TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Dünyada gıda fiyatları 2011'deki zirvenin altında kalsa da,…

  • Yazı boyutu
TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Dünyada gıda fiyatları 2011'deki zirvenin
  altında kalsa da,…

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Dünyada gıda fiyatları 2011'deki zirvenin altında kalsa da, yüksek seyretmeye devam ediyor" -"Gıda fiyatlarının yüksek seyretmesi 1 milyara yakın insanın açlık çektiği yoksul ülkeler için çok büyük bir sorun"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada gıda fiyatlarının 2011'deki zirvenin altında kalsa da, yüksek seyretmeye devam ettiğini belirtti.
     Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 2000 yılında 90,4 düzeyindeki gıda fiyat endeksinin 2008 yılında 199,8'e yükseldiğini, küresel ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılında 156,9'a inen endeksin 2010 yılında 185,3'e, 2011 yılında ise 227,6'ya kadar çıktığını hatırlattı.
     Geçen yıl endeksin 211,7'ye gerilediğini ifade eden Bayraktar, bu yılın Şubat ayında da 210,2 olduğunu bildirdi.
     "Dünyada gıda fiyatlarının 2011'deki zirvenin altında kalsa da, yüksek seyretmeye devam ettiğini" kaydeden Bayraktar, gıda fiyatlarının yüksek seyretmesinin 1 milyara yakın insanın açlık çektiği yoksul ülkeler için çok büyük bir sorun olduğu değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Artan gıda ihtiyacı karşılanmalı"-
    
     Bayraktar, tarım ve gıdanın, dünya nüfusundaki artış, gelir seviyesindeki yükselmenin getirdiği gıda alışkanlıklarının değişmesi ve özellikle gelişmiş ülkelerde neredeyse israf düzeyine ulaşmış tüketim nedeniyle çok büyük önem kazandığına dikkati çekerek, açıklamasına şöyle devam etti:
     "1800'lü yılların başında 1 milyar olan dünya nüfusu, günümüzde 7 milyarı aşmıştır. 200 yılda 7'ye katlanan dünya nüfusuna her yıl, yaklaşık bir Türkiye (80 milyonu aşkın) eklenmektedir. Dünyamızda 1 milyara yakın insan da yeterli gıdaya ulaşmaktan uzak, açlığın pençesindedir. Buna karşın 1,2 milyar insan obez sınıfındadır. Açlık çeken insanların doyurulması, artan dünya nüfusunun da gıda ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Oysa, dünyamızda tarım toprakları, tatlı su kaynakları sınırlı. 510 milyon kilometrekare olan dünya yüzölçümünün 149 milyon kilometrekaresi kara alanlarından oluşuyor. Bu alanın da 15,2 milyon kilometrekaresi işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanlarından (ormanlar hariç) meydana geliyor. Bir diğer ifadeyle, toplam karasal alanın yaklaşık yüzde 10,2'si kullanılarak, 7 milyarı aşkın nüfus beslenmeye çalışılıyor."
     Dünyada refah arttıkça gıda tüketiminin de arttığına işaret eden Bayraktar, son yıllarda gıda fiyatlarının "olağanüstü" arttığını belirtti. Bayraktar, FAO'nun gıda fiyat endeksi verilerinin bunu açıkça gösterdiğini vurguladı.
     Türkiye'nin, tarımdaki yapısal sorunları çözmesi, toprak, su kaynaklarını iyi değerlendirmesi, gerekli olan teknolojiyi de kullanması durumunda, dünya gıda açığını kapatabilecek ender ülkelerden olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye'nin bunu sağlamak için yeterli tarım alanlarına sahip konumda bulunduğuna dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir