UİB'in eylül ayı ihracatı 1 milyar 623 milyon dolar -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: "UİB…

  • Yazı boyutu
UİB'in eylül ayı ihracatı 1 milyar 623 milyon dolar
  -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: "UİB…

UİB'in eylül ayı ihracatı 1 milyar 623 milyon dolar -UİB Koordinatör Başkanı Gençoğlu: "UİB olarak, eylül ayında 1 milyar 623 milyon 67 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 düşüş gösterdi" -"Ne yazık ki hala AB pazarındaki durgunluğun ihracatımıza olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyoruz"

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, UİB olarak, eylül ayında 1 milyar 623 milyon 67 bin dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 düşüş gösterdiğini belirterek, "Ne yazık ki hala AB pazarındaki durgunluğun ihracatımıza olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.
     Gençoğlu, eylül ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Türkiye'nin artık büyümeyi ihracatıyla, dış ticaretiyle yapar hale geldiğine dikkati çekti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ekonomideki kredi hacmini genişletip kredi maliyetlerini düşürerek, reel sektörü ve ihracatı daha fazla desteklemesi gerektiğini vurgulayan Gençoğlu, ihracatın, son dönemde çok yoğun bir rekabet ortamı ile karşı karşıya bulunduğunu, bu ortamda ihracatçı firmaların, finansman konusunda önemli sıkıntılar yaşadığını, kredi maliyetlerinin yüksek olmasının, bu sıkıntıların en başında geldiğini belirtti.
     Gençoğlu, bu meselelerle yoğun şekilde ilgilenirken, ÖTV'deki artış ve bilhassa akaryakıt üzerindeki vergi oranlarının artırılmasının ardından gelen zamlara ilave olarak, doğal gaz ve elektrik fiyatlarına da yüzde 10 zam yapılmış olmasının, girdi maliyetlerini etkileyeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Bu durum, dünya pazarlarında rakiplerimize göre bizi zor durumda bırakmaktadır. Üzülerek belirtmeliyim ki, bütçe açığındaki hızlı artışı telafi etmek için zam yapılarak işin kolayına kaçıldığı gibi bir düşünce hakim olmaya başladı. Ülkemize döviz girişi sağlayan, vergi ödeyip istihdama çok önemli ölçüde katkı sağlayan ihracatçılar, maalesef böyle bir ortamda satacağı ürüne ilişkin fiyat ve bilhassa ihraç fiyatı vermekte zorlanmaktadır. İhracatçı için en önemli göstergelerden biri olan dövizdeki hareketlilik hala sürüyor. Düşük kur karşısında mücadele edemiyoruz. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda rekabet şansımızı yitireceğiz. İhracatta 2023 hedefimiz doğrultusunda döviz sepeti 2.10'un altına kesinlikle düşmemeli."
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), eylül ayı ihracat rakamlarını açıklandığını hatırlatan Gençoğlu, genel anlamda ihracatın, eylülde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 11 milyar 408 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Gençoğlu, "Yılın ilk 9 ayında ise ihracat artışı yüzde 12,1 oldu. 9 aylık ihracat 111 milyar 463 milyon dolara ulaştı. Bu sonuçlar İhracatın yükselme trendine girdiğini göstermektedir" değerlendirmesini yaptı.
    
     -AB pazarındaki durgunluk-
    
     UİB'in ihracatına da değinen Gençoğlu, şu bilgileri verdi:
     "UİB olarak, eylül ayında 1 milyar 623 milyon 67 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Eylül ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 düşüş gösterdi. Ne yazık ki hala AB pazarındaki durgunluğun ihracatımıza olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyoruz. Yılın ilk 9 ayında toplam ihracatımız ise yüzde 5,3'lük gerilemeyle 15 milyar 100 milyon 203 bin dolar seviyesinde oldu. Geriye dönük 12 aylık ihracatımız ise 20 milyar 556 milyon 423 bin dolarda kaldı."
    
     -Otomotiv ihracatında düşüş-
    
     UİB verilerine göre, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), eylülde 1 milyar 337 milyon 461 bin dolarlık ihracata imza attı. OİB'in eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 oranında değer kaybetti. OİB'in yılın ilk 9 ayındaki ihracatı da yüzde 9,2 oranında değer kaybederek 12 milyar 383 milyon 240 bin dolarda kaldı. 30 Eylül 2011'den bu yana yıllık bazdaki OİB ihracatı da 16 milyar 985 milyon 975 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
     OİB ihracatında yaşanan yüzde 9,6'lık düşüşte en çok ihracat yapılan ilk üç ülke olan Almanya, Fransa ve İtalya-ya yönelik ihracat düşüşleri etkili olurken, Eylül 2012'de OİB'in en çok ihracat yaptığı ilk üç ülkeden Almanya'ya yönelik ihracat yüzde 2, Fransa'ya yönelik ihracatı yüzde 16 ve İtalya'ya yönelik ihracatı yüzde 40 düşüş gösterdi. Bu dönemde birlik ihracatında yüzde 71 payı bulunan AB ülkelerine yönelik OİB ihracatı da yüzde 14 geriledi. OİB ihracatındaki gerilemenin temel sebebi ise AB pazarında yaşanan durgunluk oldu.
    
     -Tekstil ihracatında artış-
    
     Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21'lik artış gösterirken UTİB'in aylık ihracatı, 97 milyon 514 bin dolar olarak gerçekleşti. UTİB'in yılın ilk 9 ayında toplam ihracatı da 2011'e oranla yüzde 8,5 artarak 904 milyon 758 bin dolara yükseldi. UTİB'in yıllık bazdaki toplam artışı da yüzde 8 olurken 12 aylık ihracat toplamı 1 milyar 186 milyon 248 bin dolara yükseldi.
     Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1'lik kayıpla 39 milyon 994 bin dolar oldu.
     UİB'e bağlı birlikler arasında, eylülde ihracatını en fazla artıran birlik Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) oldu. UMSMİB Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 24,9 oranında artırarak, 19 milyon 523 bin dolara çıkarttı.
     Eylülde ihracatı yüzde 25,5 oranında azalan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 11 milyon 603 bin dolar dış satım gerçekleştirdi.
     UİB üzerinden ihracat kaydı yapılan ve "diğer" başlığı altında listelenen sektörlerin dış satımı ise eylülde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17,5'lik yükselişle 116 milyon 970 dolar oldu.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir