TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Örgütlenememe sorunu, üreticilerimizi özel sektör toptancı ve…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  "Örgütlenememe sorunu, üreticilerimizi özel sektör
  toptancı ve…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Örgütlenememe sorunu, üreticilerimizi özel sektör toptancı ve toplayıcılarının eline bırakıyor" -"Kooperatifçiliği, birlikleri, sözleşmeli tarımı, kısaca örgütlülüğü teşvik etmeli, yaygınlaştırmalıyız"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,örgütlenememe sorununun, üreticiyi özel sektör toptancı ve toplayıcılarının eline bıraktığını belirterek, kooperatifçilik, birlikler ve sözleşmeli tarım gibi örgütlülüğün teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, yazın sıcağında, kışın soğuğunda verdiği bin bir emeğin karşılığını alın teri kurumadan almak isteyen çiftçinin çoğu zaman büyük hayal kırıklıkları yaşadığını ifade etti.
     Ürününü pazarlamada özellikle yaş sebze ve meyve üreticisinin daha çok sorun yaşadığını vurgulayan Bayraktar, "Bu ürünler, hububatta, çayda, tütünde ve ette olduğu gibi kamu kuruluşları ve ticaret borsalarında işlem görmüyor veya kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, fındık, pamuk, ayçiçeği gibi ürünlerde olduğu gibi kooperatif vasıtasıyla pazarlanmıyor. Örgütlenememe sorunu, üreticilerimizi, serbest piyasa modelinin en önemli örneklerinden biri olarak, tamamen özel sektörün, toptancı ve toplayıcıların eline bırakıyor" diye konuştu.
     Türk çiftçisinin, değişen tarım desenine, gelişen teknolojiye, değişen arz ve talep ile dünya şartlarına uyumunun sağlanması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üreticilerin pazara erişim düzeylerini, pazarlama altyapısını iyileştirecek her türlü adımın, aynı zamanda daha ucuz ve niteliği yüksek ürünün sofralara taşınacağı anlamına geleceğini ifade etti.
     Bu açıdan örgütlülüğün önemine işaret eden Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Daha kaliteli, tüketici talepleri doğrultusunda uygun ve kaliteli hammaddeyi işleme sanayisine aktaracak ve ürünün pazarlamasını üstlenecek kooperatifçiliği, birlikleri, sözleşmeli tarımı, kısaca örgütlülüğü teşvik etmeli, kooperatifçiliği yaygınlaştırmalıyız. Avrupa ülkelerinde çiftçiler, meyve ve sebze ürünlerinin yüzde 100'ünü kooperatifler vasıtasıyla pazarlamaktadır. Ülkemizde ise bu oran çok düşük kalmaktadır. Üretici ve tüketici refahı için üretim artışı, iyi bir iç ve dış pazar organizasyonuyla etkin bir şekilde pazarlamayla anlam kazanmaktadır. Bu şekilde üretici zarar etmeyecek, bölgeler arası arz-talep dengesi kurulacak, üretici ve ihracatçı geliri de artacaktır."
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir