Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Hiçbir şekilde Suriye tescilli uçaklar,…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Hiçbir şekilde Suriye tescilli uçaklar,…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Hiçbir şekilde Suriye tescilli uçaklar, Türk hava sahasını kullanarak geçemez" -"Başka bir ülkeden Suriye'ye Türkiye üzerinden gidiş yapan uçaklar Chicago Anlaşması ve Türk Sivil Havacılık Mevzuatı çerçevesinde işlem göreceklerdir. Yani idare gerekli gördüğü hallerde bunlara işlem yapabilecektir"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye tescilli uçakların, hiçbir şekilde Türk hava sahasını kullanarak geçemeyeceğini bildirerek, "Başka bir ülkeden Suriye'ye Türkiye üzerinden gidiş yapan uçaklar, Chicago Anlaşması ve Türk Sivil Havacılık Mevzuatı çerçevesinde işlem göreceklerdir. Yani idare gerekli gördüğü hallerde bunlara işlem yapabilecektir" dedi.
     Kamerun ile Sivil Havacılık Anlaşması imzalanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik devam ederken, Türkiye üzerinden yapılan uçuşların denetime tabi olup olmayacağı sorusuna, iki ülke arasında uçuşların olmadığını söyledi.
     Türk hava sahasının Suriye uçaklarına kapanması kararı alınmasının ardından Suriye'nin de aynı şekilde Türk sivil uçaklarına hava sahasını kapattığını anımsatan Yıldırım, "Esasen biz, Suriye, Türk uçaklarına hava sahasını kapatmadan önce güvenlik sebebiyle zaten kullanmama kararı almıştık. Bu uygulama bugün aynı şekilde devam ediyor, bir değişiklik yok. Dolayısıyla Türkiye-Suriye uçuşları bakımından herhangi bir belirsizlik söz konusu değil. Çünkü iki ülke arasında uçuş yok" diye konuştu.
     Yıldırım, üst geçişler konusunda Türk uçaklarının Suriye sahasından geçmesinin söz konusu olmadığını, bunu, yasaklama olmasa da can ve mal emniyeti bakımından tedbir olarak gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, bunun dışındaki uçuşlar konusunda da Türkiye'yi ilgilendiren bir konu olmadığını söyledi.
     Suriye'ye giden başka ülke uçaklarının denetimiyle ilgili soruya Yıldırım, "Olayı ikiye ayırmak lazım. Bir, hiçbir şekilde Suriye tescilli uçaklar, Türk hava sahasını kullanarak geçemez. Başka bir ülkeden Suriye'ye, Türkiye üzerinden gidiş yapan uçaklar da yine Chicago Anlaşması ve Türk Sivil Havacılık Mevzuatı çerçevesinde işlem göreceklerdir. Yani idare gerekli gördüğü hallerde bunlara işlem yapabilecektir" dedi.
     Hava iş kolundaki grev yasağının kalkmasına bağlı olarak THY'de işten çıkarılan işçilerle ilgili gelişme olup olmayacağı sorusuna Yıldırım, "Bu konuyla ilgili benim şu anda bir açıklama yapmama ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. THY, tamamen özel şirket statüsündedir. İşveren-işçi ilişkilerinde verecekleri karar bizim dışımızda gerçekleşmesi icap eden bir karardır" cevabını verdi.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir