"U.N. İstanbul" gemisi suya indirildi -U.N. Ro-Ro şirketinin Almanya'da yaptırdığı 208 metre…

  • Yazı boyutu
"U.N. İstanbul" gemisi suya indirildi
     -U.N. Ro-Ro şirketinin Almanya'da yaptırdığı 208 metre…

"U.N. İstanbul" gemisi suya indirildi -U.N. Ro-Ro şirketinin Almanya'da yaptırdığı 208 metre uzunluğundaki gemi, 280 TIR kapasitesine sahip

U.N. Ro-Ro İşletmeleri AŞ'nin Almanya'da yaptırdığı gemi, törenle "U.N. İstanbul" isminin verilmesinin ardından denize indirildi.
     U.N. İstanbul'un inşa edildiği Hamburg Flensburg tersanesinde düzenlenen isimlendirme ve denize indirme törenine, Türkiyenin Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk ve eşi Nilgün Öztürk, U.N. Ro-Ro ve yatırım fonu KKR'in üst düzey yöneticileri ile taşımacılık sektörünün önde gelen temsilcileri katıldı. Uzunluğu 208 metre ve 280 uzun araç kapasiteli Ro-Ro gemisine ismi, Başkonsolos Öztürk'ün eşi Nilgün Öztürk tarafından verildi.
     Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG) Tersanesi Müdürü Peter Sierk, tersanelerinde şimdiye dek yaptıkları 30 gemi arasında U.N. İstanbul'un en iyisi olduğunu belirterek, "Bu karşılıklı güvenli çalışmanın bir eseridir" dedi.
     U.N. Ro-Ro Üst Yöneticisi (CEO) Sedat Gümüşoğlu ise FSG ile şirketinin yıllardır devam eden başarılı işbirliğinin devamını diledi.
     Son beş yılda dünya ekonomisindeki büyümenin gelişmekte olan ekonomiler tarafından sağlandığını belirten Gümüşoğlu, bu dönemde denizcilik sektörünün de ciddi bir krize girdiğini anlattı.
     Gümüşoğlu, bu dönemde Türkiye'nin dış ticareti yüzde 40 artarken, Avrupa'ya yönelik ticaretteki artışın yüzde 14 olduğuna işaret etti. 2007 yılında Avrupa'ya olan TIR taşımalarının 244 bin civarında olduğunu aktaran Gümüşoğlu, taşıma sayısındaki artışın 2007 yılından bugüne yıllık yüzde 1'in altında kaldığını vurguladı.
     Bu dönemde U.N. Ro-Ro'nun işlettiği hat sayısını 5'e çıkarttığının altını çizen Gümüşoğlu, "2007 yılında 9 gemiden oluşan filomuz daha da gençleşti ve 12 gemiye çıktı. Aynı dönemde araç taşıma kapasitemizi yüzde 61 artışla 200 binden 322 bine çıkarttık. Bugün itibarıyla TIR taşımalarında yüzde 60 artışı taşıyabilecek 43,5 kilometrelik gemi kapasitemiz mevcut" ifadelerini kullandı.
     Pendik ve Ambarlı'dan yapılan Trieste seferlerine 2009 yılında Mersin'i eklediklerini dile getiren Gümüşoğlu, "2010'da Ambarlı-Toulon ve 2011 yılında Pendik-Köstence seferlerini ekledik. 2007 genelinde 506 gidiş-dönüş sefer düzenlerken, açılan yeni hatlar ve filomuzun yeni gemileriyle sefer sayılarını yüzde 24 artırarak 626'ya çıkardık. Taşınan araç sayısı ise beş yılda yüzde 12 artarak 179 binden 200 bine yükseldi" dedi.
     Bu rakamların U.N. Ro-Ro'yu Türkiye'den yapılan ihracatın en önemli altyapısını oluşturan şirket haline getirdiğini vurgulayan Gümüşoğlu, "2012 yılı U.N. Ro-Ro'nun tüm veriler bakımından kriz öncesine döndüğü bir yıl oldu. Türkiye'nin en büyük lojistik ve uluslararası nakliye firmalarına en kaliteli hizmeti sunan Ro-Ro operatörü olarak 12 mode Ro-Ro gemimiz, Avrupa'ya işletmekte olduğumuz dört hat sahibi olduğumuz Pendik Limanı ve 550 çalışanımız ve Türkiye'nin geleceğine inanan ortaklarımız ile kurulduğumuz günden bugüne Türkiye ile Avrupa arasındaki en büyük deniz otobanını inşa etmekten gurur duyuyoruz" diye konuştu.
     Başkonsolos Devrim Öztürk de yaptığı değerlendirmede, dünyadaki büyük krize rağmen taşımacılıkta Türkiye'nin geldiği aşama büyük kıvanç verici olarak niteledi.
     Konuşmaların ardından Başkonsolos Öztürk'ün eşi Nilgün Öztürk tarafından geminin ismi verildi. Türk ve Alman milli marşlarının okunması ardından Türk bayrakları ile donatılmış olan U.N. İstanbul gemisi, alkışlarla denize indirildi.
    
     -5 yılda 260 milyon avro tutarında yeni gemi yatırımı-
    
     U.N. Ro-Ro şirketince yapılan yazılı açıklamada da şirketin Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda yatırımlarına devam ettiği belirtilerek, "Küresel ekonomik krize ve dünya denizciliğindeki gerilemeye rağmen son beş yılda 260 milyon avro tutarında yeni gemi yatırımı yapan U.N. Ro-Ro, son olarak 280 TIR kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük Ro-Ro gemisi UN İstanbul'u filosuna kattı" denildi.
     Açıklamada verilen bilgiye göre, 208 metre uzunluğundaki U.N. İstanbul 280 TIR kapasitesine sahip. Yüksüz ağırlığı 31 bin 500 ton olan geminin 4 ana güvertede yükleme alanı bulunuyor. Seyir sürati 21 deniz mili olan, en mode elektronik seyir cihazlarına sahip gemi, Türk bayrağı taşıyor. U.N. İstanbul'da Türk mürettebat görev yapıyor.
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir