Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Yeni büyükşehirlerin kurulmasına ilişkin…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"(Yeni büyükşehirlerin kurulmasına ilişkin…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Yeni büyükşehirlerin kurulmasına ilişkin yasa) Bu yasanın kötü olduğunu söyleyenler, yarın seçim meydanlarında mahcup olacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a ilişkin, "bu yasanın kötü olduğunu söyleyenlerin, seçim meydanlarında mahcup olacağını" söyledi.
     Yıldırım, AK Parti İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak, Muğla ve Burdur teşkilatlarının katılımıyla Balçova Termal Otel'de düzenlenen 8. Bölge Yerel Yönetimler toplantısında yaptığı konuşmada, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a değindi.
     Tasarı mecliste görüşülürken çok hararetli tartışmaların yaşandığını ve muhalefetin "sanki bu yasa çıkınca Türkiye eyaletlere bölünecek, üniter devlet yapısı ortadan kalkacak ve bölücülere gün doğacak" gibi bir algı yaratmaya çalıştığını dile getiren Yıldırım, tüm büyükşehir belediyesi sınırlarının il mülki idari sınırları olarak belirlenmesinden kaynaklanan bu eleştirilerde, bu modelin 2004 yılından itibaren İstanbul ve Kocaeli'de başarıyla uygulandığının görmezden gelindiğini belirtti.
     Bakan Yıldırım, yasayla başarıyla uygulanan bu modelin artık, tüm büyükşehir belediyelerinde geçerli olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Yasayla büyükşehir sayısı 16'dan 29'a çıkmış oluyor. Nüfusun 3'te 2'sinden fazlasını doğrudan ilgilendiren bir yasal düzenlemedir. Bu yasayla yerel yönetimlerin yetkileri ve bütçe imkanları artıyor. Bazı yeni ilçeler de kuruluyor. Daha önemlisi hizmet alanı il sınırlarına genişletildiği için köylere büyükşehir belediyesinin hizmet götürme mecburiyeti geliyor. Bütçelerinin asgari yüzde 10'unu köylerdeki altyapılara ayırmak mecburiyetinde. Örneğin İzmir'de bugün köylere aktarılan bütçenin 3 katı bütçe aktarılacak. Bunun neresi geriye gitmektir. Bu yasanın 'kötü' olduğunu söyleyenler, yarın seçim meydanlarında mahcup olacak, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim görevimiz bu yasayı her türlü çarpıtmadan ari olarak vatandaşlarımıza anlatmak olmalı."
     Yıldırım, yasaya yönelik "köyler ortadan kalkıyor" eleştirilerine de işaret ederek, yasayla köylerin belediye hizmetine kavuştuğunu, şehirleştiğini, ülkenin kılcal damarlarına daha büyük güç verilmiş olacağını, her şeyi merkeze çekmek yerine yerele güven duyulmuş olacağını söyledi.
    
     -"Atatürk'ü övmekle kalmıyoruz"-
    
     Bakanlığının sorumluluğunda yürütülen hizmetler hakkında da bilgi veren Yıldırım, son 10 yılda, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana yapılan 6 bin kilometre bölünmüş yola, 16 bin kilometre ilave ettiklerini, havayolunu "halkın yolu' yaptıklarını, hızlı tren hayalini gerçeğe dönüştürdüklerini, iletişim teknolojilerinde Avrupa'nın önüne geçtiklerini ifade etti. Yıldırım, Atatürk'ü övmekle kalmadıklarını, onun yaptıklarını daha öteye taşımaya çabaladıklarını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir