Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Yurtlarda kalan 308 bin yüksek öğrenim…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "Yurtlarda kalan 308 bin yüksek öğrenim…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Yurtlarda kalan 308 bin yüksek öğrenim öğrencisine bedava internet kullandıracağız"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Yurtlarda kalan 308 bin yüksek öğrenim öğrencisine bedava internet kullandıracağız" dedi.
     Yıldırım, Katip Çelebi Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu üniversitenin henüz 2 yıl önce kurulmasına karşın hızla büyüdüğünü belirtti.
     Üniversitenin, iki yılda 12 fakülte, 440 öğretim üyesi ve 735 öğrenciye ulaştığını dile getiren Bakan Yıldırım, "Hoca başına neredeyse iki öğrenci düşüyor. Bu ülkemizin nereden nereye geldiğini gösteriyor" dedi.
     Denizcilik, ticaret, sanayi ve turizm şehri olarak tanımlanan İzmir'in artık bir üniversite kenti haline geldiğini, ilde 9 üniversitede 100 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü anlatan Yıldırım, Katip Çelebi isminin bu genç üniversiteye verilmiş olmasının çok anlamlı olduğunu kaydetti.
     AK Parti iktidarı öncesinde 76 olan üniversite sayısının 102'si devlet üniversitesi olmak üzere 168'e çıktığını vurgulayan Bakan Yıldırım, üniversitelerin yatırım bütçesinin de 250 milyon liradan 3 milyar liraya çıktığına dikkati çekti.
     Yıldırım, eğitime 2012 yılında 39 milyar lira, 2013 yılında ise 47 milyar 500 milyon lira kaynak ayırdıklarını, bunun bir rekor olduğunu vurguladı.
     Öğrencilere de seslenen Yıldırım, üniversitelerin sadece meslek edinme yeri olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, "Biz de buralardan geçtik. Anadolu'nun bir köyünden çıkarak mücadele ederek bu noktalara geldik. Şimdi ülkemizin bize yaptığı yatırımın karşılığını hizmet olarak vermenin gayreti içindeyiz. Üniversiteler meslek öğretmenin yanında insanları küresel, evrensel düşünmeyi öğreten, muhakeme kabiliyetini artıran özgür düşünceyi geliştiren kurumlardır. Gençlerimizin üniversite yıllarını en iyi şekilde kullanmaları çok önemlidir" diye konuştu.
    
     -Yurtta kalan öğrencilere bedava internet-
    
     Bakanlık olarak okullara geniş bant interneti sağladıklarını dile getiren Yıldırım, "Şimdi yeni bir karar aldık. Yurtlarda kalan 308 bin yüksek öğrenim öğrencisine bedava internet kullandıracağız. Bunu Gençlik ve Spor Bakanlığı ile beraber yapıyoruz" dedi.
     İzmir'de 5 bin kişilik öğrenci yaşam merkezini 2013'de yapmaya başlayacaklarını, Karşıyaka'da 400 yataklı hastanenin temelini 28 Kasım'da atacaklarını belirten Yıldırım, "İzmir'e sözümüz var. İzmir, hizmetin, yatırımın projelerin şehri olacak dedik. Bazıları kilometrelerce laf eder bir arpa boyu iş yapar. Biz bir arpa boyu laf, kilometrelerce iş yaparak bugünlere geldik" dedi.
     Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise 2 yıllık bir geçmişe sahip olmalarına rağmen büyük bir gelişim sağladıklarını söyledi.
     Törende, başarılı öğretim üyeleri ve bu yıl üniversiteyi en yüksek puanla tercih eden öğrencilere ödül verildi.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir