Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Pakistan, Türkiye ve İran devlet ve hükümet…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "Pakistan, Türkiye ve İran devlet ve hükümet…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Pakistan, Türkiye ve İran devlet ve hükümet başkanları nezdinde başlatılan İslamabad-Tahran-İstanbul tren seferlerinin devam ettirilmesi ve bu konuda yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi yönünde neler yapılabileceği konuşulacak" -"Bu hattın rekabetçi hale getirilmesi ve Pakistan-Türkiye arasında hava taşımacılığının geliştirilmesi konuları değerlendirilecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Pakistan, Türkiye ve İran devlet ve hükümet başkanları nezdinde başlatılan İslamabad-Tahran-İstanbul tren seferlerinin devam ettirilmesi ve bu konuda yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi yönünde neler yapılabileceği konuşulacaklarını bildirdi.
     Bakan Yıldırım, Pakistan Devlet Bakanı ve Yatırım Kurulu Başkanı Saleem H. Mandviwalla ve beraberindeki heyetle makamında görüştü.
     Görüşme öncesinde bir açıklama yapan Bakan Yıldırım, dost Pakistan-Türkiye arasında ulaştırmayla ilgili konularda yapılabilecek projeler ve mevcut ulaşımla ilgili konuların ele alma fırsatı bulduklarını söyledi.
     Bir süre önce Pakistan, Türkiye ve İran devlet ve hükümet başkanları nezdinde başlatılan İslamabad-Tahran-İstanbul tren seferlerinin devam ettirilmesi ve bu konuda yaşanan bazı sıkıntıların giderilmesi yönünde neler yapılabileceğinin konuşulacağını anlatan Yıldırım, bu hattın rekabetçi hale getirilmesi ve Pakistan-Türkiye arasında hava taşımacılığının geliştirilmesi konularının değerlendirileceğini kaydetti.
     Türkiye ile Pakistan'ın fiziken birbirlerine uzak olmasına karşın iki ülke halklarının kardeş olduğunu ifade eden Yıldırım, iki ülkenin ilişkilerinin daha da geliştirmesi için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.
    
     -"Ekonomik sorunları çözmek için buradayım"-
    
     Mandviwalla da Türkiye'ye geldiğinde çok duygulandığını belirterek, "Buraya geldiğimde kendimi ikinci evime, yurduma gelmiş gibi hissediyorum" dedi.
     İki ülke arasındaki ulaşımla ilgili ilişkilerin nasıl canlı tutulacağını görüşeceklerini belirten Mandviwalla, iki ülkenin bağlantılarının gelişmesiyle insanlar arasındaki ilişkilerin de güçleneceğini söyledi.
     Pakistan ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkilerdeki bağlılık ve güçlü ilişkiyi ekonomik ilişkilere yansıtmak istediklerini dile getiren Mandviwalla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki ülke arasında belirlediği 2 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin gerçekleştirilmesinin zor olmadığını kaydetti.
     İki ülke arasındaki ekonomik sorunları çözmek için burada olduğunu anlatan Mandviwalla, "Gül Treni diye adlandırdığımız projeye yardımlarınız için teşekkür ederiz. Umarız bu tren, ileride yolcu treni olur" diye konuştu.
     Bakan Yıldırım, konuşmaların ardından Pakistan Devlet Bakanı ve Yatırım Kurulu Başkanı Mandviwalla'ya porselen tabak hediye ederken, konuk Bakan Mandviwalla da Bakan Yıldırım'a el yapımı halı takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir