TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Bir milyar doların üzerinde ihracat yapılan narenciyede, diğer…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  "Bir milyar doların üzerinde ihracat yapılan narenciyede, diğer…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Bir milyar doların üzerinde ihracat yapılan narenciyede, diğer üretici ülkelerle rekabet edebilmemiz için maliyetlerin düşürülmesi gerekir" -"2007-2011 döneminde ikiye katlanan ihracat, marka oluşturularak, yeni pazarlar bulunarak daha da artırılabilir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan narenciyede, diğer üretici ülkelerle rekabet edilebilmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılında 3 milyon 613 bin 766 ton olan narenciye üretiminin, Türkiye İstatistik Kurumu'nun tahminlerine göre, bu yıl yüzde 4,44 azalışla 3 milyon 453 bin 385 bin tona ineceğini belirtti.
     Üretimde meydana gelen bu düşüşte geçen yıl meydana gelen dolu nedeniyle ağaçların zarar görmesinin etkili olduğunu vurgulayan Bayraktar, narenciye üretiminin, bölgelere göre dağılımına bakıldığında üretimin yüzde 85,3'ünün Akdeniz Bölgesi'nden, yüzde 13,7'sinin Ege Bölgesi'nden karşılandığını kaydetti. Bayraktar, Marmara ve Karadeniz bölgelerinin üretimdeki payının ise yüzde 1 düzeyinde olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin narenciye üretiminin ihtiyacı karşılamasının yanı sıra yaş sebze meyve dış ticaretinin yüzde 46'sını da oluşturduğuna dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti: "Bugün gelinen noktada uluslararası arenada var olmak her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Ülkemizin 2011 yılı itibarıyla narenciyeden elde ettiği ihracat geliri 1 milyar 70 milyon doları aşmıştır. Elde ettiği ihracat geliriyle ve üretim miktarıyla ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan bu üretim dalından, gereği gibi istifade edilebilmesi bakımından, üretimden pazarlamaya kadar olan bütün aşamalarda eğitim ve yayım faaliyetlerine gereken önem verilmelidir. Dış pazarda rekabet gücümüz artırılmalı, üreticilerimizin rekabet edebilmesi için maliyetler düşürülmelidir.
     2007-2011 döneminde ikiye katlanan ihracat, marka oluşturularak, yeni pazarlar bulunarak daha da artırılabilir. Bu üretim dalından menfaat elde eden tüm taraflar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlanmalı ve ayrıca ihracat iadeleri sezon öncesinde açıklanmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir