UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: -"Otomotiv Test Merkezi'nin Antalya'ya kayması kentimize…

  • Yazı boyutu
UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu:
  -"Otomotiv Test Merkezi'nin Antalya'ya 
  kayması kentimize…

UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: -"Otomotiv Test Merkezi'nin Antalya'ya kayması kentimize haksızlık olur"

Uludağ İhracatçılar Birliği (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, "Otomotiv Test Merkezi'nin Antalya'ya kayması kentimize haksızlık olur" dedi.
     DOSABSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş ile bazı yönetim kurulu üyeleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu'nu makamında ziyaret etti.
     Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan sıkıntısının gündeme getirildiği ziyarette, kurulması planlanan otomotiv test merkezi de konuşuldu.
     Otomotiv Test Merkezi için Antalya'nın işin takipçisi gibi göründüğünü kaydeden Gençoğlu, bu önemli yatırımın Bursa'ya kazandırılması için sivil toplum örgütlerinden, kamu kurum ve kuruluşlarına kadar tüm kesimlerin bir bütün halinde hareket etmesi gerektiğini ifade etti.
     Bugüne kadar otomotiv sanayisinde Bursa'nın hep ilkleri yaşadığını belirten Gençoğlu, "Bursamız otomotiv endüstrisinde ana ve yan sanayi kuruluşlarıyla, üretim esnasında yarattığı katma değer ve ihracat yönünden Türkiye'nin merkezi ve teknolojinin en üst seviyede olduğu bir il. Otomotiv Test Merkezi'nin Antalya'ya kayması kentimize haksızlık olur. Devlet büyüklerimizin bu durumu göz ardı etmemesi gerekir" diye konuştu.
     Öte yandan işçi bulamama konusunun son günlerde tüm sektörlerin en büyük sorunu olduğunu açıklayan Gençoğlu, "Başta tarıma dayalı sanayi olmak üzere 2012 sezonunda şunu gördük ki, bırakın fabrikaları, tarlada ürünü toplayacak işçi dahi bulunamıyor. Devlet büyükleri de bu durumun farkında" ifadelerini kullandı.
     Gençoğlu, ikinci çeyrekte büyüme rakamlarına değinerek, dünyadaki küçülmeye rağmen, Türkiye'nin büyümesinin devam ettiğini hatırlattı. Büyümeye devam eden bir ekonomide işsizlik sıkıntısının işletme sahiplerini zor durumda bıraktığını kaydeden Gençoğlu, her sektörün bu sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu ve vasıflı işçi değil, düz işçi bile bulunamadığını bildirdi.
     Yedikardeş ise otomotiv endüstrisinde en fazla yatırımın Bursa'ya yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu yatırıma sahip olması gereken il Bursa'dır. Araçlar Bursa'da imal edilirken, Antalya'ya kadar taşınması bir nakliye sorunu. Aynı zamanda bu merkezde çalışabilecek teknik insan yeterliliği için en iyi potansiyel Bursa'da. Yapılacak testlerin ardından hurdaya ayrılacak araçların değerlendirilmesi de en iyi ilimizde yapılabilir. Tüm bu etmenler göz ardı edilmemeli. Antalya'da bu merkezin yapılması milli servetin sokağa atılması anlamına gelir. Antalya'da otomotiv ile ilgili illa ki bir şey yapılmak isteniyorsa Formula'yı getirsinler. Hem turizme de gelir sağlanır."
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir