler içinde dördüncü sırada yer aldığını hatırlattı.
     Büyüyen İzmir için "35 İzmir 35 Proje" sloganı ile yola çıktıklarını ifade eden Yıldırım, bu projelerden 14'ünde, aradan geçen 1 yıldan kısa süre içerisinde yapım çalışmalarına başlandığını kaydetti.
     Yıldırım, İzmir'in hayata geçirilen yatırımlarla sağlık alanında da büyüdüğüne ve 2002 yılı sonu itibariyle 15 bin olan sağlık çalışanı sayısının, bugün yüzde 57 artışla 24 bini aştığına işaret ederek, şunları söyledi:
     "Yaşanan artış, İzmir'de sağlık hizmetlerine verilen önemin en açık göstergesidir. İzmir, uzman hekim sayısı bakımından 2002'de Türkiye'nin 12. iliyken, bugün 3. ili haline geldi. İzmir'de bir yılda 12 milyon hemşehrimiz hastanelerden hizmet alıyorken, bugün yılda 33 milyon kişi tedavi ediliyor. 70 bin metrekare kapalı alana sahip olacak bu hastane için 120 milyon lira harcanacak, helal-i hoş olsun, İzmirli hepsine layık. Toplamda 2 milyar liranın üzerinde yatırım yapılmış olacak. 'İzmir hizmet almıyor' diyerek, kendi yapamadıklarının üzerini kapamaya çalışanlara selam olsun. Yatırım yaptık, daha da yapacağız."
    
     -"Açılış ve temel atma törenlerine yetişemiyoruz"-
    
     Bakan Yıldırım, iktidara geldikleri 2002 yılında Türkiye'nin çeşitli alanlarda sıkıntı içinde bulunduğunu, bugün gelinen noktada ise açılışlara, temel atma törenlerine yetişemez hale geldiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Hayaldi gerçek oldu. Türkiye'yi 2002'de ekonomisi çökmüş, insanlarının morali bozulmuş, bankaları batmış, 50 katrilyonu hortumlanmış vaziyette devraldık. Milletimizin duası ve desteği ile 10 yıldır ülkede destan yazıyoruz. Dünya krizlerde 'tuş' oldu, Türkiye krizlere aldırmadan yoluna devam etti. Türkiye'nin farkı da budur. Türkiye'nin her tarafında hizmetlerimiz tüm hızıyla devam ediyor.
     Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Hızlı tren yollarını yaparak, insanımızın 50 yıllık özlenimi giderdik. İnternet ağları ile yurdun her tarafını donattık. Büyük Atatürk'ün bize işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesine, 2023'e, Cumhuriyetimizin 100. yılına emin adımlarla ilerliyoruz. İzmir, emin adımlarla 2020 EXPO'ya ilerliyor. 75 milyon insanımız, bunu hak ediyor. Hizmetleri yerine getirmek için durmadan çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz."
    
     -"Muhteşem Süleyman" dizisi tartışmaları-
    
     Bakan Yıldırım, kimsenin hastaneye gitmesini arzu etmediklerini, ancak en iyi hizmeti verecek tesisi İzmir'e kazandırma düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade etti.
     Her şeyin başının sağlık olduğunu, sağlık olmadan diğer işlerin anlamı bulunmadığını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:
     "Bunun için çalışıyor ve tesisleri tek tek ülkeye kazandırıyoruz. Ecdadımız Muhteşem Süleyman, hayatını at üstünde geçirerek, 30 yıla bir çağı sığdırarak, bu ülkenin gücünü 3 kıtada geliştiren Muhteşem Süleyman ne demiş, 'halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' diyerek sağlığın önemini ne kadar iyi biçimde ifade etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'a atfedilen senaryoların, gerçek yaşamı ve mücadelesiyle, 'muhteşem' unvanını aldığı büyük işlerle asla bağdaştırılması mümkün değildir. Kanuni, 1520-1566 yılları arasında Osmanlı döneminin en parlak döneminde sultanlık yaparak, büyük imparatorluğu döneminin en güçlü ülkesi haline getirmiş ve adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır."
    
     -TOKİ yetkilileriyle açılış tarihi pazarlığı-
    
     Yıldırım, konuşmasının sonunda hastanenin yapım işini üstlenen TOKİ'nin yetkililerini platforma davet ederek, "Hastanenin açılacağı tarih 2014 Kasım. İzmir'e bu reva mıdır- Bunu öne çekmek gerekmez mi-" dedi.
     TOKİ yetkililerinin hastanenin tamamlanması için öngörülen tarihin 2015 yılı olduğunu belirtmesi üzerine gülüşmeler yaşandı. Bakan Yıldırım, bu tarihin daha erkene çekilmesinde ısrarcı olarak, "2015'miş. İndirelim derken bindirdiler. 2014'ün Haziran ayında bitirilmesi için elinden geleni yapacak" diye talimat verdi.
     Bu arada, Bakan Yıldırım, töreni izlemeye gelen vatandaşların, konuşması sırasında "İzmir'in efesi", "Yolların kralı Binali Yıldırım" şeklindeki tezahüratlarına "İzmir'in efesi değil, hizmetkarıyız", "Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur" diye karşılık verdi.
    
     -İzmir 10 yılda 7 hastane kazandı-
    
     Temel atma törenine katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da İzmir'in Sağlık Bakanlığı açısından önemli bir merkez olduğunu, kentte 10 yılda toplam 784 milyon lira yatırımla 755 yatak kapasiteli 7 hastanenin tamamlanarak hizmete açıldığını kaydetti.
     Törene, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Üye Devletleri Ulaştırma Bakanları Toplantısı için İzmir'de bulunan Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, Gürcistan Ulaştırma Bakanı George Kvirikashvili, Moldova Ulaştırma Bakanı Anatolie Şalaru, Romanya Ulaştırma Bakanı Ovidiu Ioan Silaghi ile Afganistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ghulam Ali Rasikh de katıldı.
     Yıldırım ile beraberindekiler, konuşmaların ardından Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi'nin temelini attı.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir