Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"(Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"(Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerine erişimin yasaklanması) Bu konuda en önce adım atan ülkelerin başında Türkiye gelmiştir. Bizden sonra Brezilya ve Amerika da benzer mahkeme kararları alarak yasaklama getirmişlerdir" -"Türkiye tepkisini sokağa çıkarak, kargaşa yaparak, hatta işi ileri götürüp insanların ölümüne sebep verecek bir anlayışla yapmayı hiç ama hiç düşünmemiştir" -"Bunun yerine uluslararası diplomasi ve yasalarımızın bize verdiği yetkileri kullanarak bu ve buna benzer çirkin faaliyetlerin önüne geçilmesini hep önemsedik. Bu olayda da aynı şekilde hareket ettik"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerine erişimin yasaklanmasına ilişkin, Türkiye'nin bu konuda en önce adım atan ülkelerin başında geldiğini söyledi. Türkiye'nin tepkisini sokağa çıkarak, kargaşa yaparak, hatta işi ileri götürüp insanların ölümüne sebep verecek bir anlayışla yapmayı hiç ama hiç düşünmediğinin altını çizen Yıldırım, "Bunun yerine uluslararası diplomasi ve yasalarımızın bize verdiği yetkileri kullanarak bu ve buna benzer çirkin faaliyetlerin önüne geçilmesini hep önemsedik. Bu olayda da aynı şekilde hareket ettik" dedi.
     Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen bakanlığının koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, bu yıl 4. koordinasyon toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Bu toplantıda, ağırlıklı olarak Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün faaliyetleri ile Tersaneler, Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü ile Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü'nün çalışmalarını gözden geçireceklerini ifade eden Yıldırım, ayrıca bakanlık için yeni bir alan olan ve son düzenlemeyle kurulan Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün de yaptığı düzenlemeler ve çalışmalara yönelik kurula bilgi vereceğini bildirdi.
     Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün de yeni kurulan bir genel müdürlük olduğunu hatırlatan Yıldırım, bu genel müdürlüğün, demiryolları faaliyetlerinin 3. kişi ve kuruluşlara açılması halinde buradaki işletmeciliği ve bu işletmeciliğe esas kuralların belirlenmesi, mevzuatın oluşturulması amacıyla kurulduğunu kaydetti.
     Bu kapsamda genel müdürlüğün çalışmalara başladığını ve demiryollarının yeniden yapılandırılmasına yönelik kanunu TBMM'ye sevk ettiklerini ifade eden Bakan Yıldırım, bu yasama yılında kanunu çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.
     Bazı çevrelerden söz konusu kanunla demiryollarının yok edileceğine, faaliyetinin sona ereceğine yönelik "ipe sapa gelmeyen" bazı söylentiler yayıldığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Bu kanunun tek bir amacı var, demiryollarımızı daha verimli kullanma, yani karayollarında olduğu gibi, havaalanlarında, denizlerimizde olduğu gibi, raylarımızı da herkesin kullanımına açmak. Demiryolları aynı ismiyle, aynı kapasitesiyle gücünü daha da artırarak, işletme faaliyetini sürdürecek. Bunun yanı sıra özel şirketler de bedelini demiryollarına ödemek suretiyle bu yolları kullanacaklar. Bugün demiryollarının en büyük sorunu; işletme kar edemiyor, zarar ediyor. Böylece bu zararı da azaltmayı başarmış olacağız. Yolların bakımını, yeni yolların yapımını da daha fazla yapma imkanına sahip olacağız. Dolayısıyla her yönüyle demiryollarının yarınını, geleceğini daha da güçlendirecek bir yapıyı gerçekleştirmiş olacağız."
    
     -Hazreti Muhammed'e hakaret içeren film-
    
     Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin, sosyal paylaşım sitelerinde yer alan görüntülerine erişimin yasaklanmasına da değinen Bakan Yıldırım, şunları söyledi:
     "Son günlerde peygamber efendimize hakaret içeren bir film bütün dünyada gösterimde. Bununla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu içerisinde kurulu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), kamuoyunda infiale sebep olan tepkiler ve bakanlığımızın, başbakanımızın da talimatlarını dikkate alarak bu filmin gösterimden kaldırılması yönünde gerekli adımları attı. Şu an itibariyle internet servis sağlayıcılar aracılığıyla filmin gösterimi önlenmeye çalışılmıştır. Büyük oranda bu temin edilmiş olmakla beraber, bundan sonra da muhtemel bu tip farklı adreslerde gösterim olabileceğini dikkate alarak mahkeme kararı da alma cihetine gittik. Dün itibariyle bu mahkeme kararı da TİB tarafından alınmış durumdadır.
     Bizden sonra Brezilya ve Amerika da benzer mahkeme kararları alarak yasaklama getirmişlerdir. Bu konuda en önce adım atan ülkelerin başında Türkiye gelmiştir. Türkiye tepkisini sokağa çıkarak, kargaşa yaparak, hatta işi ileri götürüp insanların ölümüne sebep verecek bir anlayışla yapmayı hiç ama hiç düşünmemiştir. Bunun yerine uluslararası diplomasi ve yasalarımızın bize verdiği yetkileri kullanarak bu ve buna benzer çirkin faaliyetlerin önüne geçilmesini hep önemsedik. Bu olayda da aynı şekilde hareket ettik. Bir anlamda bu işin önüne geçmenin yanı sıra Müslüman camiasına, İslam dünyasına da önemli bir mesaj verdik. Onlara akılla hareket etmenin, duygularla hareket etmekten daha önemli olduğu mesajını da vermiş olduk. Tabii bu ve buna benzer olaylar ilk değil, son da olmayacak. Ancak biz şunu çok önemsiyoruz; kutsallara, inançlara karşı yapılacak saldırı nereden gelirse gelsin, ister İslam dünyasından ister başka inanç gruplarından, bunların hepsine karşı aynı kararlılıkla uluslararası camiaya karşılık verilmesi, bu çok önemlidir. O yüzden birçok ülkede hazır olan, daha doğrusu uygulamada olan nefret suçunun ülkemizde de bir mevzuat haline getirilmesi çalışmalarını Adalet Bakanlığımız yürütmektedir."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir