TZOB ile TTKKMB arasında bilgisayar otomasyon sözleşmesi imzalandı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:…

  • Yazı boyutu
TZOB ile TTKKMB arasında bilgisayar otomasyon sözleşmesi imzalandı
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:…

TZOB ile TTKKMB arasında bilgisayar otomasyon sözleşmesi imzalandı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tutulan sistemde, yaklaşık 2,8 milyon çiftçi var. Oysa, bizim kayıtlarımıza göre çiftçi sayısı 5,5 milyonu buluyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB) arasında bilgisayar otomasyon sözleşmesi imzalandı.
     TZOB merkez binasında gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Şemsi Bayraktar, TZOB'un, bu yıl kuruluşunun 50'inci yılını kutlayacağını anımsatarak, Türkiye'nin en büyük meslek kuruluşu olduğunu ifade etti.
     Bayraktar, bugüne kadar 200'e yakın Avrupa Birliği (AB) projesi ürettiklerine dikkati çekerek, söz konusu projelerden 108'inin kabul gördüğünü ve AB'den 11,3 milyon avro da katkı sağlandığını söyledi.
     Tarımda en önemli konulardan birinin çiftçi kayıt sistemi olduğuna işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tutulan sistemde, yaklaşık 2,8 milyon çiftçi var. Oysa, bizim kayıtlarımıza göre çiftçi sayısı 5,5 milyonu buluyor. Ecrimisil ödeyip devlet arazilerini kullanıp üretim yapanlar, miras paylaşılmadığı için tapusu alınamamış tarla, bağ ve bahçelerde üretim yapanlar, 2-B arazilerinde üretim yapanlar, imar geçmiş arsa niteliğini kazanmış fakat henüz inşaat yapılmadığı için arsa üzerinde üretim yapanlar çiftçi kayıt sistemine dahil olamıyorlar. Bundan dolayı da desteklerden hiçbir şekilde faydalanamıyorlar"
     TZOB'un 750 ziraat odasında hemen bu sistemi tutmasının mümkün olmadığını vurgulayan Bayraktar, pilot bölgelerden başlayarak çiftçi kayıt sistemini üstlenebileceklerini vurguladı.
     Bayraktar, bu çerçevede, otomasyon sistemi kurmanın gerektiğini ifade ederek, TZOB ile TTKKMB'nin kuruluşu Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Ticaret AŞ (TARNET) arasında imzalanacak protokolün, TZOB ve Ziraat odalarının ortak program ihtiyacını karşılamaya yönelik olduğunu vurguladı.
     "Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgisayar Programı"nın, merkezi sistemde kurulacağını belirten Bayraktar, "Bu sistem; Çiftçi Bilgi Sistemi, Oda Bilgi Sistemi, Personel Özlük Sistemi, Bütçe ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi, Taşınır Mal Yönetimi Sistemi, Evrak Takip ve Yönetim Sistemi, İç Mevzuat Sistemi, Web Portal sistemi modüllerinden oluşacak. İhtiyaç duyulabilecek yeni modüllerle sistem genişletilebilecek. Bu konuda gerekli lisans, yazılım ve donanım birlik binasında yer alacak. Gerekli altyapı da TARNET tarafından kurulacak" diye konuştu.
     Bayraktar, söz konusu projenin sözleşme tarihinden itibaren 18 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü söyleyerek, ilk 12 ayda Çiftçi Bilgi Sistemi, Oda Bilgi Sistemi ve Personel Özlük Sisteminin yapılacağını, ikinci 6 aylık sürede de Bütçe ve Tek Düzen Muhasebe Sistemi, Demirbaş ve Yönetim Sistemi, Evrak Takip ve Yönetimi Sistemi, İç Mevzuat Sistemi ve Web Portalının yapılacağını kaydetti.
     Türk çiftçisinin refahının artırılması ve tarım sektörünün istenilen seviyelere ulaşabilmesi açısından TTKKMB ve TZOB'un daha fazla işbirliği içerisinde olması gerektiğine işaret eden Bayraktar, söz konusu projeyle işbirliğini geliştirmek istediklerini bildirdi.
    
     -"2012 yılında 4,5 milyar lira kredi kullandırdık"-
    
     Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü (TTKKMB) Abdullah Kutlu, TTKKMB'nin, 1863 yılında kurulduğunu anlatarak, 2013 yılında 150. yaşını kutlayacaklarını söyledi.
     Kutlu, 2012 yılında çiftçilere 4,5 milyar lira kredi kullandırdıklarını belirterek, söz konusu kredilerin yüzde 90'ının ayni olarak verildiğini söyledi.
     Kredilerin ayni olarak verildiğinde doğrudan tarım için kullanıldığına dikkati çeken Kutlu, "Kredileri, nakit kullandırdığınızda bu kredilerin nereye gittiği belli olmuyor" ifadesini kullandı.
     Kutlu, TTKKMB'nin, 16 bölge birliği, 1850 şubesi ve 30 şirket ve iştiraki olduğunu vurgulayarak, "Şirketlerimizden birisi olan Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Ticaret AŞ (TARNET) ile Türkiye'nin çiftçi örgütü TZOB ile bugün inşallah güzel bir işbirliğine başlıyoruz. Bu proje inşallah yeni projelerin başlangıcı olacak. Türk çiftçisine ve tarımına TZOB ile birlikte daha güzel hizmetler yapmak için çalışacağız. İki kardeş kurum birlik beraberlik içerisinde Türk tarımına ve çiftçisine hizmet etmeye devam edecek" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından işbirliği protokolü TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TTKKMB Genel Müdürü Abdullah Kutlu, TZOB Genel Sekreter Vekili Hikmet Yavuzyiğit ve TARNET Şirket Müdürü Ali Akgül tarafından imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir