Ukrayna Başbakanı Azarov: -"Rus Gazprom'la yaptığımız doğalgaz anlaşması Ukrayna için…

  • Yazı boyutu
Ukrayna Başbakanı Azarov:
  -"Rus Gazprom'la yaptığımız doğalgaz anlaşması 
  Ukrayna için…

Ukrayna Başbakanı Azarov: -"Rus Gazprom'la yaptığımız doğalgaz anlaşması Ukrayna için dezavantajlı" -"Anlaşmanın gözden geçirilmesini sağlamaya çalışıyoruz"

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov Rusya ile 2009 yılında imzaladıkları doğalgaz anlaşmasının ülkesi için dezavantajlı olduğunu ve bu anlaşmanın gözden geçirilmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.
     Azarov, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji İşleri Koordinatörü ve Özel Temsilcisi Carlos Pascual ile yaptığı görüşmede, Ukrayna'nın Naftogaz ve Rusya'nın Gazprom şirketleri arasında yapılan ve Ukrayna'ya doğalgaz satışını düzenleyen anlaşmanın Ukrayna için elverişsiz olduğunu vurguladı.
     Azarov, bu koşullara rağmen Ukrayna tarafının anlaşmadaki yükümlülüklerini tümüyle yerine getirdiğini kaydeden Azarov, iki yılı aşkın süredir Rusya'dan indirim ve anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesini istemelerine karşın bu konuda Rusya tarafından herhangi bir olumlu adım atılmadığını söyledi.
     Gazprom ve Naftogaz arasında 2009 yılında imzalanan anlaşma gereği 2010 yılından itibaren Avrupa piyasası fiyatları üzerinden ödeme yapacak Ukrayna, "al ya da öde" kuralına göre yılda en az 33 milyar metreküp gazın parasını ödemek zorunda.
     Eski Başbakanlardan Yulya Timoşenko, Rusya ile Ukrayna arasında 2009'da imzalanan doğalgaz anlaşmasında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanmış ve 7 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir