Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Proje (İZKARAY) tamamlandığında İzmirli…

  • Yazı boyutu
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  "Proje (İZKARAY) tamamlandığında İzmirli…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "Proje (İZKARAY) tamamlandığında İzmirli hemşehrilerimiz zamandan ve yakıttan yılda 500 milyon lira tasarruf elde edecek"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in çevresinin 60 dakikada dolaşılmasını sağlayacak olan İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi'nin (İZKARAY) tamamlandığında İzmirliler'in zamandan ve yakıttan ciddi anlamda tasarruf edeceğini bildirdi.
     Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'in ulaşım projelerine büyük önem verdiklerini, projeleri iki kapsamda ele aldıklarını, ilk olarak İzmir'in şehiriçi toplu ulaşım sorununu çözecek projelerin bulunduğunu belirtti.
     Bu kapsamda raylı sistem projelerine ağırlık verdiklerini, İZKARAY ile İzmir Körfezi'nin çevresini dolaşan raylı çevre yolu inşa edeceklerini kaydeden Yıldırım, "Şu anda İZKARAY proje ihalesine çıktık. İzmir Körfez geçişi bağlantı yolu projesinin tamamlanması ile İzmir'in kuzey aksından gelen araçlar kent içi trafiğine girmeyerek İzmir Körfezi'nin güneyine ulaşabilecek" dedi.
     Yıldırım, karayolu ve raylı sistem olarak planlanan İzmir Körfez geçişinin İzmir Çevre Yolu ile entegre olacağını belirterek açıklamada şu ifadelere yer verdi:
     "İzmir Körfez geçişinin raylı kısmı ise metro ve banliyö raylı sistemleriyle bağlantılı olacak. Bağlantının kuzeyde Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde, güneyde ise İnciraltı mevkiinde yapılmasını planlamaktayız. Yaklaşık 9,5 kilometre uzunluğunda planlanan körfez geçişinin projesinin ihalesini mayıs ayında yaptık, ihale süreci de tamamlanmak üzere."
     İZKARAY'ın Mavişehir'den İzmir Çevre Yolu'na bağlanarak sırasıyla Bornova, Otogar, Buca ve Balçova'yı takip ettikten sonra İzmir Körfez Geçişi'ne bağlanan bir daire çizeceğini bildiren Yıldırım, mevcut çevre yolunun yaklaşık 55 kilometre olduğunu, körfez geçişinin tamamlanmasıyla eksik halkanın tamamlanacağını ve bağlantının tam bir daireye dönüşeceğini kaydetti.
     Binali Yıldırım, İZKARAY ile İzmir'in iki "gerdanlığının" olacağını belirterek, "Bir tanesi raylı geçiş, bir tanesi karayolu. İZKARAY için 5 milyar liralık yatırım öngörüyoruz. Proje tamamlandığında İzmirli hemşehrilerimiz zamandan ve yakıttan yılda 500 milyon lira tasarruf elde edecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir