"Uçuş izni alan firma sayısı 4'e çıktı"

  • Yazı boyutu
"Uçuş izni alan firma sayısı 4'e çıktı"

Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı artıyor. Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 284 arttı

Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı kullanan yolcu sayısı, bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 284 arttı.
     Alanya Gazipaşa Havalimanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yılda 500 bin yolcu kapasitesi olan Alanya Gazipaşa Havalimanı'na, geçen yılın ilk 5 ayında iç ve dış hatlarda toplam 44 uçuş gerçekleştirilmişti. Bu yılın aynı döneminde ise iç hat uçuşları yapılmamasına rağmen sadece dış hatlarda 54 uçuş yapıldı.
     Geçen yılın ilk 5 ayında toplam 2 bin 62 yolcunun indiği Alanya Gazipaşa Havalimanı'na bu yılın aynı döneminde ise 7 bin 916 yolcu geldi. Böylece bu yılın ilk 5 ayında, geçen yıla göre gelen yolcu sayısı bakımından yüzde 284 artış yaşandı.
    
     -Uçuş izni alan firma sayısı 4'e çıktı-
    
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), büyük gövdeli uçakların havalimanına inmesine yönelik prosedürleri tamamlayan Corendon, Tailwind ve Transavia havayollarının ardından son olarak İskandinav Havayolları (SAS) da Gazipaşa'ya uçuş izni verdi.
     AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alanya Gazipaşa Havaalanı'na uçuş izni alan 4 firmanın dışında yurt içi ve yurt dışından 8 firmanın daha izin başvurusunun olduğunu söyledi.
     Eksikliklerini tamamlayan tüm firmaların Gazipaşa'ya uçuş yapabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, "Gazipaşa için belirlenen kriterlerden en önemlisi simülasyon eğitimi. Uçakların teknik izin sürecini hızlandırmak adına SHGM tarafından verilen simülasyon eğitimlerini, firmaların kendi ülkelerinde alabilmelerine olanak sağladık. Bu firmalar simülasyonda başarılı olup ülkelerindeki sivil havacılık teşkilatından onay alırlar ve diğer teknik şartları yerine getirirlerse SHGM de Gazipaşa için uçuş izni verebiliyor" dedi.
    
     -Alanya Gazipaşa Havaalanı-
    
     Temeli 1991 yılında atılan ve 1999 yılında tamamlanan Alanya Gazipaşa Havalimanı, pistin kısa olması, bu nedenle uçuş güvenliğinin yeterli olmaması gerekçesiyle hizmete açılamamıştı. 4 Ocak 2008 tarihinde TAV Havalimanları Holding'in havalimanının kullanım hakkını almasının ardından pist uzatılıp uluslararası statüye kavuşturulmuş, daha sonra havalimanına uçuş yapılmaya başlanmıştı.
    
    
    


Bu haberi 337 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir