UEVF 2013 - 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı ödül töreni -Enerji ve Tabii Kaynaklar…

  • Yazı boyutu
UEVF 2013 - 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı ödül töreni 
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar…

UEVF 2013 - 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı ödül töreni -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: -"Enerji tasarrufu ile ilgili bilincin 7'den 7O'ye toplumun her kesimine yerleşmesi gerekiyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji tasarrufu ile ilgili bilincin toplumun her kesimine yerleşmesi gerektiğini kaydetti.
     Yıldız, WOW Convention Center Otel'de TÜBİTAK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı Enerji Verimliliği temalı öykü, resim ve proje yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.
     Törende konuşan Yıldız, enerji verimliliğinin çocuklar ve gençler arasında kendi dönemine göre daha iyi anlaşıldığını ifade ederek, "Enerji tasarrufu ile ilgili bilincin 7'den 7O'ye toplumun her kesimine yerleşmesi gerekiyor" dedi.
     Ortaöğretim Öğrencileri Arası Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nda, "Soğutma Sistemlerinde Kayıp Enerjinin Kullanımı" projesiyle İzmir Çınarlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi-Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri birinci, "Klima Sistemlerinde Drenaj Suyunun Verime Etkisi" projesiyle İzmir Özel Yamanlar Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri ikinci olurken, "Mikrodenetleyici Kontrollü Şehir Aydınlatmasında Enerji Tasarrufu" projesiyle Tekirdağ Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi üçüncü oldu.
     İstanbul Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, "Tek Tuşla Enerji Tasarruf Sistemi", İzmir Mimar Sinan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise "Enerji Deposu" isimli projesiyle mansiyon ödülü aldı.
    
     -Öykü ve resim yarışması sonuçları
    
     Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen öykü yarışmasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evliya Çelebi Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Toprak Rohat Yalçın birinci, Bursa Özel Final Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Buket Muştucu ikinci ve Malatya Özel Doğa Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Dilruba Nilhan Kutlu üçüncü oldu.
     Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim yarışmasında ise Zonguldak Bilim ve Sanat Merkezi'nden yarışmaya katılan 4. sınıf öğrencisi Janset Esen birinci, Tekirdağ Safiye Osman Çeliker Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Emre Demir ikinci, İzmir MEV Koleji Özel Güzelbahçe İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Miray Yılancı ise üçüncü oldu.
    
     -Yarışma ödülleri
    
     Resim ve öykü yarışmasında dereceye giren birinciye dizüstü bilgisayar ve 500 lira para ödülü, ikinciye dizüstü bilgisayar ve 400 lira para ödülü, üçüncüye ise dizüstü bilgisayar ve 300 lira para ödülü verildi.
     TÜBİTAK yarışmasında birinciye 1.000, ikinciye 800, üçüncüye ise 600 lira ödül verilirken, mansiyon derecesine ise 500 lira ödül takdim edildi
    
     -Amaç gençlerde bilinç artırmak-
    
     Her yıl düzenlenen Enerji Verimliliği Proje Yarışması, gençleri özellikle, konut, sanayi, ulaşım ve tarım sektörlerinde, enerjinin verimli kullanılması konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.
     Öğrencilerin hazırladığı projelerde sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak, enerjinin verimli kullanılmasına, enerji tasarrufuna, enerji tasarrufunun çevreyle ilişkisi, etkilerine ve Türkiye ekonomisine ülke çapında katkıda bulunabilecek, uygulanabilir olması kriterlerine göre değerlendiriliyor.
     İlköğretim seviyesinde gerçekleştirilen resim ve öykü yarışması ise ETKB ile MEB işbirliğinde düzenlenerek, enerjinin tasarruflu kullanılması gerekliliği gelişim dönemindeki çocuklara da aşılanması hedefleniyor.
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir