"Üç gün hastalığı"na ilişkin iddialar -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: "OIE tarafından…

  • Yazı boyutu
"Üç gün hastalığı"na ilişkin iddialar
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:
  "OIE tarafından…

"Üç gün hastalığı"na ilişkin iddialar -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: "OIE tarafından bildirimi zorunlu olmayan 'üç gün hastalığından' dolayı çok sayıda hayvanın telef olduğu ve bu hayvanlara ait etlerin tüketime sunulduğu şeklindeki açıklamaların gerçekle ilgisi bulunmamaktadır" -"Hastalıkla ilgili her türlü takip ve tedbirler Bakanlığımızca ivedilikle sürdürülmektedir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) tarafından bildirimi zorunlu olmayan "üç gün hastalığından" dolayı çok sayıda hayvanın telef olduğu ve bu hayvanlara ait etlerin tüketime sunulduğu şeklindeki açıklamaların gerçekle ilgisi bulunmadığını, hastalıkla ilgili her türlü takip ve tedbirlerin ivedilikle sürdürüldüğünü bildirdi.
     Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, "üç gün hastalığı"na ilişkin çeşitli iddiaların yer aldığı belirtildi.
     Söz konusu iddialar kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olacağı için bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edilen açıklamada, bunun, Haziran-Eylül döneminde görülen ve sinekler aracılığıyla hayvanlara bulaşan mevsimsel bir hastalık olduğu anlatıldı.
     Bu yıl sıcakların Ekim ortalamalarının üzerinde seyretmesi sonucu görülme süresi uzayan hastalığın, görülme döneminin sona erdiği belirtilen açıklamada, insan sağlığı için herhangi bir risk oluşturmayan bu hastalığın hayvandan hayvana bulaşmadığı bildirildi.
     Sığırlarda yüksek ateş, titreme, iştahsızlık, göz-burun akıntısı, solunum güçlüğü, süt veriminde azalma, ilerleyen dönemde aksama ve ayakta kalamama şeklindeki klinik bulgularla kendini gösteren viral hastalık belirtilerinin, hayvanlar aynı anda başka hastalığa yakalanmamışlarsa birkaç gün içinde ortadan kalktığı, bazı hayvanların ise tedaviye gerek duyulmaksızın iyileştiği belirtildi.
    
     -"Şu ana kadar 2 bin 200 ölüm vakası"-
    
     Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay'da, kısmen de Şanlıurfa'da görülen ve haberlere konu edilen hastalıkla ilgili şu ana kadar 2 bin 200 ölüm vakasının meydana geldiği ve bunların veteriner hekim kontrolünde imha edildiği ifade edilen açıklamada, hastalık belirtileri görülen ancak antibiyotik kullanılmadığı kesim öncesi ve kesim sonrası muayenede resmi veteriner hekimlerin kontrolüyle kesinleşen 722 hayvanın kombinalarda kesildiği vurgulandı.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Kesimhaneye kesim için gelen ancak hastalık şüphesi taşıyan ve ikincil enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılan canlı hayvanların ilaç atım sürelerinin dolmadığı tespit edilen hayvanların kesime gönderildiği iddiaları kesinlikle doğru değildir. Tüm dünyada zaman zaman görülen bu hastalıkla mücadelede koruyucu aşılama yöntemi uygulanmaktadır.
     Üç gün hastalığının gelecek yıl da görülmemesi için aşılama çalışmaları sürdürülmektedir. Sonuç olarak, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından bildirimi zorunlu olmayan 'üç gün hastalığından' dolayı çok sayıda hayvanın telef olduğu ve bu hayvanlara ait etlerin tüketime sunulduğu şeklindeki açıklamaların gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.
     Hastalıkla ilgili her türlü takip ve tedbirler Bakanlığımızca ivedilikle sürdürülmektedir."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir