Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Türk hava sahasının barış amacıyla değil,…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Türk hava sahasının barış amacıyla değil,…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Türk hava sahasının barış amacıyla değil, savaş amacıyla kullanılmasına Türkiye Cumhuriyeti göz yumamaz, izin veremez" dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Esenboğa'ya indirilen Suriye uçağıyla ilgili incelemenin devam ettiğini belirterek, "Türk hava sahasının barış amacıyla değil, savaş amacıyla kullanılmasına Türkiye Cumhuriyeti göz yumamaz, izin veremez" dedi.
     Yıldırım, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyeti kabul etti.
     TESK ile başta ulaştırma sektörü olmak üzere birçok alanda ortak çalışma içerisinde olduklarını belirten Yıldırım, TESK'in tüm esnafa sahip çıkmak, rehberlik etmek ve sorunlarına çözüm aramak gibi görevlerinin olduğunu vurguladı.
     Türkiye ekonomisini ayakta tutan farklı dinamikler olduğunu ifade eden Yıldırım, "ekonominin lokomotiflerinden biri" olarak nitelendirdiği esnaf kesiminin ekonomiye önemli katkı yaptığını bildirdi.
     Yıldırım, 2003'ten bu yana karayolu taşımacılığı sektörüne yönelik kapsamlı bir reform projesi başlattıklarını anımsatarak, reformların hayata geçirilmesi sürecinde bazı sorunların da yaşandığını anlattı. Yıldırım, bugün ise reformların sektör ve sürdürülebilir kalkınma için güzel bir iş olduğu konusunda hemfikir olunduğunu söyledi.
     TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, TESK'in 2 milyonun üzerine işyerine sahip bir kitle olduğunu anımsatarak, esnafın hem üretim, hem güvenlik hem de sosyal yapının temel taşları olduğunu kaydetti.
     Duble yollarla birlikte trafikte rahatlama sağlandığına, yolların daha güvenli olmasıyla can kayıplarını belirli oranlarda azalma olduğuna işaret eden Palandöken, buna rağmen trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle can kayıplarının yaşandığını hatırlattı.
     Palandöken, yolculara daha konforlu ve hijyenik araçlarla hizmet verilebilmesi için bakanlıktan, akaryakıt desteklemeleri gibi talepleri olduğunu bildirdi. Palandöken, "Esnafın rekabet edebilme koşullarını yüksek seviyeye çıkarmak için sorun ve çözümleri özetleyen bir dosya takdim edeceğim" dedi.
    
     -"Suriye uçağından çıkan kargo inceleniyor"-
    
     Bir gazetecinin Esenboğa Havalimanı'na indirilerek arama yapılan Suriye uçağıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Yıldırım, uçağın kargo bölümünde bulunarak el konulan malzemeyle ilgili incelemenin devam ettiğini anımsattı. Yıldırım, uçağın sivil amaçlı uçuş dışında bir kargosu olduğu kanaati dolasıyla böyle bir tasarrufta bulunulduğunu belirterek şöyle konuştu:
     "Uçak, kargosuna alıkonduktan sonra yolcularıyla beraber yollandı. Sivil havacılık kuralları, gerek bizim ulusal mevzuatımız gerekse uluslararası kurallar, sivil uçuşlar için kullanılan yolcu uçaklarının hiçbir surette askeri malzeme taşıyamacağı, öyle taşıma yapacaksa gerekli izinlerin zamanında ikmal edilmesi hükmüne amirdir. Bu hususlar ortada iken, Türk hava sahasının barış amacıyla değil, savaş amacıyla kullanılmasına Türkiye Cumhuriyeti izin vermez, göz yumamaz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir