TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Sulamaya açılmamış 31 bin kilometre kare alan büyük bir…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Sulamaya açılmamış 31 bin kilometre kare alan büyük bir…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Sulamaya açılmamış 31 bin kilometre kare alan büyük bir potansiyel. Bir an önce sulama yatırımları tamamlanmalı. Çoğu bereketli olan bu topraklar, bir an önce sulu tarıma açılmalı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de hala sulamaya açılmamış 31 bin kilometre kare alanın büyük bir potansiyel olduğunu, sulama yatırımlarının bir an önce tamamlanarak bu toprakların da sulu tarıma kazandırılması gerektiğini bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanında dünyada 13'üncü olan Türkiye'nin, sulanan alan büyüklüğünde ise dünyada Çin, Hindistan, ABD, Pakistan, İran, Endonezya, Tayland, Meksika'nın ardından 9'uncu sırada bulunduğunu bildirdi.
     İklim şartları nedeniyle büyük bölümünde sulamanın şart olduğu Türkiye'de, bu alanların gerekli yatırımlar tamamlanamadığı için hala sulanamadığını, uzun yılların sorunu olan bu konunun en kısa sürede çözümlenmesinin zorunlu hale geldiğini kaydetti.
     Türkiye'de, yağışların tarımda hala çok etkili olduğunu bildiren Bayraktar, sulama yatırımları tamamlandığında, barajlarla su stoklaması yapıldığında kuraklığın tarıma etkisinin önemli ölçüde azalacağını belirtti.
     Bayraktar, Türkiye'nin dünyada sulanan alanın yüzde 1,70'ine, işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanının yüzde 1,61'ine sahip bulunduğunu, tüm sulanabilir alanlarının sulamaya açılması durumunda ise son verilere göre yüzde 22,85 olan bu oranının yüzde 36'ya çıkacağını bildirdi.
     Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Hala sulamaya açılmamış 31 bin kilometre kare alan büyük bir potansiyel. Bu alan, yılda 53,4 milyar avro gıda, tarım ihracatı yapan Hollanda'nın 11 bin kilometre kare olan işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanının 2,8 katından fazla. Yine Hollanda'nın 33 bin 730 kilometre kare olan toplam karasal alanının yüzde 91,9'unu buluyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) gibi ülkeye çok büyük sulanan arazi kazandıracak projelere en öne alınmalıdır. Devletin bütün imkanları seferber edilmeli, bir an önce sulama yatırımları tamamlanmalıdır. Çoğu bereketli olan bu topraklar, bir an önce sulu tarıma açılmalıdır. Teknik olarak sulanabilir 31 bin kilometre karelik, çiftçimizin kullandığı şekliyle 31 milyon dönüm alanın sulamaya açılması hem ülkemize çok çeşitli ürün yelpazesi sağlayacak, hem de bu alanlardaki çiftçimizin gelirini kat kat artıracaktır. Bu alanların sulamaya açılması büyük istihdam ve gelir yaratacak, çoğu pazara yönelik ürün üretileceği için tarımsal ihracatı da kelimenin tam anlamıyla patlatacaktır."
     Bayraktar, devletin, sulanabilir alanlara yaptığı yatırımı vergi gelirlerindeki ve ihracattaki artışla çok kısa sürede geri alacağını, böylece hem devletin hem çiftçinin hem de bu ürünleri işleyecek sanayici ve ihracatçının kazançlı çıkacağını, tek kaybedenin pazar yitirecek diğer ülkelerin olacağını söyledi.
     Şemsi Bayraktar, yapılacak bu yatırımların sağlayacağı sosyal faydanın da ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini, istihdamdaki artışın bu bölgelere ve dolayısıyla ülkeye büyük katkısı olacağını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir