Üçüncü köprüye Fransız eli değecek!

  • Yazı boyutu
Üçüncü köprüye Fransız eli değecek!

Üçüncü köprü Fransız 'köprü üstadı'na emanet edilecek

İstanbul Boğazı üzerine yapılacak olan üçüncü köprüde, Fransız yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux’nün imzası olacak. “Köprü üstadı” olarak bilinen ve birçok ödülü olan Virlogeux’ye 1999’da, “Gustave Magnel Madalyası” verildi.

İSTANBUL’da yapılacak üçüncü köprünün projesinde “uzmanlık alanı” köprüler olan Fransız yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux’nün imzası olacak. 100’ün üzerinde köprü tasarımı yapan ve çok sayıda ödülü bulunan 66 yaşındaki Virlogeux, “Fransız köprü üstadı” olarak tanınıyor. Virloguex’nün imzasını taşıyan köprülerden biri Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Tejo Nehri’nin üzerinden geçen ve 17.2 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun köprülerinden olan Vasco da Gama Köprüsü. Bir diğer köprü ise Fransa’da, Seine Nehri üzerinde kurulu olan Normandiya Köprüsü. Toplam uzunluğu 2 bin 143 metre olan köprü hizmete girdiği 1 Ocak 1995’ten sonra dört yıl süreyle dünyanın en uzun asma köprüsü unvanının sahibi oldu. Fransa’nın güneyindeki, 2006 yılında kısa adı “IABSE” olan Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği’nden ödül alan “Millau Viyadüğü”nde de onun imzası var.

21 YIL SETRA’DA ÇALIŞTI
1967’de École Polytechnique, 1970’te École Nationale des Ponts et Chaussées’ten mezun olan Virlogeux, 1970-1973 yıllarında Tunus’taki yol projelerinde çalıştı. Sonrasında Pierre ve Marie Curie Üniversitesi’nde mühendislik doktorası yaptı ve 1974 yılında Fransa Karayolları İdaresi’nin teknik servisi SETRA’nın köprü bölümünde çalışmaya başladı. 1980’de Büyük Beton Köprü Birimi’nin, 1987’de ise Metal ve Beton Köprü Birimi’nin başına getirildi. SETRA’da 21 yıl çalıştıktan sonra, 1995 yılında Fransız Karayolları İdaresi’nden ayrılıp bağımsız olarak çalışmaya başladı. Vasco da Gama ve Millau Viyadüğü, bu dönemdeki çalışmaları arasında yer alıyor. 1974’ten beri Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği’nin üyesi olan Virlogeux, 1983’te birliğin ödülünü aldı. 1999’da Gustave Magnel Madalyası, 2005’te İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nün ödülünü alan Fransız mühendisin Fritz Leonhardt Ödülü de bulunuyor. Virlogeux, 2003 yılında ise yine Uluslararası Köprü ve Yapı Mühendisliği Birliği’nden, asma köprüler konusunda yaptığı katkılardan dolayı ödül aldı. Ülkesinde ve dünyada kendi alanında tanınan ve sayılan bir isim olan Virlogeux, 1977’den beri çeşitli eğitim kurumlarında ders veriyor; deneyimini ve bilgisini gençlerle paylaşıyor. École Nationale des Ponts et Chaussées ve Centre des Hautes Études du Béton Armé et Précontraint, onun ders verdiği kurumlar arasında yer alıyor.

KİMLİK KARTI
ADI: Michel Virlogeux
DOĞUM TARİHİ: 1946
DOĞUM YERİ: La Fleche, Sarthe, Pays de la Loire, Fransa


Bu haberi 234 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir