UKUB Başkanı Özoğul: -"İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. Bu tabloyu…

  • Yazı boyutu
UKUB Başkanı Özoğul:
  -"İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. 
  Bu tabloyu…

UKUB Başkanı Özoğul: -"İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. Bu tabloyu tersine çevirmek için hükümetin yerli kalıp kullanan işletmelere destek verecek bir düzenleme yapmasını istiyoruz"

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Başkanı Şamil Özoğul, işletmelerin yerli kalıp yerine ithal olanı tercih ettiklerini belirterek, "Bu tabloyu tersine çevirmek için hükümetin yerli kalıp kullanan işletmelere destek verecek bir düzenleme yapmasını istiyoruz" dedi.
     Özoğul, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin son yıllarda Kalkınma Ajansları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) gibi kurumlar eliyle ve hazırladığı teşvik paketleriyle yerli üretime büyük destekler verdiğini belirtti.
     Bu uygulamaların ülkedeki yatırımcılar ve üreticileri desteklendiğini vurgulayan Özoğul, "Ancak kalıp sektöründe özel bir durum var. İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. Bu tabloyu tersine çevirmek için hükümetin yerli kalıp kullanan işletmelere destek verecek bir düzenleme yapmasını istiyoruz. Bu tarz bir teşvik yerli kalıp üreticilerine daha olumlu yansıyacaktır" ifadelerini kullandı.
     Özoğul, dünyada kalıp pazarının 70 milyar avroya çıktığını, Avrupa'nın 35 milyar avroluk üretim yaptığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Türkiye ise bu pastadan sadece 1 milyar avroluk bir pay alabiliyor. Çünkü yerli üreticiler eski alışkanlıklar ile ithal kalıbı tercih ediyorlar. Oysa son yıllarda Türkiye'de çok kaliteli kalıp üretimi yapılıyor. Eğer sektörümüze söz ettiğimiz şekilde teşvikler verilirse iç pazar payımız artar. Böylece kalıp üreten işletmeler daha çok güçlenirler. Dış piyasalardaki rekabet gücümüz de artar. Ülkemizin ithalatı azalıp, ihracatı artar ve cari açığımız kapanır."
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir