Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Kuzey Ege Limanı) Bu liman ile İzmir,…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"(Kuzey Ege Limanı) Bu liman ile İzmir,…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Kuzey Ege Limanı) Bu liman ile İzmir, Avrupa-Asya ticaretinin merkezi haline gelecek. Dünyanın yeni deniz İpek Yolu, tek başına İzmir olacak" -"2013 yılında Kuzey Ege Limanı'na ilk gemimizi yanaştıracağız" -"Liman İzmir'e yıllık 700 milyon lira gelir getirecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çandarlı'da yapımı devam eden Kuzey Ege Limanı ile İzmir'in, Avrupa-Asya ticaretinin merkezi haline geleceğini, dünyanın yeni "deniz ipek yolunun" tek başına İzmir olacağını kaydetti.
     Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'in, Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan şehirlerden biri olduğunu, bu kapsamda İzmir'in her türlü altyapı sorununun giderilmesi gerektiğini belirtti.
     İzmir'e gerek deniz gerek demiryolu gerekse karayolu ulaşımında her türlü önceliği verdiklerini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
     "Geçen yıl Mayıs ayında Çandarlı'da temelini attığımız Kuzey Ege Limanı, İzmirimize olduğu kadar ülkemize son 10 yılda yapılan ulaştırma yatırımlarının devamı niteliğinde bir proje. Bu liman, hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kazanmasını sağlayacak büyük bir yatırım. Bu liman İzmir'i ticaret merkezi yapacak bir yatırım. Bu liman sadece Çandarlı'nın, İzmir'in değil, tüm Ege'nin ana ihracat merkezi haline gelecek. Bu liman ile İzmir, Avrupa-Asya ticaretinin merkezi haline gelecek. Dünyanın yeni deniz İpek Yolu, tek başına İzmir olacak."
    
     -İlk gemi 2013'te yanaşacak-
    
     Bakan Yıldırım, dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Kuzey Ege Limanı için yaklaşık bin 700 metre boyunda dalgakıran yapıldığını, bu kapsamda 3 milyon 700 bin ton taş döküldüğünü bildirdi.
     Limanda fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'a yaklaştığını belirten Yıldırım, "Şimdiden işin yarısını tamamladık. Çalışmalar şu an itibariyle beklediğimiz programın önünde ilerliyor. Amacımız gelecek yıl limanın ilk etabını açmak. Bu hızda ilerleyerek 2013 yılında da limana ilk gemimizi yanaştıracağız" ifadesini kullandı.
     Yıldırım, Kuzey Ege Limanı'nın hem demiryolları ile hem de karayolları ile lojistik merkezlere bağlanacağı, Kuzey Otoyolu'nun yanı sıra Kemalpaşa-Turgutlu Demiryolu'nun da Çandarlı Limanı'na bağlanacağı bilgini verdi.
     Limanın tüm altyapısıyla tam bir merkez olacağını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Liman, İzmir'e yıllık 700 milyon lira gelir getirecek. Türkiye'nin var olan konteyner elleçleme kapasitesini de yüzde 70 artıracak. Bu liman ile Türkiye'de elleçlenen konteynerin yüzde 50'sini İzmir elleçleyecek."
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir