TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, haziran ayında da ihracatın yüz akı oldu. İhracat…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Tarım, haziran ayında da ihracatın yüz akı oldu.
  İhracat…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Tarım, haziran ayında da ihracatın yüz akı oldu. İhracat artışında yüzde 12,12 ile yine birinciliği alırken, bu rakam madencilikte yüzde 11,69, sanayide yüzde 2,08'de kaldı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektörünün haziran ayında da ihracatın yüz akı olduğunu belirterek, tarımın ihracat artışında yüzde 12,12 ile yine birinciliği aldığını, bu rakamın madencilikte yüzde 11,69, sanayide yüzde 2,08 düzeyinde kaldığını bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, genel ihracatta haziran ayında yüzde 3,59 artış olmasına karşın tarım sektörünün ulaştığı ihracat artış rakamının çok önemli olduğunu kaydetti. Haziran ayında 11 milyar 840 milyon 649 bin dolar olan ihracatın 1 milyar 530 milyon 469 bin dolarının tarım sektöründen sağlandığını bildiren Bayraktar, tarımın ihracattaki payının 0,81 puan artışla yüzde 12,93'e ulaştığını, bu payın ocak-haziran döneminde yüzde 12,75, son 12 ayda yüzde 13,28 olduğunu kaydetti.
     Haziran ayında tarım sektörünün 1 milyar 365 milyon 37 bin dolarlık ihracat yaptığına işaret eden Bayraktar, haziranda toplam ihracat artışının yüzde 40,3'ünün tek başına tarımdan sağlandığına dikkati çekti.
     Sektörde ihracatın 6 aylık dönemde de 1 milyar 19 milyon 373 bin dolar arttığını belirten Bayraktar, bu dönemde ihracat artışının yüzde 12,30, tarımın ihracattaki payının ise yüzde 12,75 olduğunu kaydetti.
     Bu şekilde tarımın, hem haziran, hem ocak-haziran, hem de yıllık bazda ihracat artışında sanayi ve madenciliği kat be kat geçtiğini ifade eden Bayraktar, "Haziran ayında tarım sektörü, ihracat artışında sanayinin 6 katından fazla bir rakama ulaştı. Türk çiftçisi, üretmeye, ihracata, istihdam sağlamaya devam ediyor" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir