Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:(1) -"Bir yılda 15 bin kilometre…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:(1)
  -"Bir yılda 15 bin kilometre…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım:(1) -"Bir yılda 15 bin kilometre bölünmüş yolun sadece yakıt ve zaman tasarrufundan elde ettiğimiz kazanç 9,4 milyar Türk Lirası, dolar olarak 5,5 milyar dolardır" -"Türkiye Cumhuriyeti olarak, yollarından, havaalanlarından, deniz yollarından, haberleşme sisteminden sorumlu bakanlık olarak 110 bine varan ekibimizle 9 seneyi aşkın süreden beri Türkiye'nin tıkanan damarlar gibi yollarını açıyoruz" -"Artık erişebilirlik ana amaç olmaktan çıktı. Şimdi amaç, konfor, güvenlik sürdürülebilirlik, kalite ve çevreye duyarlı yol anlayışıdır. İnsanlar bununla ilgili hizmetler görmek istiyor"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bir yılda 15 bin kilometre bölünmüş yolun sadece yakıt ve zaman tasarrufundan elde ettiğimiz kazanç 9,4 milyar Türk Lirası, dolar olarak 5,5 milyar dolardır" dedi.
     Yıldırım, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen "5. Avrupa Asfalt ve Bitüm Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Asfalt ve Avrupa Bitüm Birlikleri tarafından her dört yılda bir tüm dünya katılımcılarının yer aldığı, teknik sonuçları itibari ile endüstrilere yön veren bu aktivitenin Türkiye'de gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.
     Çocukluğunda şose yolların bulunduğunu, asfaltın adını bile bilenin olmadığını belirten Yıldırım, "Köy hizmetlerinin aracı gelir, iki santim büyüklüğünde mavimsi taşlar vardı onlardan serpiştirir, üzerine de ince kum atar sonra varsa bide üzerinden silindirle geçerlerdi, al sana yol. Bu yol ilk yağmurda dağılırdı" diye konuştu.
     Yıldırım, yol teknikleri ve altyapılarında çok büyük ilerlemelerin olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
     "Artık erişebilirlik ana amaç olmaktan çıktı. Şimdi amaç, konfor, güvenlik sürdürülebilirlik, kalite ve çevreye duyarlı yol anlayışıdır. İnsanlar bununla ilgili hizmetler görmek istiyor. 3 gün boyunca sürecek bu etkinlikte, hem bilimsel anlamda, hem uygulamacılar olarak çeşitli oturumlarla değişik başlıklar altında kapsamlı şekilde tartışılacak. Asfaltlamayla ilgili bütün teknolojileriyle ürünler, araştırma geliştirme faaliyetlerinden ortaya çıkan sonuçlar sergide sunulacaktır. Bu konu gittikçe gelişen küreselleşen dünyamızda önem kazanmaya başlamıştır. İnsanlar artık kendi ülkesi içinde gördükleriyle yetinmiyor. Acaba başka ülkelerde, çok gelişmiş ülkelerde ne var. Az gelişmiş ülkelerin ihtiyaçları nedir- Sosyoekonomik bölgesel uçurumlardaki farklılıkları azaltırız diye bilgilerini, imkanlarını birleştiriyorlar. Burada sadece Avrupa'dan gelen katılımcı yok, 5 kıtadan gelen 1000 civarında katılımcı var. Her birinin yaşadığı tecrübeler var. Bunları iki gün boyunca birbirleriyle paylaşacaklar."
    
     -"Damarlarımızdaki kanın hayatımız için anlamı neyse yolun medeniyet için anlamı budur"-
    
     Yıldırım, bu etkinlikte, daha yaşanabilir dünya için neler yapılacağının konuşulacağını anlatarak, "Yol, medeniyet, seyahat, ekonomi, tarih, aşktır. Yol olmadan, su olmadan hayat olmaz, barış olmaz, insanlığın geleceği tehlike altındadır. Yol olmasa dünyada yaşayan 7 milyar insanın yarısı açlıktan, yarısı da susuzluktan hayatını kaybeder. Damarlarımızda akan kanın hayatımız için anlamı neyse medeniyet için anlamı budur. Tabii baştan savma şekilde insanlığın hizmetine sunulması beklenemez. 1950'den önce bunu yapabilirdiniz. Çünkü dünyada teknoloji, geliştirilmiş ürün yok. Bugün artık her şey var" diye konuştu.
     Altyapı işlemlerini daha iyisini yaparak, devam ettirmek zorunda olunduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Sürekli iyileştirme, kaliteli hale getirme, daha çevreci yol yapma, daha dayanıklı yol yapma... İşte bunları sağlamak için sıcak asfalttan, alternatif kaplama malzemelerine kadar konuşulup görüşülecek. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, yollarından, havaalanlarından, deniz yollarından, haberleşme sisteminden sorumlu bakanlık olarak 110 bine varan ekibimizle 9 seneyi aşkın süreden beri Türkiye'nin tıkanan damarlar gibi yollarını açıyoruz. Son 9,5 yıl içerisinde altyapı için 70 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Bunun yüzde 72'si yollar için harcanmıştır. Bu yatırımlar sonucu 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yoldan 21 bin 500 kilometrelik bölünmüş yol ağına çıktık. Yani 3 katın üzerinde bir yol ağına çıktık. Bu, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı, altyapı ve bölünmüş yol hamlesidir. Geçtiğimiz yıllarda Güneydoğu Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımla görüşme yaparken, 'biz yılda 1500, 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz' dediğimde meslektaşlarım sıfır hatası mı yaptınız diye soruyor. Bu gerçek bir başarı hikayesidir. Buna ülkemizin, insanımızın ihtiyacı vardır."
    
     -"Geçen sene serilen sıcak asfalt miktarı 26 milyon tonu buldu"-
    
     Yıldırım, "Önceki yıllarda bir yıl içerisinde 5 milyon ton sıcak karışım asfalt serilirken, bu dönemde 20 milyon tonun üzerine çıktık" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Geçen sene serilen sıcak asfalt miktarı 26 milyon tonu buldu. Türkiye, Avrupa ülkeleri içerisinde asfalt üretiminde 3. sıraya yükseldi. Asfalt sektöründe hizmet veren üreticiler, makine tedarikçileri sayılarında ciddi artışlar meydana geldi. Asfalt üretim ve uygulaması yapan firma sayısı 200, asfalt üretiminde kullanılan plent sayısı 450'yi aştı. Son yıllarda başladığımız yol hamlesi, bölünmüş yol çalışmaları asfalt sektörünü de bu kadar bir büyüklüğe ulaşmasını sağladı. Bölünmüş yol çalışmaları ve yolların işletme performansların artırılması birçok olumlu sonuçlar veriliyor. 1 yılda 171 milyon saat zaman tasarrufu, 1 milyar litre akaryakıt tasarrufu, havaya neşredilen yanmış gazlardan da 2,3 milyon ton daha az karbondioksit salgılaması yapıldı. İşte yolun kalitesinin konforunun nelerin sağladığını kısa bir özetidir. Bunları paraya vurduğunuzda bir yılda 15 bin kilometre bölünmüş yolun sadece yakıt ve zaman tasarrufundan elde ettiğimiz kazanç 9,4 milyar Türk Lirası, dolar olarak 5,5 milyar dolardır. Biz bölünmüş yollara, 35 milyar dolar harcadık. 35 milyar doları 4'e böldüğünüzde 5 yıl içerisinde bu bölünmüş yollar kendini amorti eder hale geldi."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir